Obama se jede podruhé školit. Nyní na domácím dvorku

Roman Gazdík
17. 4. 2009 21:21
Jedním z témat amerického summitu bude vztah USA ke Kubě
Pouliční prodavači jsou na návštěvu amerického prezidenta dobře připraveni
Pouliční prodavači jsou na návštěvu amerického prezidenta dobře připraveni | Foto: Reuters

Port of Spain - Těžko říci, zda si to organizátoři dlouho očekávaného summitu Organizace amerických států (OAS) uvědomovali, ale setkání 34 regionálních prezidentů a premiérů na ostrově Trinidadu 17. až 19. dubna se přesně kryje s jedním výrazným kubánsko-americkým výročím.

Invaze do kubánské Zátoky sviní připravená Ústřední zpravodajskou službou (CIA) uskutečněná ve stejných dubnových dnech roku 1961 byla pro USA vojenským i politickým fiaskem. Převrat se nepodařil a komunistický režim na ostrově slavil.

Pryč se zjednodušenou optikou

Ať už byl summit takto škodolibě naplánován schválně, nebo ne, je jisté, že americký prezident Barack Obama na něm bude muset kubánskou otázku otevřít. Půjde o jeho druhé setkání s regionálními politiky. Poprvé se setkal s představiteli EU v Praze před čtrnácti dny.

Spojené státy jsou poslední zemí hemisféry, která neudržuje s kubánským režimem styky a naproti tomu vůči němu zachovává i po sedmačtyřiceti letech obchodní embargo. A obchodní blokádu kritizují nejen ostatní státy regionu, ale i kubánská opozice.

Sama ministryně zahraničí Hillary Clintonová v pátek přiznala, že dosavadní politika USA vůči Kubě "selhala".

Port of Spain čeká na 34 lídrů, všichni jsou však zvědaví zejména na Obamu
Port of Spain čeká na 34 lídrů, všichni jsou však zvědaví zejména na Obamu | Foto: Reuters

Latinskoameričtí vůdci také požadují, aby Spojené státy přestaly hledět na region skrze brýle boje proti drogám a terorismu a svou agendu rozšířily.

"Požádám Spojené státy, aby se začaly dívat na Latinskou Ameriku jiným způsobem," řekl před časem brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva. "Jsme demokratický, mírumilovný kontinent a Spojené státy se musí na region dívat v produktivním a progresivním smyslu a nepřemýšlet jen o pašování drog či organizovaném zločinu."

Konec prosperity?

Oficiálně se debata na summitu má týkat energetické bezpečnosti, prosperity obyvatel, udržitelného environmentálního rozvoje, hlavním tématem se však zřejmě stane současná globální krize, která ohrožuje místní ekonomiky jednak zmenšováním trhu ve Spojených státech, jednak snížením poptávky po nerostných surovinách, na které jsou místní země závislé.

"V posledním roce se dosažené výsledky začaly ztrácet," řekl deníku New York Times poradce Bílého domu pro summit na Jeffrey S. Davidow. "Panují obavy, že Latinskou Ameriku a hemisféru čeká další ztracená dekáda."

Ceny surovin padají. Největší světová ložiska železa se nacházejí v El Mutúnu v Bolívii
Ceny surovin padají. Největší světová ložiska železa se nacházejí v El Mutúnu v Bolívii | Foto: Mirabolivia.com

Součástí politických změn, které regionální státy po USA požadují, je také ukončení ekonomické blokády Kuby i její regionální ostrakizace, která je vlastní právě Organizaci amerických států. V lednu 1962 OAS odhlasovala, že nebudou kubánští představitelé zváni na její konference. O měsíc později Spojené státy uvalily na Castrův režim embargo.

Brazílie versus Venezuela

Až na USA však všechny země regionu diplomatické styky s Kubou udržují. Poslední dvě - Kostarika a El Salvador - oznámily jejich obnovení v březnu.

Přesto nebude jako jediný americký stát Kuba na summit přizvána, což se ostatním zemím nelíbí. Nejsilněji se v tomto smyslu vyjadřoval tradiční spojenec režimu bratrů Castrových, venezuelský prezident Hugo Chávez, který oznámil, že bude kvůli tomu bojkotovat jakoukoliv společnou deklaraci.

Chávezův vliv v regionu však v současné době kvůli klesajícím cenám ropy oslabuje, důležitější se tak jeví postoj méně radikálního levicového Lulova režimu reprezentujícího "kolos Jihu" Brazílii.

Luiz Inácio Lula da Silva
Luiz Inácio Lula da Silva | Foto: Reuters

"Studená válka je pryč, ozbrojený boj je pryč a je tu pouze jediná skupina, která obhajuje ozbrojený boj, a tou jsou (partyzánské) Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC)," prohlásil Lula poté, co ve čtvrtek telefonicky s Obamou hovořil.

A slova brazilského prezidenta budou mít na Obamu zřejmě mnohem větší váhu, než tlak Huga Cháveze. I Lula chce, aby USA svůj postoj ke Kubě změnily.

První vlaštovky

První praskliny v americko-kubánské "Berlínské zdi" se již objevily. Obama zrušil omezení zavedené Georgem W. Bushem na množství posílaných peněz na Kubu od Kubánců žijících v USA a povolil jim také na ostrov cestovat tak často, jak se jim zachce.

Rovněž usnadnil obchodní styk americkým firmám, které na ostrov dodávají léky, a dovolil americkým telekomunikačním společnostem nabízet na Kube své služby.

Raúl Castro se nedávno v Havaně setkal s delegací amerických kongresmanů
Raúl Castro se nedávno v Havaně setkal s delegací amerických kongresmanů | Foto: Reuters

"Nečekám, že se věci změní přes noc," řekl Obama k situaci americko-kubánským vztahů při čtvrteční návštěvě Mexika. "Nechceme jednat těžkopádně, chceme být otevření k tomu se angažovat, ale uděláme to systematicky a s ohledem na těžkosti a boj, který mnoho Kubánců podstupuje."

Lidská práva ano

Podle Obamy USA čekají, až uvidí na Kubě nějaké zlepšení v otázce lidských práv. Že je možno o tom jednat v neobvykle rychlé reakci na Obamova slova připustil sám Raúl Castro.

"Vyslali jsme signál USA soukromě i veřejně, že jsme ochotní debatovat o všem - lidských právech, svobodě tisku, politických vězních, všem," prohlásil kubánský prezident. "Můžeme debatovat o i mnoha dalších věcech. Můžeme se mýlit, to přiznáváme. Jsme lidské bytosti."

Dosud Kuba o lidských právech i situaci opozice na ostrově jednat odmítala.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Šéf uskupení Modrá a bílá Ganc informoval izraelského prezidenta, že se mu nepodařilo sestavit vládu. Zemi tak nejspíš čekají již třetí volby za rok.

před 28 minutami

Trump se distancoval od výpovědi velvyslance při Evropské unii Sondlanda

Prezident Spojených států Donald Trump se distancoval od středeční veřejné výpovědi amerického velvyslance při Evropské unii Gordona Sondlanda v Kongresu zmínkou o rozhovoru, kdy mu řekl, že od Ukrajiny nic nechce. Šéf Bílého domu novinářům zároveň řekl, že Sondlanda příliš dobře nezná a nijak často s ním nehovořil.

Trump citoval z jiné Sondlandovy výpovědi, ve které velvyslanci na dotaz, co žádá od Ukrajiny, odpověděl, že nic nechce. Sondland pod přísahou vypověděl, že nebylo pochyb, že Trump k Ukrajině přistupuje stylem "něco za něco", a že každý ve vedení Trumpovy administrativy o této politice věděl.

"Moc dobře ho neznám. Nemluvil jsem s ním často. Není to člověk, kterého dobře znám. Jeví se ale jako dobrý chlapík," řekl Trump novinářům o Sondlandovi. Velvyslanec v minulosti podporoval Trumpovu prezidentskou kampaň a na volby mu skrze své společnosti podle médií poslal milion dolarů (23 milionů korun).

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Pravomoci prezidenta se zřejmě nezmění. Nemáme k tomu mandát, tvrdí poslanci

Pravomoci prezidenta republiky pravděpodobně Parlament v současném složení nezmění. Proti se na středečním jednání ústavních komisí sněmovny a Senátu postavili zástupci ANO a SPD, které svými hlasy mohou ústavní změny ve Sněmovně zablokovat. Většinu možných úprav kompetencí hlavy státu odmítla i KSČM.

"Nemáme mandát k otevření této otázky," uvedla za ANO její poslankyně Helena Válková. Debatu komisí o možných změnách ústavních pravomocí prezidenta před svým předčasným odchodem označila za "zajímavou akademickou diskusi, které se ráda zúčastní, až bude mít čas". "Nevnímáme to jako zásadní nebo akutní problém," dodal poslanec ANO Milan Feranec.

Změnu prezidentských pravomocí odmítl také předseda SPD Tomio Okamura, který s ohledem na nemožnost je prosadit jednání komisí také předčasně opustil.

Předseda KSČM Vojtěch Filip byl ochoten podpořit odvolání přímo voleného prezidenta v referendu. Ochoten byl i k tomu, aby Sněmovna schvalovala kandidáty na ministry před jejich jmenováním tak, jako to činí Evropský parlament u adeptů na eurokomisaře. Bylo by to přijatelné i pro předsedkyni sněmovní komise Kateřinu Valachovou (ČSSD).

před 57 minutami

Djokovič pomohl Srbsku k vítěznému vstupu do Davisova poháru

Druhý hráč světového žebříčku Novak Djokovič vstoupil do finálového turnaje Davisova poháru hladkou výhrou nad Jošihitem Nišiokou. Po nevydařeném vystoupení na Turnaji mistrů zvítězil ve druhé dvouhře 6:1, 6:2 a zpečetil vítězství Srbů nad Japonskem, které po druhé porážce přišlo o šanci postoupit ze skupiny. Srbsko se o první místo utká ve čtvrtek s Francií.

Vítězný návrat do týmové soutěže oslavil Andy Murray a v úvodním utkání Velké Británie v Madridu udolal Tallona Griekspoora z Nizozemska 6:7, 6:4, 7:6. Trojnásobný grandslamový šampion, jenž v Davis Cupu naposledy nastoupil v roce 2016, se proti 179. hráči světového žebříčku dlouho trápil, koncovku ale zvládl a potvrdil, že je po lednové operaci kyčle naplno zpět.

O druhý bod marně bojoval Daniel Evans, který nakonec Robinu Haasemu podlehl 6:3, 6:7, 4:6. Duel rozhodne závěrečná čtyřhra.

První výhru ve skupině slaví Německo, jehož hráči v obou úvodních dvouhrách porazili soupeře z Argentiny. Druhý duel sehrají ve čtvrtek proti Chile.

před 1 hodinou

Penceův úřad popřel tvrzení velvyslance Sondlanda o Ukrajině

Americký republikánský viceprezident Mike Pence nikdy nehovořil s velvyslancem Spojených států v Evropské unii Gordonem Sondlandem o propojení vojenské pomoci Ukrajině s požadavkem, aby Ukrajina otevřela vyšetřování dřívějšího viceprezidenta za Demokratickou stranu Joea Bidena. V prohlášení, které popírá dnešní Sondlandovo tvrzení v Kongresu, to uvedl šéf Penceovy kanceláře Marc Short.

Sondland ve středu předstoupil před výbor Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb. Řekl mimo jiné, že prezident Donald Trump naléhal na Ukrajinu, aby zahájila vyšetřování jeho politického soka Bidena a že každý ve vedení americké administrativy včetně Pence o této politice věděl.

Ač podle televize CNN Sondlandova výpověď Bílý dům a republikány zcela jistě nepotěšila, demokratům očekávané důkazy rovněž nepřinesla. Sondland totiž opakovaně popřel, že by mu Trump přímo řekl, že by americká vojenská pomoc byla podmíněna tím, že Ukrajina oznámí vyšetřování Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy