Nové násilí: V čínském Sin-ťiangu zemřelo 21 lidí

Zahraničí ČTK Zahraničí , ČTK
24. 4. 2013 13:06
V neklidné autonomní oblasti na severozápadě země dochází k incidentům poměrně často
Foto: Reuters

Peking - Čínské úřady hlásí z neklidné Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang nový krvavý incident. Na severozápadě si vyžádal 21 mrtvých.

"Nejprve bylo zabito patnáct lidí včetně policistů a místních úředníků a pak bylo šest útočníků zastřeleno," citovala agentura AFP oficiálního činitele okrsku Barčuk, který se představil jen rodovým jménem Cchao.

Dalších osm útočníků bylo podle agentury AP zadrženo.

Násilí začalo, když si tři úředníci všimli skupiny podezřelých mužů ozbrojených noži, jak se ukrývají v domě v městečku Selibuja nedaleko Kašgaru, uvedla zpráva čínských úřadů.

Ohlásili to na policii, ale pak už je ozbrojenci vtáhli dovnitř. Na místo přispěchala policie, kterou zaskočil útok ozbrojenců. Než dorazila na pomoc armáda, zabili muži v domě svá rukojmí a budovu zapálili.

Jak žijí Ujgurové:

Strategický význam

Jde o nejkrvavější incident, který se v Sin-ťiangu za poslední měsíce stal.

Oblast byla v minulých letech častým dějištěm nepokojů v důsledku napětí mezi muslimskými Ujgury a Chany, kteří jsou většinovým etnikem v Číně. Střety v metropoli Sin-ťiangu Urumči si v červenci 2009 vyžádaly téměř 200 mrtvých.

Ujguři poukazují na kulturní a náboženský útlak i na masivní přistěhovalectví Chanů, jehož cílem je podle Pekingu ekonomický rozvoj oblasti. Především ujgurská populace ale zůstává chudá a z ekonomické podpory profitují Chanové.

Region má pro Peking strategický význam vzhledem k jeho nerostnému bohatství.

 

Právě se děje

před 10 minutami

V depu v Praze vykolejila při posunu lokomotiva, část příměstských vlaků stojí

V železničním depu v Praze Vršovicích v úterý ráno vykolejila při posunu lokomotiva. Nehoda zastavila provoz příměstských vlaků mezi hlavním nádražím a Braníkem. Obnovení provozu České dráhy předpokládají v poledne, vyplývá z jejich webu. Co bylo příčinou vykolejení stroje, se vyšetřuje. "Následně bude nakolejení speciální technikou a oprava kolejiště," uvedly dráhy.

před 39 minutami

Putin Saúdské Arábii nabídl systém protiraketové obrany S-400

Rusko je po útoku na saúdskoarabská ropná zařízení připraveno Rijádu pomoci a prodat mu systém protiraketové obrany S-400. Řekl to ruský prezident Vladimir Putin po pondělních rozhovorech o Sýrii s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem a íránským prezidentem Hasanem Rúháním v Ankaře. Informovala o tom agentura Reuters. 

Další zprávy