Německo viní čínské diplomaty ze špiclování lidí

Naďa Straková
25. 11. 2009 22:30
Čínské úřady se zajímají o komunitu Ujgurů, kteří jsou v opozici vůči režimu
Ujgurská menšina v provincii Sin-ťiang je daleko chudší než dominantní skupina čínských Chanů.
Ujgurská menšina v provincii Sin-ťiang je daleko chudší než dominantní skupina čínských Chanů. | Foto: Ivo Dokoupil

Mnichov - Čínský konzulát v Mnichově nejspíš zaměstnává agenty, kteří sledují tamní ujgurskou komunitu.

Německá policie prohledala v úterý ráno mnichovské byty čtyř čínských obyvatel žijících trvale v Německu, u kterých existuje podezření, že vykonávali špionážní činnost.

Podle týdeníku Spiegel konali na příkaz čínského konzulátu v Mnichově. Ten vydal prohlášení, že se v zemi zabývá pouze německo-čínskými obchodními vztahy a vyřizuje víza.

Podle německých vyšetřovatelů je to však jen zástěrka a pod rouškou konzulárních činností se skrývá celá síť zpravodajských služeb.

V Mnichově žije jedna z největších ujgurských komunit na světě a sídlí zde Světový ujgurský kongres. Když jeho vůdčí představitelka Rebíja Kadirová letos na podzim navštívila Prahu, čínské velvyslanectví v Česku vydalo prohlášení, že přítomnost Kadirové v zemi "ohrozí diplomatické vztahy s Českem".

Většina z ujgurských uprchlíků se v Německu politicky angažuje a to je právě to, co čínské úřady přitahuje a o čem by chtěly vědět co nejvíce.

Němečtí vyšetřovatelé zjistili, že čínská vláda najímá informátory, kteří velmi důsledně sledují činnost mnichovské ujgurské komunity. Podle nich je řídí konzul z mnichovského konzulátu. Ten byl již několikrát spatřen na tajných schůzkách s dotyčnými agenty. Také prý posílá získané informace přímo do Pekingu, tvrdí vyšetřovatelé.

Když Prahu letos navštívila šéfka Ujgurů Rebíja Kadírová, čínská ambasáda v Praze se zlobila
Když Prahu letos navštívila šéfka Ujgurů Rebíja Kadírová, čínská ambasáda v Praze se zlobila | Foto: Naďa Straková

Konzul má v Německu diplomatickou imunitu, takže nemůže být na území SRN vyšetřován. Jeho čtyři podezřelé špiony už ale policie stíhá.

Před dvěma lety Německo opustil diplomat Ťi Wu-min, který byl také zaměstnancem mnichovského konzulátu. Jeho schůzek s agenty, kteří rovněž sledovali ujgurskou komunitu, si všimli němečtí vyšetřovatelé. Než ale stačili přistoupit k činu, diplomat ze země raději odjel.

Červencové nepokoje mezi etnickou menšinou Ujgurů s dominantní skupinou etnických Číňanů - Chanů v hlavním městě ujgurské provincie Sin-ťiang si vyžádaly nejméně 197 obětí. Čínská vláda popravila 9 mužů, kteří střety měli podněcovat.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Dallas v NBA nestačil doma na Clippers, navíc přišel o Powella

Jediný zápas úterního programu NBA vyhráli basketbalisté Los Angeles Clippers, kteří v souboji předních celků Západní konference zvítězili v Dallasu 110:107. Hostům s 36 body a 11 doskoky vévodil Kawhi Leonard, 36 bodů nastřílela i domácí hvězda Luka Dončič. Mavericks však přišli o pivota Dwighta Powella, jenž si zřejmě přetrhl Achillovu šlachu.

Osmadvacetiletý Kanaďan Powell se v závěru první části skácel při pokusu o únik, nikdo ze soupeřů se ho přitom nedotkl. "Jistě to budeme vědět až po rentgenu. Bojím se nicméně, že situace je vážná," řekl novinářům trenér Rick Carlisle. Podle prvních prognóz se klíčový pivot Mavericks, jenž má v ročníku zápasové průměry 9,6 bodu a 5,7 doskoku, bude léčit minimálně do konce sezony.

před 24 minutami

V Ochotském moři hoří ruská rybářská loď, všech 47 námořníků je v bezpečí

Ruskou loď plavící se v Ochotském moři přibližně 130 kilometrů od Magadanu postihl požár a následně výbuch. Oznámila to agentura TASS s tím, že celou posádku 47 námořníků se podařilo evakuovat do bezpečí. Na rybářské lodi Enigma Australis však ještě zůstává palivo a hrozí další výbuch, dodala agentura s odvoláním na nejmenovaného záchranáře z místa nehody.

Loď začala hořet už v úterý, kdy to ale vypadalo, že se požár podařilo uhasit. Oheň ale večer znovu vzplál a v noci následoval silný výbuch na palubě. V současnosti je loď dál v plamenech, i když téměř vyhořela. Záchranná loď kvůli obavám z dalšího výbuchu není v přímém kontaktu s hořícím plavidlem, na kterém požár nejspíše zasáhl strojovnu.

Evakuovaná posádka mezitím na plovoucí rybářské základně podstoupila lékařskou prohlídku, při níž nebyla zjištěna žádná zranění. 

Další zprávy