Nová fakta: V roce 2010 Izrael málem zaútočil na Írán

Martin Novák Martin Novák
5. 11. 2012 12:15
Potvrzují to politici i zpravodajci v televizním pořadu, který má večer premiéru
Izraelské vojenské cvičení, které simulovalo konflikt s Íránem.
Izraelské vojenské cvičení, které simulovalo konflikt s Íránem. | Foto: Reuters

Jeruzalém - Izrael a Írán se zatím nejblíže k válce ocitly v září 2010. Vyplývá to z výpovědí politiků a představitelů izraelských ozbrojených sil v pořadu, který v pondělí večer odvysílá druhý kanál izraelské televize.

Na schůzce před dvěma lety nařídil premiér židovského státu Benjamin Netanjahu náčelníkovi generálního štábu armády Gabi Aškenazymu uvést vojsko do pohotovostního režimu "P - plus".

To je poslední stupeň před finálním rozkazem k zahájení bojových operací. Z výpovědí lidí, kteří tehdy byli jednání přítomni, proti premiérovi vystoupil nejen Aškenazy, ale i Metr Dagan, tehdejší šéf zpravodajské služby Mossad.

Argumentovali tím, že zvýšení pohotovosti na tuto úroveň dá do pohybu řetězec událostí, který povede k zahájení války. To by prý bylo nelegální, protože o nasazení armády má právo rozhodnout hlasováním pouze celý kabinet.

Deník Haarec k tomu podotýká, že nové informace potvrzují velmi závažné spory mezi politickými a armádními špičkami židovského státu.

Dagan ani Aškenazy ve svých funkcích už nejsou. Bývalý šéf Mossadu letos prohlásil, že útok na Írán by byla "blbost" a Izrael by se měl zaměřit spíš na utajené operace. Tedy například na ochromení íránské počítačové sítě.

Izrael považuje jadernou zbraň v rukou Íránu za existenční hrozbu. Jeho politici obviňují íránský režim, že udělá vše pro to, aby židovský stát zničil.

A Izraelci slibují, že udělají cokoliv, aby zabránili Teheránu v možnosti použít zbraně hromadného ničení. Pod tímto "cokoliv" se skrývá také možnost leteckého úderu na íránská jaderná zařízení.

Foto: Tomáš Daněk

Netanjahu nedávno uvedl, že Írán bude mít k dispozici atomovou zbraň nejpozději v příštím roce, ale západní zpravodajské služby berou takové závěry s rezervou.

Írán prochází velmi těžkým obdobím kvůli sankcím, které na ně uvalila nejprve Rada bezpečnosti OSN a pak samostatně i evropské státy. Hodnota íránské měny rijálu se minulý měsíc propadla o třicet procent vůči dolaru.

Írán a Izrael bude v nadcházejících měsících i letech jednou z hlavních zahraničněpolitických priorit amerického prezidenta, ať už se jím v noci z úterý na středu stane kdokoliv.

Romney dříve v kampani prohlašoval, že rozhodně podporuje Izrael, včetně případného vojenského útoku. V poslední televizní prezidentské debatě už ale trochu couval a řekl, že použití síly přichází v úvahu až jako úplně poslední varianta, když už budou všechny ostatní možnosti vyčerpány.

 

Právě se děje

Další zprávy