Noční přepady omezíme, slíbily USA v Afghánistánu

ČTK ČTK
8. 4. 2012 15:39
Dokument současně připravuje cestu k dohodě o budoucí přítomnosti USA v zemi
Americký M-ATV, který zničila v Kandaháru bomba zřejmě podomácku vyrobená z dusičnanu amonného pašovaného z Pákistánu
Americký M-ATV, který zničila v Kandaháru bomba zřejmě podomácku vyrobená z dusičnanu amonného pašovaného z Pákistánu | Foto: Reuters

Kábul - Zástupci Afghánistánu a Spojených států podepsali dohodu o omezení nočních přepadů. Dokument poskytuje Afghánistánu nárok na veto ohledně plánovaných operací, které většina místních lidí odsuzuje, a také kontrolu nad zacházením se zadrženými osobami.

Zároveň ale dokument připravuje cestu pro uzavření širší dohody o budoucí přítomnosti USA v Afghánistánu.

Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na afghánské oficiální zdroje.

Noční akce proti předpokládaným ozbrojencům sice přispěly k růstu protizápadních nálad v zemi, avšak velení NATO je schvaluje jako klíčovou protipovstaleckou taktiku.

V souladu s dokumentem budou mít afghánské síly kontrolu nad osobami dopadenými při nočních zásazích a také budou rozhodovat o tom, jestli budou mít k zadrženým přístup američtí vyšetřovatelé.

Noční operace budou řízeny velením zvláštních afghánských jednotek, ale s podporou a "poradním hlasem" amerických sil.

A prohledávat domy nebo rezidenční komplexy budou smět pouze afghánské síly - policie a vojáci budou muset při akcích chránit ženy a děti, stejně jako kulturně citlivá místa, stanoví dokument.

Uzavření dohody předcházely měsíce jednání a svým podpisem je nakonec stvrdili afghánský ministr obrany Abdur Rahím Vardak a nejvyšší velitel Severoatlantické aliance v Afghánistánu generál John Allen.

"Dnes jsme postoupili o krok blíž k ustavení strategického partnerství mezi USA a Afghánistánem. A ještě větší význam má to, že jsme o krok blíže k našemu společnému cíli a vizi bezpečného a suverénního Afghánistánu," prohlásil Allen při podpisu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy