Obama má problém. Na scéně je další Snowden a nemusí být sám

Petr Jemelka Petr Jemelka
6. 8. 2014 15:00
Web, jehož prostřednictvím Edward Snowden publikoval tajné informace, zveřejnil část materiálu z doby, když už byl whistleblower dávno na útěku.
Kdo to asi bude? Ilustrační foto.
Kdo to asi bude? Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Skandály kolem utajovaných materiálů, které zveřejnil bývalý americký agent Edward Snowden, ještě nestačily utichnout a americká zpravodajská komunita musí řešit další problém.

Zpravodajská televize CNN přišla s tvrzením, že se mezi agenty tajné služby našel nový whistleblower, jenž vynáší dokumenty.

S odvoláním na nejmenované zdroje z Washingtonu uvedla, že ve vládních kruzích panuje přesvědčení, že po zmizení Snowdena pokračuje ve vynášení tajných informací někdo jiný. A nemusí být sám.

Dokumenty vznikly až poté, co Snowden utekl

Svědčit o tom má článek zveřejněný v úterý na webu Intercept, který založil novinář Glenn Greenwald. Právě na něm se v minulosti objevila část materiálů vynesených Snowdenem.

Nejnovější příspěvek ale obsahuje informace, k nimž už se bývalý technik CIA a spolupracovník NSA nemohl dostat.

Zaměřuje se totiž na rozšíření federální databáze jmen lidí podezřelých z terorismu (TIDE) a cituje materiály Národního protiteroristického centra, které vznikly v srpnu 2013, tedy v době, kdy už byl Edward Snowden několik měsíců na útěku.

Zmiňovaná databáze se rozrostla poté, co se jemenský terorista na Štědrý den 2009 pokusil odpálit bombu nastraženou ve spodním prádle. V listopadu 2013 bylo na seznamu už přes 700 000 lidí.

Ve vládních strukturách jsou lidé, kteří vnímají extrémní nekalosti, k nimž dochází a Edward Snowden je inspiroval.

Kolik materiálů nový whistleblower vynesl a jak závažně to může administrativu prezidenta Baracka Obamy poškodit, zatím není jasné.

"Pan X" dosud ukázal jen obsah dokumentů z kategorie "NOFORN" (ne k rukám cizí vlády) a "Secret" (tajné). Zda má přístup i k tomu nejcitlivějšímu - tedy kategorii Top Secret (přísně tajné) -, zatím není jasné.

Provozovatel webu Glenn Greenwald se každopádně tím, že informace ze zpravodajské komunity vynáší ještě někdo jiný, nikterak netají. Už v červenci na Twitteru napal, že se "v tomto okamžiku zdá být jisté, že je tu někdo další".

Letos v únoru v rozhovoru pro CNN prohlásil, že "nepochybuje o tom, že jsou ve vládních strukturách lidé, kteří vnímají extrémní nekalosti, k nimž dochází, a nechali se Edwardem Snowdenem inspirovat".

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice. 

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.

Další zprávy