Nemocný prezident Chávez dělá pokroky, tvrdí jeho bratr

ČTK ČTK
13. 1. 2013 21:57
Venezuelský prezident Hugo Chávez se zotavuje na Kubě po operaci rakoviny
Hugo Chávez.
Hugo Chávez. | Foto: Reuters

Caracas - Venezuelský prezident Hugo Chávez se zotavuje na Kubě po operaci rakoviny, jeho stav se den ode dne lepší a v žádném případě není v komatu.

Po návratu z komunistického ostrova to oznámil prezidentův bratr Adan Chávez. Venezuelská opozice podle agentury Reuters podobným ujištěním nevěří a požaduje "pravdu" o zdravotním stavu prezidenta.

Spekulace oživilo dnešní oznámení Kuby, že v sobotu večer jednali v Havaně o Chávezově stavu a vyhlídkách čtyři vysocí venezuelští představitelé s kubánským prezidentem Raúlem Castrem.

Kubánské vedení v prohlášení ke schůzce upřesnilo jen to, že se jí za Venezuelu zúčastnili viceprezident Nicolás Maduro, který je označován za Chávezova možného nástupce a již převzal část jeho pravomocí, předseda Národního shromáždění Diosdado Cabello, vicepremiér Rafael Ramírez a generální prokurátor Cilia Flores

Prezidentův bratr ale odmítá spekulace o špatném zdraví venezuelské hlavy státu. Ty se objevují poté, co se 58letý Chávez od prosincové operace zatím neukázal na veřejnosti.

"Hlava státu dobře reaguje na léčbu a jeho stav se denně zlepšuje," stojí v prohlášení prezidentova bratra.

"Naprosto mylné jsou informace, které se objevily na sociálních sítích a v jiných zdrojích a říkají, že prezident upadl do komatu a jeho rodina se rozhoduje, zda by měl být odpojen od přístrojů," píše se dále v dokumentu.

Chávez měl složit přísahu

Cháveze v pátek přijeli na Kubě navštívit i argentinská prezidentka Cristina Fernándezová Kirchnerová a její peruánský kolega Ollanta Humala. Poté na Kubu přiletěl také venezuelský viceprezident Nicolás Maduro, který po Chávezovi převzal část jeho pravomoci.

Chávez měl původně po loňském volebním vítězství složit 10. ledna ve své vlasti prezidentskou přísahu. Nejvyšší soud mu ale umožní uspořádat inauguraci, až to pro něho bude možné.

V Caracasu se 10. ledna uskutečnila také mohutná demonstrace desítek tisíc lidí, kteří Chávezovi projevovali podporu.

Prodělal čtyři operace rakoviny

Chávez je po čtvrté operaci rakoviny v pánevní oblasti hospitalizován v kubánské metropoli a oficiální činitelé označují jeho zdravotní stav za vážný.

Opozice vládě vyčítá nedostatečné informace o jeho zdravotním stavu a požaduje, aby na Kubu vyrazil tým venezuelských lékařů, který by objektivně zhodnotil Chávezův stav.

Opozice také plánuje napadnout rozhodnutí o odložení inaugurace u celoamerického Soudu pro lidská práva se sídlem v Kostarice.

 

Právě se děje

Další zprávy