reklama
 
 

Netanjahu vyzval Abbáse ke zrušení dohody s hnutím Hamas

27. 4. 2014 18:50
Prezident Abbás se musí rozhodnout, zda chce dohodu s Hamasem, nebo mír s Izraelem," uvedl Netanjahu v jednom z programů americké televize CBS.

Washington - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes vyzval palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse ke zrušení smírčí dohody s radikálním hnutím Hamas.

Izrael, který považuje Hamas za teroristickou organizaci, tento týden kvůli dohodě zastavil mírové rozhovory s Palestinci. Izraelci podle Netanjahua nehodlají vést mírové jednání s palestinskou vládou v případě, že ji bude podporovat Hamas.

Palestinské znesvářené strany - Organizace pro osvobození Palestiny a Hamas - ve středu podepsaly smírčí dohodu, která předpokládá, že do pěti týdnů sestaví společnou vládu a do půl roku pak uspořádají volby.

"Prezident Abbás se musí rozhodnout, zda chce dohodu s Hamasem, nebo mír s Izraelem," uvedl Netanjahu v jednom z programů americké televize CBS. "Nemůže objímat Hamas a říkat, že chce mír s Izraelem," dodal. "Roztrhejte dohodu s Hamasem. Uznejte židovský stát. Zajistěte mír," vyzval palestinského prezidenta.

Netanjahu rovněž upozornil, že spolupráce s Hamasem se neslučuje s dnešními Abbásovými výroky odsuzujícími holokaust. Abbás označil holokaust za "nejohavnější zločin" proti lidskosti v moderní historii. Podle agentury Reuters se tak zřejmě snažil zmírnit napětí mezi Izraelem a Palestinou. Abbás již v sobotu prohlásil, že má stále zájem o mírové rozhovory s Izraelem.

Izraelsko-palestinské smiřování v 90. letech slibně začalo dohodami o palestinské autonomii. Předpokládalo se, že bude pokračovat a že na jeho konci bude samostatná Palestina. Kerrymu se loni podařilo přimět obě strany znovu zasednout k jednacímu stolu. Podle Kerryho plánu se měli vyjednávači v novém kole do 29. dubna dohodnout na kostře budoucích jednání, jež se měla už soustředit na zásadní otázky a vést k definitivní dohodě. V posledních týdnech však nabývaly vrchu spory a rozhovory kolabovaly. Palestinská dohoda tuto krizi završila.

autor: ČTK | 27. 4. 2014 18:50

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama