Obama překonal Bushe. Bílý dům nezažil tiskovku 216 dní

Roman Gazdík
23. 2. 2010 21:35
Obama přitom sliboval co nejvíce otevřenou administrativu
Barack Obama na úterním plese guvernérů v Bílém domě. U přípitku mohou novináři být, u tance ne. Přestože prý prezident trénoval v Camp Davidu.
Barack Obama na úterním plese guvernérů v Bílém domě. U přípitku mohou novináři být, u tance ne. Přestože prý prezident trénoval v Camp Davidu. | Foto: Reuters

Washington - Během své předvolební kampaně sliboval Barack Obama, že změní fungování věcí ve Washingtonu, nebude do své vlády přijímat žádné lobbisty a že jeho administrativa bude otevřená, jak to bude jen možné.

Po svém nástupu však zjistil, že se bez některých bývalých lobbistů neobejde, protože jsou to často prvotřídní odborníci. V pondělí pak Barack Obama překonal Bushův rekord týkající se počtu dní, ve kterých neposkytl plnohodnotnou tiskovou konferenci v Bílém domě.

Kontrolovat poselství

Bush dosáhl podle zápisků reportéra amerického rádia CBS Marka Knollera svého maxima 214 dnů mezi čtvrtým dubnem a čtvrtým listopadem 2004. U Obamy to v pondělí bylo 215 dnů. Poslední řádně ohlášenou tiskovou konferenci měl v Bílém domě 22. července 2009. Informoval o tom deník Washington Times.

Obama se však světel ramp neštítil a od 22. července (včetně) poskytl 62 interview. Na rozdíl od tiskových konferencí, kde čelí soustředěnému tlaku - mnohdy konzervativně zaměřených - reportérů, si však svého partnera pro rozhovor může vybírat. Stejně jako témata, kterých se bude konverzace týkat.

Novináři čekali od Obamy větší otevřenost
Novináři čekali od Obamy větší otevřenost | Foto: Reuters

„Administrativa vás bude upozorňovat na všechna ta interview, která dělá, ale tam je možné (poselství) kontrolovat. Přirozeně jsme spolu ve sporu, protože on chce vystupovat se svými diskusními tématy a tisk se je snaží rozmetat, takže výsledkem je, že už nechodí vůbec," řekla Washington Times členka rady Asociace korespondentů Bílého domu Julie Masonová.

5 otázek po půl roce

To ovšem neznamená, že by Obama s korespondenty z Bílého domu vůbec nemluvil. Po půl roce se v lednu bez ohlášení stavil v místnosti určené pro tiskové brífinky, kde média čekala na jeho mluvčího, a opět se rozhovořil o své touze po nadstranickosti a smíření s republikány.

Celá tisková konference však trvala jen 33 minut a prezident odpověděl na otázky pěti novinářů - a šestého, když mířil ke dveřím. Naopak běžná tisková konference trvá dle Times nejméně hodinu a prezident se zabývá dotazy dvanácti až patnácti zástupců médií. Koná se také ve Východním pokoji Bílého domu a je předem ohlášena.

Na poslední takové konferenci se Obama dopustil faux pas, když se - bez toho, aniž by znal konkrétní detaily - pustil do „hloupého jednání" policie ve města Cambridge v Massachusetts.

Poslední tiskovou konferenci v Bílém domě si Bush užíval
Poslední tiskovou konferenci v Bílém domě si Bush užíval | Foto: Reuters

Celkově lepší než Bush

V Cambridge tehdy zatkli černošského profesora Harvardovy univerzity Henryho Louise Gatese, když mezi ním a policejním seržantem Jamesem Crowleyem došlo k hádce. Obama neobratně naznačil, že se mohlo jednat o rasismus, což Crowley rozhodně popřel.

Podle Masonové Obamu zřejmě zarazilo, jak snadno „ztratil kontrolu nad tím, co řekl ohledně Gatese", a celá věc se jej patrně dotkla.

Mark Knoller nicméně tvrdí, že i přes tak dlouhé období bez řádné tiskové konference v Bílém domě, je Obama stále před Bushem o kus napřed. Během doby, co je v úřadě, poskytl 43 tiskových konferencí, šest z nich v Bílém domě. Bush se za stejné období 24, čtyři z toho v Bílém domě.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy