Němečtí neonacisté jezdili střílet do Česka

ČTK ČTK
4. 5. 2012 18:37
Při střelbě v Česku měli používat terče v podobě lidských postav
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Lukáš Drštička

Mnichov - Německá policie v Bavorsku provedla razii u neonacistické skupiny, která podle všeho jezdila trénovat střelbu do České republiky.

Při rozsáhlé akci zabavili policisté 5800 předmětů, mezi kterými podle portálu welt.de byly revolver, takzvané dekorační zbraně, nože, boxery, munice a věci s nacistickou tematikou a propagandou. O podrobnostech v pátek informovala policie v Mnichově.

Obviněním nyní čelí 19 členů skupiny Jagdstaffel D.S.T. ve věku 20 až 33 let, které policie podezřívá také z kontaktů s krajně pravicovou organizací Freies Netz Süd. Po výslechu je propustila.

Čtvrteční razie na 31 místech v Mnichově a okolí se zúčastnilo 300 policistů. Nejméně jeden nalezený revolver a jedna signální pistole podle policie porušují zákon o držení zbraní, zabavená munice pak pravděpodobně zákon o kontrole válečného arzenálu.

V policejních skladech skončilo také několik takzvaných dekoračních zbraní, což jsou znehodnocené skutečné zbraně. Policie nyní zjišťuje, zda je extremisté opět pro ostrou střelbu neupravili. Mezi těmito zbraněmi je i puška z druhé světové války.

Vyšetřovatelé se nyní zajímají také o rozsáhlou sbírku otce jednoho z členů organizace. Muž, který je sportovní střelec, má přes 50 zbraní. Policie nicméně uvedla, že ke všem má patřičné povolení a že v době domovní prohlídky byly řádně zajištěny.

Střelba v Česku: do terčů v podobě lidí

Mluvčí frakce Zelených v bavorském zemském sněmu Susanna Tausendfreundová považuje organizaci Jagdstaffel za nebezpečnou, o čemž podle ní svědčí i střelecké výlety do Česka. Tausendfreundová má informace, že při střelbě v Česku používali členové organizace terče v podobě lidských postav.

Na výcvikové střelecké "výlety do Česka" už ve čtvrtek upozornil bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann.

Německá policie zásah vyhodnotila jako dobře a rychle provedený, protože extremisté se nestačili o raziích vzájemně informovat. Na tiskové konferenci také uvedla, že chtěla neonacistickým sympatizantům ukázat, že jejich aktivity bedlivě sleduje.

Organizace Jagdstaffel D.S.T. byla založena v roce 2009 v Geretsriedu nedaleko Mnichova, tehdy se jmenovala Jagdstaffel Süd. Od roku 2010 je pod kontrolou úřadů, které v posledních šesti měsících zahájily konkrétní vyšetřování. Skupina se skládá z takzvaného tvrdého jádra, které tvoří asi deset lidí, a ostatních členů. Písmena za názvem jsou zkratkami slov deutsch (německý), stolz (hrdý) a treu (věrný).

V Mnichově žije podle úředních odhadů na 200 krajních pravičáků, polovina z nich se nevyhýbá násilí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Životní minimum se zvyšuje z 3410 na 3860 Kč měsíčně

Životní minimum se od středy zvyšuje o 13,2 procenta, a to po více než osmi letech. Pro samotného dospělého se měsíční částka zvedá z 3410 na 3860 korun. U dětí a dospělých v rodině se pohybuje nově od 1970 do 3550 korun, roste tak o 230 až 410 korun. Existenční minimum činí 2490 místo dosavadních 2200 korun.

S životním minimem se srovnává příjem žadatelů o dávky. Zjišťuje se tak, zda mají na pomoc od státu nárok. Například přídavek na dítě či porodné je pro rodiny s příjmem pod 2,7násobek minima. Nejnižší uznaná částka pro život se využívá třeba i pro stanovení nezabavitelného minima u dlužníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy