O novém prezidentovi Ghany rozhodne druhé kolo voleb

Zdeněk Mihalco
10. 12. 2008 17:24
Výsledek nedělního prvního kola hlasování byl velmi těsný
Volby v ghanské metropoli Akkře
Volby v ghanské metropoli Akkře | Foto: Reuters

Akkra - V prvním kole prezidentských voleb v Ghaně, které se konaly v neděli, se o nové hlavě státu nerozhodlo. Žádný z kandidátů totiž nedostal nadpoloviční většinu hlasů. Na konci prosince se proto uskuteční druhé kolo hlasování, informovala britská stanice BBC.

Volební komise oznámila, že kandidát vládní Národní vlastenecké strany (NPP) Nana Akufo-Addo získal 49,13 procenta hlasů, jeho opoziční rival ze strany Národní demokratický kongres (NDC) John Atta Mills 47,92 procenta. Do druhého kola postupují právě tito dva kandidáti.

Nový prezident nahradí v čele země Johna Kufuora, který vládl po dvě volební období a už znovu nemohl kandidovat.

Volební účast dosáhla 69,52 procenta. Druhé kolo se uskuteční 28. prosince.

Volební komise dosud neoznámila oficiální výsledky hlasování o složení parlamentu, které se konalo souběžně s přímými prezidentskými volbami. Dosavadní zprávy hovoří o tom, že i výsledky parlamentních voleb budou těsné.

Průběh voleb se obešel bez větších problémů a násilností. K jedinému vážnějšímu incidentu došlo pouze ve městě Dambai, kde se několik set příznivců jednoho z kandidátů do parlamentu dostalo do potyček s členy volební komise a odcizilo dva boxy s hlasovacími lístky.

Celkově však domácí i mezinárodní pozorovatelé vyslovili s průběhem voleb spokojenost a pochválili Ghanu za to, že dává ostatním zemím v Africe dobrý příklad. 

Foto: Aktuálně.cz
Více o ghanských volbách si přečtěte v článku: Ghana volí prezidenta a vládu, co rozdělí zisky z ropy
 

Právě se děje

Další zprávy