Obama nechá vyšetřit největší masakr afghánské války

Roman Gazdík
13. 7. 2009 14:05
Stovky až tisíce Talibanců se na konci roku 2001 udusily v kovových kontejnerech

Washington - Americký prezident Barack Obama nařídil vyšetřit okolnosti pravděpodobně vůbec největšího masakru po invazi USA v Afghánistánu.

Až 2000 vězňů z Talibanu (dle údajů ministerstva zahraničí USA z roku 2002) se udusilo či bylo zastřeleno v listopadu 2001 spojenci USA ze Severní aliance nedaleko severoafghánského města Šeberghán.

Zajatci byli v péči vojáků jednoho z někdejších velitelů Severní aliance a nynějšího vysoce postaveného generála afghánské armády Abdula Rašída Dostúma.

Mnoho z nich se udusilo v neprodyšně uzavřených kovových kontejnerech, ve kterých byli přepravováni z Kundúzu, zbylí byli zastřeleni. Pohřbeni byli v masových hrobech v poušti.

"Víte, domnívám se, že je zde zodpovědnost, kterou mají všechny národy, které se účastní války," prohlásil Obama v nedělním interview pro stanici CNN poté, co záležitost znovu otevřel páteční článek v listu The New York Times.

"A pokud se zdá, že naše jednání nějak přispělo k narušení právních způsobů vedení války, pak se domnívám, že bychom to měli vědět."

Dostúm byl jedním z hlavních amerických spojenců v průběhu invaze a podle neověřených svědectví měli být masakru přítomni i američtí vojáci. Zda bude někdo právně stíhán, rozhodne podle Obamy justice teprve poté, co bude vyšetřování uzavřeno.

"Ohledně toho, co dál, pravděpodobně rozhodneme, jakmile budeme mít k dispozici veškerá fakta," řekl americký prezident CNN.

Obamovo rozhodnutí přivítali lidskoprávní aktivisté.

"Prezident Obama má pravdu, když říká, že porušení práva Spojenými státy a Afghánistánem musí být vyšetřeno," citovala agentura AP Nathaniela Raymonda z organizace Lékaři za lidská práva (PHR), která prováděla ve spolupráci s OSN předběžné ohledání místa údajného zločinu.

Předchozí administrativa USA obvinění vyšetřit odmítala a ještě v pátek deníku New York Times vládní úředníci řekli, že je to právně nemožné, protože oběťmi byli cizinci a věc se odehrála mimo území Spojených států.

Generál Dostúm, pod kontrolu jehož vojsk území stále spadá, irskému dokumentaristovi Jamiemu Doranovi v roce 2002 sdělil, že souhlasí s tím, aby byl případ vyšetřen, bohužel prý však nemůže týmu vyšetřovatelů zaručit v oblasti bezpečí.

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Generál Řehka na Vítkově symbolicky převzal velení armády

Nastupující náčelník generálního štábu Karel Řehka ve čtvrtek na pražském Vítkově symbolicky převzal funkci od svého předchůdce Aleše Opaty. Při oslavách Dne ozbrojených sil mu dosavadní šéf armády předal bojový prapor generálního štábu. Oficiálně se funkce Řehka ujme od pátku. Funkci ve čtvrtek podobným způsobem převzal i nový náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn.

Sedmačtyřicetiletý Řehka, kterého prezident Miloš Zeman minulý týden jmenoval do hodnosti generálmajora, přichází do čela armády z pozice ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Vrací se do ní po dvou letech, kvůli vedení NÚKIB odešel do civilu. Dříve působil u speciálních sil v Prostějově, kterým i velel. Vyslán byl na několik zahraničních misí na Balkáně a v Afghánistánu a působil i ve velitelských strukturách v NATO. Absolvoval několik zahraničních kurzů včetně prestižního Rangers v USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy