reklama
 
 

Neuznaná republika Podněstří má nového prezidenta

26. 12. 2011 14:08
Vítězem se stal Jevgenij Ševčuk, který porazil Anatolije Kaminského

Tiraspol (Od našeho spolupracovníka) - V Podněstří skončilo sčítání volebních lístků. Prezidentem neuznané východoevropské republiky se stal vítěz prvního kola Jevgenij Ševčuk.

Předseda opozičního hnutí Obroda Podněstří a bývalý předseda podněsterského parlamentu Jevgenij Ševčuk obdržel 73,88 % hlasů. Za jeho soupeře, současného předsedu Nejvyšší rady, zákonodárného sboru republiky, a lídra nejsilnější opoziční strany Obnova Anatolije Kaminského hlasovalo pouze 19,67 % voličů.

"Volby byly uznány za platné, Jevgenij Vasiljevic Ševčuk je uznán zvoleným prezidentem Podněsterské moldavské republiky," oznámil po zasedání centrální volební komise neuznané republiky její předseda Pjotr Denisenko.

Kaminského volební štáb porážku svého kandidáta uznal. "Rozestup mezi konkurenty je značný, což nám umožňuje oznámit o naší porážce v druhém kole voleb. Obsadili jsme úctyhodné druhé místo," informoval už v noci z neděle na pondělí novináře představitel štábu Sergej Melničenko.

Ševčuk ve volbách zvítězil nehledě na to, že musel bojovat nejen proti svému volebnímu oponentovi, ale také proti vůli Kremlu.

Přestože oba kandidáti podporují těsné vztahy s Moskvou, které Podněstří vděčí za svou existenci, Kreml otevřeně prosazoval na prezidentský post Anatolije Kaminského.

V polovině října, ještě před prvním kolem prezidentských voleb, tehdejší šéf administrativy ruského prezidenta a současný předseda dolní komory ruského parlamentu Sergej Naryškin jednoznačně Kaminského podpořil, když jej nazval důstojným kandidátem na prezidentský post.

Do kampaně proti Ševčukovi se několik dní před druhým kolem rovněž vložil šéf podněsterského ministerstva státní bezpečnosti Vladimir Antjufejev. Antjufejev obvinil prezidentského kandidáta v kontaktech se Západem a Rumunskem, které podle jeho slov mohou republiku připravit o nezávislost.

Infobox

 • Podněsterská moldavská republika vznikla v roce 1990 po konfliktu s východoevropským Moldavskem, který v roce 1992 přerostl v ozbrojený střet.
 • Republiku mezinárodně neuznal žádný členský stát OSN.
 • Pro Rusko má Podněstří strategický význam, neboť na jeho území je dislokováno zhruba tisíc ruských vojáků.
 • Ti zde, jako mírové síly, oficiálně působí od roku 1992.

Prezidenta jmenují do konce roku

Inaugurace nového prezidenta Podněstří by se měla uskutečnit do konce letošního roku.

První kolo prezidentských voleb neuznané republiky se uskutečnilo 11. prosince. Přestože Jevgenij Ševčuk v něm o více jak deset procent porazil Anatolije Kamniského, nepodařilo se mu nezískat nadpoloviční většinu, potřebnou k vítězství.

Dlouholetý lídr Podněstří Igor Smirnov, který na prezidentském postu setrvával dvacet let, skončil na třetím místě a druhého kola se nezúčastnil. Smirnov se snažil výsledky voleb napadnout, centrální volební komise však jeho žalobu na zfalšování hlasování zamítla.

autor: Jiří Just (spolupracovník Aktuálně.cz) | 26. 12. 2011 14:08

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama