reklama
 
 

Neposílali děti do německé školy, Amerika jim dala azyl

27. 1. 2010 14:30
Rodina Romeikova opustila Německo v roce 2008, nechtěla se podřídit povinné školní docházce.

Memphis - Soud v Memphis včera rozhodl o udělení politického azylu pro německou rodinu, která se ve své rodné zemi cítila být poškozována. Důvodem byl tlak úřadů, které požadovaly, aby manželé Romeikovi posílali svých pět dětí do školy.

Romeikovi se hlásí k evangelikálnímu vyznání a po dvouletém posílání dětí do školy se utvrdili v názoru, že v německých školách jsou porušovány křesťanské hodnoty. Proto své děti již několik let vyučují doma.

Americký soud svým rozhodnutím zároveň oficiálně umožnil rodině nahrazovat povinnou školní docházku domácí výukou. Soudce Lawrence Burman řekl: "Lidé, kteří vyučují své děti doma, jsou zvláštní sociální skupina, kterou se německá vláda snaží potlačit. Porušovat tímto způsobem základní lidská práva nepřísluší žádné zemi na světě."

Mike Donelly ze Sdružení na obranu domácí výuky podle deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung uvedl: "Je vědecky prokázáno, že lidé, kteří absolvovali domácí výuku, jsou ve všech akademických a sociálních sférách nadprůměrně úspěšní."

V Německu se povinná školní docházka netýká dětí, jejichž rodiny z profesních důvodů neustále cestují (například cirkusové rodiny). Tyto děti mohou být vyučovány doma. Rodinám, které své děti neposílají do školy z přesvědčení, může být naopak odňato právo na výchovu.

Manželé Romeikovi nejsou jediní, kdo měl v Německu s domácí výukou potíže. Loni byli odsouzeni k devadesátidennímu vězení manželé, kteří rovněž vyučovali děti z náboženských důvodů doma.

Proto, aby svým sedmi dětem poskytli náležité vzdělání, se oba vzdali svého zaměstnání. Trest byl nakonec změněn na peněžitou pokutu.

 

autor: Monika Horáková | 27. 1. 2010 14:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama