Nový návrh: Lov velryb ve jménu vědy už nebude možný

Lucie Kalivodová
23. 2. 2010 13:00
Nový návrh se týká lovu plejtváků štikovitých nebo keporkaků na jižní polokouli
Foto: Wikipedia.cz

Londýn - Mezinárodní velrybářská komise (IWC), do které patří mimo jiné i USA, Austrálie a Japonsko, navrhuje zrušit zákaz komerčního lovu velryb na dobu čtyřiadvaceti let výměnou za výrazné zredukování počtu ulovených zvířat za rok.

Návrh, který by znemožnil Japoncům pokračovat v zabíjení velryb na jižní polokouli "ve jménu vědy", byl zveřejněn v úterý.

Osmaosmdesáti členná komise bude o podrobnostech jednat v červnu na výročním zasedání v Maroku. Zástupci dvanácti zemí schválili dokument během tří jednání za zavřenými dveřmi s cílem ukončit rozpory mezi velrybářskými a nevelrybářskými národy.

Návrh, který nyní potřebuje souhlas členů vlády a dvou třetin IWC, aby prošel schvalovacím procesem, počítá s doporučenými kvótami pro lov kytovců. U ochránců přírody však sklidil jen kritiku.

Greenpeace ho označili za "katastrofu". Podle nich bude teď daleko složitější chránit i další ohrožené druhy, jako například tuňáky nebo žraloky.

Cílem nového návrhu je výrazně snížit počet ulovených zvířat z 1900 za rok. Zatím bšak není jasné o kolik. V tuto chvíli je sice zakázáno lovit velryby pro komerční účely, ale Japonsko, Norsko nebo Island kytovce zabíjejí "pro vědecké účely".

Nový návrh se bude vztahovat na lov například plejtváků štikovitých nebo keporkaků na jižní polokouli a měl by vejít v platnost 1. listopadu. Na veškerý lov by navíc dohlížela komise spadající pod IWC.

Zdá se, že tento návrh by mohl mít své podporovatele a mohlo by dojít k finální dohodě. Japonští velrybáři se v posledních letech čím dál častěji střetávali na moři s ekologickými aktivisty a útoky z obou stran se v posledních měsících neustále stupňovaly.

Minulý týden australský premiér Kevin Rudd varoval, že jeho vláda podá žalobu k mezinárodnímu soudu na Japonsko, pokud k dohodě nedojde. Japonsko označilo australské výhružky za "nešťastné" a odmítlo nařčení, že jejich současný lov je ilegální.

Velrybářské národy se odvolávají na fakt, že lov těchto zvířat je v jejich zemích dlouholetou tradicí a důležitou součástí kultury.      

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Šéfka Finanční správy Richterová požádala o odvolání z funkce

Generální ředitelka Generálního finančního ředitelství Tatjana Richterová k požádala o odvolání, ve funkci tak skončí 28. března. Ministerstvo financí mezitím vypíše na místo výběrové řízení. Informovalo o tom ministerstvo financí. Richterová správu vedla od roku 2018.

"Děkuji paní ředitelce za odvedenou práci v čele Finanční správy. Na uvolněné místo vypíšeme řádné výběrové řízení na nového generálního ředitele, od kterého očekávám, že dá Finanční správě nový impulz a posune ji směrem k více proklientskému přístupu tak, jak jsem o něm mluvil v opozici i při svém nástupu na ministerstvo financí," uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Český skladatel Kotík získal v USA jako první Evropan prestižní cenu Johna Cage

Český hudební skladatel, dirigent a flétnista Petr Kotík ve Spojených státech obdržel prestižní cenu Johna Cage, kterou udílí newyorská Nadace pro soudobé umění. Kotík je doposud jediným evropským umělcem, který tuto cenu dostal, sdělilo Ostravské centrum nové hudby.

Letošní laureáty cen v pěti uměleckých disciplínách - hudbě, tanci, divadle, poezii a výtvarném umění - oznámila ve čtvrtek večer nadace.

Prestižní cena Johna Cage, s níž se pojí odměna ve výši 45 tisíc dolarů, nese jméno po americkém skladateli a jednom ze zakladatelů Newyorské nadace pro soudobé umění. Udílí se od roku 1992 jednomu umělci jednou za dva roky jako "uznání mimořádného úspěchu v umění za práci, jež odráží ducha Johna Cage". Mezi 16 laureáty tohoto ocenění je Kotík doposud jediným evropským umělcem, uvedlo Ostravské centrum nové hudby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy