Činnost německých agentů tajných služeb v Bagdádu během války v Iráku zatím němečtí poslanci vyšetřovat nebudou. Po bouřlivé diskusi ztroskotalo vytvoření vyšetřovacího výboru na nejednotě opozice.
Německá média na počátku ledna přinesla informaci, že němečtí agenti v průběhu války přímo pomáhali Američanům. Podle zdrojů, na něž se média odvolávala, dokonce agenti pomáhali Američanům navádět při bombardování jejich letouny na irácké cíle.
Zelení chtějí s vyšetřováním počkat
Strana Zelených prozatím od snahy svolat výbor ustoupila a do konce února chce počkat, zda záležitost objasní spolková vláda. Ta má o věci předložit podrobnou zprávu. "Nechtějí-li Zelení v současnosti vyšetřovací výbor, pak nemáme potřebný počet hlasů," popsal situaci šéf poslaneckého klubu další opoziční strany FDP Wolfgang Gerhard.
Svolat vyšetřovací výbor je možné hlasy nejméně čtvrtiny poslanců. Opoziční FDP, Zelení a Levicová strana mají o 12 hlasů nad potřebné minimum. Bez Zelených ale zbylá opozice podporu pro výbor dohromady nedá.
"Teď záleží na vládě, jestli v tomto konkrétním případě bude vyšetřovací výbor potřeba," prohlásila předsedkyně Zelených Renate Künastová, přestože zdůraznila, že Zelení jsou v zásadě stále pro svolání výboru, jen ne hned.
Opozice není jednotná
Náznaky, že opozice nebude jednotná, existovaly už v minulých dnech. Opoziční strany se lišily v pohnutkách svolání výboru. Liberálové chtěli s jeho pomocí prokázat, že bývalá vláda SPD a Zelených vedla v Iráku dvojakou politiku - navenek válku odmítala, potají ale Američanům pomáhala.
Zelení, kteří měli v minulé vládě ministerstvo zahraničí, o takový závěr nestojí, jde jim naopak o očištění jejich politiky a věcné vyjasnění záležitosti. Parlamentní vyšetřovací výbor je ale politicky mocná zbraň a nikdy nelze předem říci, co všechno nakonec vynese na světlo.
Šéf FDP Guido Westerwelle už Zelené kritizoval. "Péče o pomník bývalého ministra zahraničí Joschky Fischera je jim očividně přednější než péče o právní stát," prohlásil.
V Bagdádu působili dva agenti tajné služby
Německá vláda již dříve potvrdila, že v Bagdádu působili během války v Iráku dva agenti tajné služby BND. Podle ní se ale nepodíleli na vedení války, Německo jen chtělo mít z válečného Iráku vlastní informace.
Vyšetřovací výbor by se ale nezabýval jen touto otázkou, nýbrž by zřejmě zkoumal i přelety letadel CIA s podezřelými teroristy nad Německem. Při tom by zároveň zjišťoval, co bývalá vláda věděla o únosu Němce libanonského původu americkými tajnými službami. Špičky opozičních stran se mají znovu dohadovat o výboru tento čtvrtek.