O post starosty olympijského Soči zuří bitva mocných

Naďa Straková
17. 3. 2009 11:20
Kandidují i magnát Alexandr Lebeděv a údajný vrah Litviněnka Andrej Lugovoj
Maketa plánované olympijské vesnice a sportovišť v Soči byla nedávno k vidění na veletrhu v Cannes.
Maketa plánované olympijské vesnice a sportovišť v Soči byla nedávno k vidění na veletrhu v Cannes. | Foto: Reuters

Londýn - Ruský miliardář a vlastník britského deníku Evening Standard Alexandr Lebeděv oznámil, že se chystá ucházet o pozici starosty ruského černomořského města Soči.

V něm se v roce 2014 mají odehrát zimní olympijské hry. Informoval o tom britský deník Guardian.

Před pěti lety se tento ruský oligarcha neúspěšně ucházel o místo starosty Moskvy. „Dlouhá léta sním o tom, že jednou budu starostou," řekl Lebeděv, který se chystá kandidovat jako nezávislý.

Jeho kandidatura zpestřuje paletu kandidátů, kteří se ve volbách v tomto Rusy velmi oblíbeném letovisku chystají utkat.

Kromě Lebeděva bude kandidovat i bývalý vicepremiér Boris Němcov a také Andrej Lugovoj, který je podezřelý z vraždy někdejšího ruského agenta Alexandra Litviněnka. Lugovoj svoji kandidaturu oznámil minulý pátek.

Možnost bojkotu

Na Lugového úmysl kandidovat Britové reagovali možností hry bojkotovat. Scotland Yard Lugového označil za hlavního podezřelého z vraždy Litviněnka a požádal Moskvu o jeho vydání. Ta však odmítla.

Bývalý agent ruské zpravodajské služby FSB od prosince 2007 zasedá v parlamentu, čímž získal poslaneckou imunitu.

Případ Alexandra Litviněnka zhoršil vztahy mezi Británií a Ruskem.
Případ Alexandra Litviněnka zhoršil vztahy mezi Británií a Ruskem. | Foto: Reuters

Lebeděv si sám není jistý, zda ho Moskva do voleb pustí. Už dříve se nechal slyšet, že problémy Soči se podobají těm, s kterými se potýká Moskva - rozsáhlá korupce, skomírající infrastruktura a nedostatek levného bydlení.

Magnát, který je Moskvou vnímám jako opozičník, vlastní třetinový podíl v letecké společnosti Aeroflot a je rovněž majitelem opozičního deníku Novaja Gazeta.

Podle listu Guardian se domnívá, že by Rusko mohlo na Olympiádě v roce 2014 značně ušetřit tím, kdyby použilo existující zařízení, místo aby stavělo nové.

„Bylo by bláhové, kdybychom nehledali cesty ,jak ušetřit," řekl Lebeděv.

Skromnější rozpočet

Rusko nedávno výrazně přiškrtilo rozpočet určený pro zimní Olympiádu v Soči. Ruský státní podnik Olympstroj, který má na starosti přípravu olympijských projektů, tak dostane místo 55 miliard rublů (1,4 miliard dolarů) pouze 22 miliard rublů.

O tom, kdo bude vládnout městu, jež v roce 2014 bude sledovat celý svět, se rozhodne 26. dubna.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Slovenským fotbalistou roku je počtvrté za sebou Škriniar

Slovenským fotbalistou roku se počtvrté za sebou stal Milan Škriniar. Stoper Interu Milán ve svazové anketě porazil Stanislava Lobotku z Neapole o 18 bodů, což je pátý nejmenší rozdíl v třicetileté historii ankety. Výsledky byly vyhlášeny během galavečera v Senci před kvalifikačními zápasy o mistrovství Evropy proti Lucembursku a Bosně a Hercegovině.

Třetí pozici obsadil rekordman ankety, osminásobný vítěz Marek Hamšík z Trabzonsporu. Bývalý reprezentační kapitán se mezi nejlepšími třemi umístil už pošestnácté za sebou. Čtvrtý skončil bývalý sparťanský obránce Dávid Hancko, jenž v srpnu přestoupil do Feyenoordu Rotterdam.

Prvenství mezi trenéry obhájil Vladimír Weiss starší ze Slovanu Bratislava, jenž vyhrál anketu již posedmé. Jeho stejnojmenný syn a svěřenec byl vyhlášen nejlepším hráčem domácí soutěže za loňský rok a ve Fotbalistovi roku byl pátý.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

OSN: Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.

Oteplení planety o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím je považováno za úroveň, při jejímž překročení budou vlny veder, záplavy, sucho, zemědělská neúroda a vymírání druhů pro lidstvo velice obtížně zvladatelné. K udržení oteplení pod touto úrovní se přihlásily takřka všechny státy světa v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Její vědecký základ poskytla mimo jiné Pátá hodnotící zpráva IPCC.

Šestá zpráva nyní uvádí, že lidstvo má ke změně poslední příležitost, a pokud chce změny dosáhnout, musí omezit vypouštění skleníkových plynů na polovinu do roku 2030 a zcela přestat vypouštět oxid uhličitý do atmosféry v 50. letech tohoto století. Pokud lidstvo tyto dva cíle naplní, bude mít zhruba poloviční šanci, že oteplení planety nepřekročí oněch 1,5 stupně Celsia, tvrdí IPCC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy