Nizozemská královna Beatrix abdikuje po 33 letech

ČTK ČTK
28. 1. 2013 23:33
Královna Beatrix nastoupila na trůn po své matce, tento týden oslaví 75 let
Královna Beatrix.
Královna Beatrix. | Foto: Reuters

Haag - Nizozemská královna Beatrix oznámila, že 30. dubna abdikuje.

Novým panovníkem se pak stane její nejstarší syn, 45letý princ Willem-Alexander. Královna své rozhodnutí oznámila v projevu, který živě přenášela nizozemská televize i rozhlas. Právě 30. dubna uplyne 33 let od chvíle, kdy Beatrix nastoupila na trůn po své matce, královně Julianě.

Královna Beatrix tento týden oslaví 75. narozeniny. Následníkovi trůnu Willemu-Alexandrovi je 45 let, je ženatý a má tři dcery. 

  "Odpovědnost za naši zemi teď musí ležet v rukou nové generace," řekla královna v projevu ze svého paláce v Haagu. "Jsem hluboce vděčná za velkou víru, kterou jste ve mě vkládali v těch mnoha letech, kdy jsem mohla být vaší královnou," dodala.

Nový král naruší více než sto let trvající éru žen na trůně - Nizozemsku totiž od roku 1890 postupně vládly panovnice Wilhelmina, Juliana a naposledy právě Beatrix.

Roli panovnice v mezinárodní politice hodnotí pozitivně politici sousedních zemí. Německá kancléřka Angela Merkelová vyjádřila večer královně velké uznání. "Zvláště zásluhy královny o smíření mezi Německem a Nizozemskem jsou hodnoceny velmi vysoko," vzkázala Merkelová. 

Také belgický premiér Elio di Rupo poděkoval královně za udržování blízkých a srdečných vztahů mezi oběma zeměmi. Prvnímu muži, který po dlouhých letech vlády žen nastoupí na trůn, popřál hodně štěstí s těžkými úkoly, které na něj čekají.

O možné abdikaci nizozemské královny, která nastoupila na trůn 30. dubna 1980, se spekulovalo loni. Právě před rokem totiž královskou rodinu zasáhla tragédie, když prostředního syna panovnice, prince Johana Frisa, v Rakousku zasypala lavina.

Od té doby je princ v kómatu.

Nizozemská královna, celým jménem Beatrix Armgard Wilhelmina, princezna oranžsko-nasavská, je v Nizozemsku velmi oblíbená. Národ si naklonila svým civilním vystupováním, pracovitostí, uměleckými sklony i životem bez skandálů.

Nizozemský panovník je ze zákona členem vlády a určuje osobu premiéra.

 

Právě se děje

Další zprávy