Obama nařídil přezkoumat strategii záchrany rukojmí

ČTK ČTK
18. 11. 2014 22:30
Unesených Američanů v zahraničí neustále přibývá. Se zrušením zákazu vyplácet za ně výkupné však vláda podle mluvčího Bílého domu nepočítá.
Američan Peter Kassig, kterého zavraždil Islámský stát.
Američan Peter Kassig, kterého zavraždil Islámský stát. | Foto: Reuters

Washington - V souvislosti s několika nedávnými vraždami amerických rukojmí bojovníky z organizace Islámský stát (IS) nařídil prezident Barack Obama revizi vládní strategie pro případ únosu amerických občanů v zahraničí. S odvoláním na Bílý dům o tom informovala agentura AP.

V rámci nové strategie by měla být zlepšena především spolupráce mezi jednotlivými úřady, tajnými službami a ministerstvy. Uvažuje se prý i o zřízení funkce zvláštního koordinátora. Více zapojit by se měly také rodiny unesených.

Úprava dosavadní strategie je podle mluvčího Bílého domu Joshe Earnesta nutná hlavně z toho důvodu, že unesených Američanů v zahraničí neustále přibývá. USA chtějí prý v budoucnu využít všechny možnosti, jak rukojmí dostat do bezpečí. Podle Earnesta však vláda nepočítá se zrušením zákazu vyplácení výkupného.

Spojené státy zatím vždy odmítaly platit za své občany výkupné, a to se zdůvodněním, že by to zvýšilo riziko únosů. Americká média opakovaně kritizovala evropské vlády, které za propuštění svých občanů teroristům platí. Tyto peníze jsou prý často hlavním zdrojem financování atentátů.

Rodinní příslušníci několika amerických rukojmích v nedávné době kritizovali postup amerických úřadů.

V neděli zveřejnili teroristé z IS video, na němž oznámili smrt humanitárního pracovníka Petera Kassiga. Už dříve zavraždili také americké novináře Jamese Foleyho a Stevena Sotloffa.

 

Právě se děje

Další zprávy