Neposílali děti do německé školy, Amerika jim dala azyl

Monika Horáková
27. 1. 2010 14:30
Rodina Romeikova opustila Německo v roce 2008, nechtěla se podřídit povinné školní docházce.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Memphis - Soud v Memphis včera rozhodl o udělení politického azylu pro německou rodinu, která se ve své rodné zemi cítila být poškozována. Důvodem byl tlak úřadů, které požadovaly, aby manželé Romeikovi posílali svých pět dětí do školy.

Romeikovi se hlásí k evangelikálnímu vyznání a po dvouletém posílání dětí do školy se utvrdili v názoru, že v německých školách jsou porušovány křesťanské hodnoty. Proto své děti již několik let vyučují doma.

Americký soud svým rozhodnutím zároveň oficiálně umožnil rodině nahrazovat povinnou školní docházku domácí výukou. Soudce Lawrence Burman řekl: "Lidé, kteří vyučují své děti doma, jsou zvláštní sociální skupina, kterou se německá vláda snaží potlačit. Porušovat tímto způsobem základní lidská práva nepřísluší žádné zemi na světě."

Mike Donelly ze Sdružení na obranu domácí výuky podle deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung uvedl: "Je vědecky prokázáno, že lidé, kteří absolvovali domácí výuku, jsou ve všech akademických a sociálních sférách nadprůměrně úspěšní."

V Německu se povinná školní docházka netýká dětí, jejichž rodiny z profesních důvodů neustále cestují (například cirkusové rodiny). Tyto děti mohou být vyučovány doma. Rodinám, které své děti neposílají do školy z přesvědčení, může být naopak odňato právo na výchovu.

Manželé Romeikovi nejsou jediní, kdo měl v Německu s domácí výukou potíže. Loni byli odsouzeni k devadesátidennímu vězení manželé, kteří rovněž vyučovali děti z náboženských důvodů doma.

Proto, aby svým sedmi dětem poskytli náležité vzdělání, se oba vzdali svého zaměstnání. Trest byl nakonec změněn na peněžitou pokutu.

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Policie obvinila řidiče kamionu kvůli srážce s vlakem na přejezdu ve Šluknově

Řidiče kamionu, který minulý týden zůstal stát ve Šluknově na železniční přejezdu a střetl se na něm s osobním vlakem, policie obvinila z obecného ohrožení z nedbalosti. Při nehodě utrpělo pět lidí zranění, dva lidé byli s lehkým zraněním ošetřeni v nemocnici. V případě prokázání viny hrozí 23letému cizinci až pětileté vězení. V tiskové zprávě to v pondělí uvedla policejní mluvčí Eliška Kubíčková.

Vlak se s nákladním autem střetl ve čtvrtek, ve vlaku cestovalo deset lidí. "Mladý řidič kamionu vjel na železniční přejezd, patrně nezvládl nákladní vozidlo vytočit do ulice Sukova a návěsem kamionu zůstal stát na železničním přejezdu, na kterém se spustila zvuková a světelná signalizace zabezpečovacího zařízení. Následně se střetl návěs nákladního vozidla s osobním motorovým vlakem, jedoucím ze směru z Dolní Poustevny do Rumburku," uvedla Kubíčková. Tragédii zřejmě zabránil strojvedoucí, který stačil zabrzdit.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Toxický plyn zabil v jordánském přístavu Akaba deset lidí a 250 zranil

Únik toxického plynu ze skladovací nádrže v jordánském přístavu Akaba v pondělí zabil deset lidí a dalších zhruba 250 jich zranil, píší zahraniční agentury s odkazem na jordánské úřady.

Nádrž s toxickým plynem spadla při převozu, což vedlo k úniku plynu, uvedla státní agentura Petra s odkazem na jordánské úřady. O jakou látku se jednalo, není v tuto chvíli jasné.

Video zveřejněné státními médii později ukázalo, že cisterna spadla na palubu lodi poté, co ji z kamionu zvedl jeřáb. Následoval výbuch provázený hustým žlutým dýmem.

Zranění byli převezeni do nemocnice a úřady následně oblast uzavřely. Na místě zasahují specializované týmy.

Deset lidí zahynulo a 251 bylo zraněno, uvedl jordánský úřad pro bezpečnost veřejnosti. V lékařské péči je podle státní televize v tuto chvíli stále 199 lidí.

Představitel zdravotnictví Džamál Ubajdát vyzval obyvatele, aby nevycházeli a zavřeli si okna a dveře. Nejbližší obytná čtvrť je vzdálená 25 kilometrů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy