Neodstoupím, vzkázal v projevu Syřanům prezident Asad

Martin Novák Martin Novák
10. 1. 2012 13:58
Syrský vůdce znovu zopakoval, že nepokoje jsou dílem "zahraničních konspirátorů"
Bašár Asad.
Bašár Asad. | Foto: Reuters

* Povstání je prý dílem zahraničních konspirátorů * Pokud začne válka, Izrael přijme syrské uprchlíky

Damašek - Syrský prezident Bašár Asad vystoupil s projevem na Damašské univerzitě a vzkázal těm Syřanů, kteří už deset měsíců na demonstracích žádají jeho odchod, že neodstoupí.

"Nevzdám se svých povinností," prohlásil rozhodně. "Pokud někdy odejdu, pak jedině z vůle lidu." Slíbil, že v březnu se uskuteční referendum o nové ústavě a potom i parlamentní volby. Prezident podle svých slov není proti tomu, aby se na vládě podílely "všechny politické síly".

Dosud platná ústava zakotvuje výsadní postavení vládnoucí strany Baas.

Asad zaútočil na Ligu arabských států za to, že Sýrii pozastavila členství. Podle něj liga izoluje Sýrii, ale nedělá nic pro ukončení okupace Palestiny. Podle něj mnohé arabské země nemají Sýrii co poučovat o demokracii.

Dílo zahraničních konspirátorů

"Je  to, jako když lékař, který kouří, léčí kuřáka a radí mu, aby s kouřením přestal," prohlásil šestačtyřicetiletý politik, původním povoláním oční lékař.

Demonstrace a nepokoje, při kterých zahynulo od loňského března už šest tisíc lidí, označil za dílo "zahraničních konspirátorů", neřekl však konkrétně, koho tím myslí.

Demonstrace ve městě Marat Numan.
Demonstrace ve městě Marat Numan. | Foto: Reuters

"Za nepokoji stojí zahraniční aktéři, ale tyto síly nezískaly takovou podporu, jakou si představovaly," uvedl.

Syrská opozice viní Asada ze střelby do neozbrojených demonstrantů a z mučení zadržených aktivistů. Asad řekl, že chce dialog s opozicí, ta na to ale prý není připravena.

Prezident v projevu řekl, že žádný rozkaz ke střelbě ostrými náboji nebyl vydán, nicméně fotografie a videozáznamy ze syrských měst takovou střelbu jednoznačně zachycují.

Tlak se zvyšuje

Liga arabských států Damašku pozastavila kvůli brutálnímu potlačování nepokojů členství a vyslala do země pozorovatele.
Násilí ale pokračuje, z armády utíkají dezertéři a pod hlavičkou Svobodné syrské armády útočí na Asadovy jednotky.

Evropská unie přijala vůči režimu tvrdé sankce, úplně zastavila import syrské ropy. Izrael nedlouho po prezidentově vystoupení oznámil, že v případě začátku války přijme syrské uprchlíky. Podle serveru Haaretz by je umístil do táborů na sporných Golanských výšinách.

Špičky armády a všech bezpečnostních složek ale zůstávají vůči Asadovi loajální, stejně tak jako nejvyšší státní představitelé a vedení vládní strany Baas.

Syrský režim ovládá menšinová náboženská komunita alávitů, zatímco protesty a odpor proti prezidentovi organizují hlavně většinoví sunnitští muslimové.

Asad má diplomatickou podporu Ruska a Číny. Obě země blokují odsouzení režimu v Radě bezpečnosti OSN. Ve Valném shromáždění však při hlasování Damašek odsoudilo 133 států.

Blízkovýchodní region je v otázce Sýrie rozdělen. Turecko a Saúdská Arábie podporují opozici, Írán a Irák Asada.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Česko podepíše smlouvu s USA o dodání dvanácti vrtulníků do konce roku, oznámil Metnar

Ministerstvo obrany definitivně schválilo nákup 12 vrtulníků ze Spojených států v celkové ceně 14,6 miliardy korun bez DPH. Smlouvu chce uzavřít do konce roku. Resort o tom v úterý informoval vládu, řekl po zasedání kabinetu ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Všechny stroje by pak měla česká armáda dostat v roce 2023.

Metnar uvedl, že obrana dala při nákupu přednost nejbezpečnějšímu a nejtransparentnějšímu druhu zakázky, tedy na úrovni vlád. Česko díky tomu získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper za cenu, za kterou by je kupovala americká armáda. "Nové vrtulníky armáda nutně potřebuje, potřebujeme nahradit současné Mi-24, které jsou na hraně životnosti. A potřebujeme se odvázat od závislosti na ruské provenienci," řekl Metnar.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Vzniká nová španělská vláda. Sánchezovi socialisté se dohodli s levicí

Španělští vládní socialisté se předběžně dohodli na koaliční vládě s druhou nejsilnější levicovou aliancí Unidas Podemos. Lídři těchto formací Pedro Sánchez a Pablo Iglesias podepsali dohodu v úterý před novináři v salonku dolní komory parlamentu. K vládnutí ale budou potřebovat ještě podporu dalších menších stran, z nichž některé už jim ji slíbily.

Nedělní parlamentní volby ve Španělsku vyhráli socialisté úřadujícího premiéra Pedra Sáncheze, kteří v dolní komoře obsadí 120 křesel. Spolu s Unidas Podemos, kterou vede Iglesias, budou mít 155 mandátů. K absolutní většině ve 350členné dolní komoře parlamentu potřebují 176 hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy