Nový objev: Virus HIV existoval už před 100 lety

Martin Novák Martin Novák
3. 10. 2008 15:05
Dosud vědci kladli počátky nemoci do 30.let
Počátky AIDS jsou spojené s Belgickým Kongem, dnes Demokratickou republikou Kongo.
Počátky AIDS jsou spojené s Belgickým Kongem, dnes Demokratickou republikou Kongo. | Foto: Reuters

Kinshasa - Ačkoli nemoc AIDS byla poprvé identifikována a popsána až v roce 1981 ve Spojených státech, mezi lidmi se „potichu" šířila už celá desetiletí předtím.

Virus HIV začal svoji cestu kolem světa ve střední Africe a dosud vědci soudili, že se tak stalo někdy ve třicátých letech minulého století.

Nové objevy a výzkumy ale teď skýtají jiný pohled. Virus koloval mezi lidmi už mnohem dříve. Patrně už od doby kolem roku 1910, ale možná také už kolem roku 1894.

Proč taková změna? Tým odborníků z Arizonské univerzity v Tucsonu totiž našel během svého bádání v Demokratické republice Kongo (za koloniálních časů nazývané Belgické Kongo) vzorky viru HIV, pocházející z těla místní ženy v roce 1960.

Celosvětovým dnem boje proti AIDS je první prosinec.
Celosvětovým dnem boje proti AIDS je první prosinec. | Foto: Reuters

Virus nalezli v depozitáři Anatomického ústavu v konžské metropoli Kinshase. Analýzou zjistili, že  se musel šířit už někdy na přelomu devatenáctého a dvacátého století.

Nyní se tak rozšíření AIDS dává do souvislosti se vznikem větších měst v této části střední Afriky. Časově to odpovídá: Kinshasa (tehdy ovšem ještě jako Léopoldville podle belgického krále) byla založena v roce 1881, Brazzaville v sousedním franouzském Kongu ještě o rok dříve a Yaoundé v sousedním Kamerunu v roce 1890.

HIV se objevil v Kinshase tak, že jej nakažená osoba přinesla z okolních vesnic. A ve městech se pak šíření zrychlovalo.

 

„Rychlý růst koloniálních měst přispěl tomu, že se tento region stal epicentrem AIDS," uvádějí ke svým poznatkům vědci v časopise Nature.

Virus HIV zřejmě přešel na lidi ze šimpanzů. Do dnešního dne podle odhadů Světové zdravotnické organizace zemřelo na AIDS 25 milionů lidí a dalších 33 milionů osob je HIV pozitivní.

 

Právě se děje

před 6 minutami

V Kongu po nehodě autobusu s cisternou převážející benzín uhořelo 33 lidí

V provincii Kwango na západě Konga při střetu autobusu s cisternou převážející pohonné hmoty uhořelo 33 lidí. Cisterna směřovala po jednom z hlavních tahů do metropole Kinshasy, zjistila agentura AFP z policejních zdrojů. Pozůstatky obětí dopravní nehody v pondělí ráno pohřbili.

"V noci ze soboty na neděli uhořelo 33 lidí při velkém požáru způsobeném kolizí rozměrného vozidla přepravujícího pohonné hmoty a přeplněného autobusu," uvedlo vedení místní policie. "Mohli jsme vyzvednout jen lebky, zbytek těl se nepodařilo najít. S úctou jsme je pohřbili dnes ráno," uvedl další policejní zdroj.

Dopravní nehody s četnými oběti na životech jsou v Kongu poměrně časté, na vině je špatný technický stav mnoha vozidel i silnic nebo opilí řidiči, někdy též bez potřebných znalostí. V říjnu 2018 na trase mezi Kinshasou a Matadi taktéž havarovala cisterna, při nehodě tehdy zemřelo 53 lidí. Tragickou bilanci 230 obětí měla nehoda cisterny v roce 2010.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Do Litvy dorazil rekordní počet migrantů, EU přislíbila Vilniusu miliony eur

Představitelé Evropské unie přislíbili Litvě miliony eur na pomoc s řešením migrační krize, z jejíhož rozpoutání pobaltská země obviňuje režim sousedního Běloruska a jeho autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Informovala o tom agentura AP s tím, že do Vilniusu v neděli přicestovala eurokomisařka pro vnitro Ylva Johanssonová. Ve stejný den překročilo hranici mezi Běloruskem a Litvou rekordních 287 migrantů, což je přibližně třikrát více než za celý loňský rok.

"Je to provokace Lukašenkova režimu. Musíme ukázat, že na území EU není volný vstup," prohlásila Johanssonová. "Litva, EU a státy Schengenu musí zabránit ilegálnímu vstupování do této oblasti. Proto my, celá Evropská unie, podporujeme Litvu, aby bránila naší společnou vnější hranici s Běloruskem," prohlásila zástupkyně unijní exekutivy před novináři.

Litevská pohraniční stráž letos zadržela 3832 migrantů, přičemž za celý loňský rok jich bylo 81. Více než dvě třetiny příchozích tvoří podle litevských úřadů Iráčané. Irácké aerolinie zvýšily od tohoto měsíce počet letů z Bagdádu do Minsku ze dvou na čtyři týdně a do běloruské metropole zavádějí spoje z dalších iráckých měst - Basry, Irbílu a Sulajmáníje, napsala AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy