Nová ukrajinská vláda se bude opírat o komunisty

Radim Klekner Radim Klekner
11. 3. 2010 14:10
Novým premiérem se stal Mykola Azarov ze Strany regionů
Vlast a pravoslavná církev: nový prezident Janukovyč je spojencem Kremlu, jeho vláda bude ale muset hrát na vlasteneckou notu
Vlast a pravoslavná církev: nový prezident Janukovyč je spojencem Kremlu, jeho vláda bude ale muset hrát na vlasteneckou notu | Foto: Reuters

Kyjev - Nová parlamentní většina na Ukrajině se rázně chopila otěží moci. Osm dní po svržení premiérky Julije Tymošenkové byla ve čtvrtek v Kyjevě zformována vládní koalice a oznámeno jméno premiéra.

Stal se jím dvaašedesátiletý někdejší ministr financí Mykola Azarov, blízký spojenec nového prezidenta Viktora Janukovyče.

Jeho úkolem bude dát do pořádku státní finance a vylepšit image Ukrajiny jako nepříliš spolehlivého obchodního partnera.

"Země byla vyrabována, pokladna je prázdná, státní dluh se ztrojnásobil," kritizoval Azarov po nástupu do funkce svou předchůdkyni ve funkci. "Naším úkolem je nyní prosadit realistický rozpočet. Pokud musejí být schválena tvrdá opatření, je zapotřebí lidem vysvětlit, jak jsou potřebná, a také je prosadit."

Novou vládní většinu vytvořila Janukovyčova proruská Strana regionů, komunisté, Lidová strana a tzv. Lytvinův blok, proreformní uskupení, v jehož čele stojí předseda parlamentu Vlodymyr Lytvin.

Novou vládu podporuje celkem 235 poslanců, nacionalistické uskupení Naše Ukrajina, která pomáhala minulý týden svrhnout Tymošenkovou, přechází do opozice.

Ve vládě se bude hovořit ukrajinsky

Ve snaze uklidnit ukrajinské nacionalisty, oznámil Azarov krátce předtím než byl jmenován do funkce, že "ve vládě i parlamentu se bude hovořit výhradně ukrajinsky".

Jeho Strana regionů je přitom politickou formací ruskojazyčného obyvatelstva na východě země, které chce udržovat s Moskvou co nejužší vztahy. Azarov sám se přestěhoval na Ukrajinu až v roce 1984 z jihoruské Kalugy a hovoří ukrajinsky nepříliš dobře.

Ukrajina zoufale potřebuje vládu schopnou dohodnout se na definitivní podobě rozpočtu, který musel být v souvislosti se zmatky na politické scéně přijat pouze jako provizorní. Jeho součástí bude úsporný balíček, který má pomoci vybřednout Ukrajině z tíživé hospodářské situace a přibrzdit narůstající státní dluh .

Kyjev chce rovněž pokračovat v rozhovorech s Mezinárodním měnovým fondem, od kterého očekává finanční pomoc ve výši 16,4 miliard dolarů.

MMF pomoc v listopadu zastavil, když ukrajinský parlament zvýšil o deset procent minimální mzdu a důchody. Půjčka bude možná jen tehdy, když Ukrajina přijme tvrdá úsporná opatření. Nová vláda by kupříkladu měla zvýšit ceny plynu odebíraného domácnostmi, zatím dotované státem.

Svržená premiérka Tymošenková slibuje, že vytvoří novou
Svržená premiérka Tymošenková slibuje, že vytvoří novou | Foto: Reuters

Janukovyč před svým zvolením do prezidentské funkce přislíbil, že mzdy státních zaměstnanců i penze zůstanou na dosavadní úrovni.

Spor o s Ruskem

Od Azarova kabinetu se rovněž očekává, že zabrání tomu, aby se opakoval scénář z minulých let, kdy Rusko opakovaně zastavovalo přísun plynu do Evropy, protože Kyjev údajně neplatil řádně za dodávky.

Tymošenková se loni s ruským premiérem Vladimirem Putinem nakonec dohodla na nových, tržních cenách za plyn.

Janukovyč porazil Tymošenkovou v druhém kole prezidentských voleb 7. února s nepříliš výrazným náskokem a premiérka zpočátku odmítala jeho vítězství uznat. Teď má v úmyslu zformovat "demokratickou opozici". Mimochodem již bez svého bývalého spojence z časů "oranžové revoluce" z roku 2004, ex-prezidenta Viktora Juščenka, který se stal jedním z jejích nejhlasitějších kritiků.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Zemřela pozemní hokejistka století Čermáková, medailistka z OH

V den 75. narozenin v neděli zemřela nejlepší česká pozemní hokejistka 20. století Jiřina Čermáková. O úmrtí stříbrné medailistky z olympijských her v roce 1980 v Moskvě informoval svazový web.

Při ženské premiéře pozemního hokeje pod pěti kruhy v Moskvě chyběla kvůli bojkotu her většina velmocí. Československý výběr toho dokázal využít a za vítězným týmem Zimbabwe získal nečekané stříbro.

Čermáková po skončení aktivní kariéry zůstala u pozemního hokeje jako trenérka, vedla i reprezentaci.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Židovské osady na Západním břehu Jordánu už podle USA neporušují mezinárodní právo, oznámil ministr Pompeo

Židovské osady na Západním břehu Jordánu nyní podle Spojených států neporušují mezinárodní právo. Změnu amerického pohledu oznámil ministr Pompeo.

před 38 minutami

Babiš chce do Česka pozvat ukrajinského prezidenta a premiéra

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce pozvat ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a premiéra Oleksije Hončaruka do Prahy. V Česku by se mohli setkat s představiteli zemí visegrádské skupiny (V4), které nyní Česko předsedá. Babiš to dnes řekl novinářům před odletem na návštěvu Kyjeva. Cíl cesty je podle premiéra podnikatelský, nechce řešit politiku. Teritoriální integritu, suverenitu a jednotu Ukrajiny nicméně Česko podporuje, řekl Babiš.

"Uvidíme, jestli pan prezident nebo pan premiér budou mít chuť to naše pozvání akceptovat," řekl Babiš. Připomněl, že ze zemí V4, kam patří spolu s Českem i Slovensko, Maďarsko a Polsko, jsou vztahy Ukrajiny "delikátní" s Maďarskem. "Je tam co diskutovat," doplnil.

před 43 minutami

Studenti, kteří na několik dní obsadili rektorát Univerzity Karlovy, se dohodli s akademickým senátem na okamžitém ukončení okupační stávky

Zdroj: ČTK
Další zprávy