Mimořádná zpráva

Vražda mladé blogerky: Policie má nové svědky, popsali ostrou hádku s jejím přítelem

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
24. 9. 2021 18:00
Americká policie hledá Briana Laundrieho, snoubence zavražděné dvaadvacetileté blogerky Gabby Petitové, která zemřela na společné dovolené po národních parcích. Muž odmítl s vyšetřovateli mluvit, následně zmizel a jeho rodiče se nyní bojí, že si mohl ublížit. V ostře sledovaném případě se navíc kriminalistům přihlásili noví důležití svědci.
Brečící Gabby Petitovou zastavila 12. srpna po hádce s přítelem policie v Utahu. Na kameru vysvětlovali důvod rozepře. | Video: Asociated Press

Gabby Petitová naposledy mluvila se svou rodinou 25. srpna. Poté rodičům poslala dvě SMS zprávy, ze kterých ale není možné dokázat, že je skutečně napsala ona. Policie po ní vyhlásila pátrání až 11. září, když se nevrátila se svým přítelem z dovolené zpět na Floridu, kde u jeho rodičů bydlela.

Minulý týden kriminalisté našli její tělo v národním parku v americkém státě Wyoming, koroner sdělil, že se dívka stala obětí vraždy. Policie se snažila Laundrieho kontaktovat, protože byl pravděpodobně jedním z posledních lidí, kteří ji viděli živou. Jeho právník ale médiím řekl, že 23letý muž vypovídat nechce.

V posledních dnech vyšetřovatele kontaktovali noví svědci, kteří nastiňují, jak vypadaly poslední dny mladé blogerky, která dovolenou s přítelem dokumentovala na sociálních sítích. Američanka Nina Angelová pro stanici CNN potvrdila, že pár viděla ještě 27. srpna v restauraci The Merry Piglets ve městě Jackson ve státě Wyoming.

Jak vypověděla na policii, pár se v podniku pohádal. Petitová plakala, její přítel Laundrie byl viditelně naštvaný a opakovaně z restaurace odcházel a zase se vracel. Hrubý byl i na obsluhu. Svědkyně Angelová si však nevšimla jakéhokoliv násilného chování. Hádku následně potvrdil i majitel restaurace.

Policie tak znovu prosí jakékoliv svědky, kteří by o posledních dnech Petitové mohli něco vědět, aby se ozvali. "Žádná informace není příliš malá nebo bezvýznamná, aby nepomohla našemu pátrání," prohlásil agent FBI Michael Schneider, který vyšetřování vede.

Ukradené peníze

Stejně tak kriminalisté žádají o pomoc všechny, jež by mohli vědět, kde se nachází Brian Laundrie. Ten 14. září vyrazil na výlet a už se nevrátil. O několik dní později tak po něm rodina vyhlásila pátrání. Američana už několik dnů hledá policie v přírodním parku u města Venice na Floridě s pomocí psů, dronů i vrtulníků.

Oblast je z velké části pod vodou a plná močálů, nebezpečného hmyzu a hadů. Stanice CNN informovala, že Laundrie dům opustil bez svého mobilního telefonu i peněženky. Podle zdroje blízkého rodině se jeho rodiče bojí, že by si mohl ublížit. Vyšetřovatelé informaci odmítli komentovat.

FBI na Laundrieho vydala zatykač v souvislosti s tím, že po smrti Gabby Petitové vybral více než 1000 dolarů (přes 21 tisíc korun) z účtu, který mu nepatřil. Z vraždy své snoubenky zatím podezřelý není.

Pár se na cestu po národních parcích vydal v červenci a po USA jezdil v bílé dodávce. Své cestování dokumentoval na sociálních sítích. I proto teď americká veřejnost případ extrémně sleduje a jejich fanoušci se na sociálních sítích snaží vyřešit vraždu oblíbené blogerky rychleji než policie. Vzniká také řada konspiračních teorií.

Někteří ale přílišnou pozornost médií kritizují. Podobné případy v USA totiž nejsou nijak neobvyklé, a přitom zdaleka tolik pozornosti nepoutají. Americká ministryně vnitra Deb Haalandová řekla, že jí je nesmírně líto rodičů Petitové. "Je mi smutno ale i pro tolik původních obyvatelek Ameriky, jejichž rodiny zažily za posledních 500 let podobnou bolest," dodala politička indiánského původu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Zemřela slovenská sopranistka Edita Gruberová, bylo jí 74 let

Ve věku 74 let v pondělí v Curychu zemřela známá slovenská sopranistka Edita Gruberová. O úmrtí informovala její rodina. Gruberová se pohybovala na evropských jevištích přes 50 let, svou kariéru ukončila v roce 2019, uvedla agentura DPA.

Gruberová se proslavila v německojazyčných zemích. Působila například v Bavorské státní opeře v Mnichově. V roce 2019 dostala německou cenu Oper! Award za celoživotní dílo.

před 50 minutami

Bidenova vláda požádala nejvyšší soud o zablokování texaského zákazu potratů, zatímco ústavnost opatření se bude projednávat u federálních soudů

Zdroj: ČTK
Další zprávy