Německo viní čínské diplomaty ze špiclování lidí

Naďa Straková
25. 11. 2009 22:30
Čínské úřady se zajímají o komunitu Ujgurů, kteří jsou v opozici vůči režimu
Ujgurská menšina v provincii Sin-ťiang je daleko chudší než dominantní skupina čínských Chanů.
Ujgurská menšina v provincii Sin-ťiang je daleko chudší než dominantní skupina čínských Chanů. | Foto: Ivo Dokoupil

Mnichov - Čínský konzulát v Mnichově nejspíš zaměstnává agenty, kteří sledují tamní ujgurskou komunitu.

Německá policie prohledala v úterý ráno mnichovské byty čtyř čínských obyvatel žijících trvale v Německu, u kterých existuje podezření, že vykonávali špionážní činnost.

Podle týdeníku Spiegel konali na příkaz čínského konzulátu v Mnichově. Ten vydal prohlášení, že se v zemi zabývá pouze německo-čínskými obchodními vztahy a vyřizuje víza.

Podle německých vyšetřovatelů je to však jen zástěrka a pod rouškou konzulárních činností se skrývá celá síť zpravodajských služeb.

V Mnichově žije jedna z největších ujgurských komunit na světě a sídlí zde Světový ujgurský kongres. Když jeho vůdčí představitelka Rebíja Kadirová letos na podzim navštívila Prahu, čínské velvyslanectví v Česku vydalo prohlášení, že přítomnost Kadirové v zemi "ohrozí diplomatické vztahy s Českem".

Většina z ujgurských uprchlíků se v Německu politicky angažuje a to je právě to, co čínské úřady přitahuje a o čem by chtěly vědět co nejvíce.

Němečtí vyšetřovatelé zjistili, že čínská vláda najímá informátory, kteří velmi důsledně sledují činnost mnichovské ujgurské komunity. Podle nich je řídí konzul z mnichovského konzulátu. Ten byl již několikrát spatřen na tajných schůzkách s dotyčnými agenty. Také prý posílá získané informace přímo do Pekingu, tvrdí vyšetřovatelé.

Když Prahu letos navštívila šéfka Ujgurů Rebíja Kadírová, čínská ambasáda v Praze se zlobila
Když Prahu letos navštívila šéfka Ujgurů Rebíja Kadírová, čínská ambasáda v Praze se zlobila | Foto: Naďa Straková

Konzul má v Německu diplomatickou imunitu, takže nemůže být na území SRN vyšetřován. Jeho čtyři podezřelé špiony už ale policie stíhá.

Před dvěma lety Německo opustil diplomat Ťi Wu-min, který byl také zaměstnancem mnichovského konzulátu. Jeho schůzek s agenty, kteří rovněž sledovali ujgurskou komunitu, si všimli němečtí vyšetřovatelé. Než ale stačili přistoupit k činu, diplomat ze země raději odjel.

Červencové nepokoje mezi etnickou menšinou Ujgurů s dominantní skupinou etnických Číňanů - Chanů v hlavním městě ujgurské provincie Sin-ťiang si vyžádaly nejméně 197 obětí. Čínská vláda popravila 9 mužů, kteří střety měli podněcovat.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Görgesová v Lucemburku neobhájila, Muchová si zahraje Elite Trophy

Lotyšská tenistka Jelena Ostapenková překazila Julii Görgesové obhajobu titulu v Lucemburku. Ve finále porazila druhou nasazenou Němku 6:4, 6:1 a vyhrála turnaj WTA po dvou letech. Dvaadvacetiletá vítězka předloňského Roland Garros získala třetí titul v kariéře.

Nezdar Görgesové znamená, že Karolína Muchová má jistou účast na WTA Elite Trophy v čínské Ču-chaji příští týden. Na takzvaný malý Turnaj mistryň české tenistce pomohlo i odhlášení řady hráček. Muchová začínala sezonu na 145. místě světového žebříčku, po semifinálové účasti v Moskvě se poprvé posune do první třicítky.

Görgesová měla šanci jako první tenistka v této sezoně na druhou úspěšnou obhajobu, ale na rozdíl od lednového turnaje v Aucklandu ve finále neuspěla. První set souboje bývalých hráček Top Ten rozhodl jediný brejk, ve druhém Němka přišla o podání hned třikrát. Ostapenková, která do turnaje vstoupila jako 63. hráčka žebříčku, nečelila ve finále jedinému brejkbolu.

Další zprávy