reklama
 
 

Němci vysvětili na kněze ženatého otce dvou dětí

23. 2. 2011 10:24
Výjimku udělil papež Benedikt XVI.

Berlín - V Německu vysvětili na katolického kněze muže, který je ženatý a má s manželkou dvě děti. Stalo tak na základě výjimky udělené papežem Benediktem XVI.

Církevní zákon to umožňuje u osob konvertovaných ke katolicismu od jiné křesťanské církve. Jedenašedesátiletý historik, teolog a univerzitní profesor Harm Klueting přestoupil od svého původního luteránského vyznání ke katolicismu, napsala agentura Reuters.

Na kněze Kluetinga vysvětil v soukromém ceremoniálu v místním semináři arcibiskup a kolínský kardinál Joachim Meisner. Papež udělil novému knězi zvláštní povolení zůstat ženatý s Edeltraud Kluetingovou, která se stala v roce 2004 katolickou karmelitánskou jeptiškou.

Udělení takové výjimky je vzácné, uvedl vatikánský mluvčí Federico Lombardiale. "Nestává se to však každý den," zdůraznil.

Kolínská arcidiecéze oznámila, že pár nebude muset složit tradiční slib celibátu, dokud bude manželství trvat. Reuters to označuje za "velmi neobvyklé" s poukazem na to, že celibát je běžně klíčovým požadavkem katolického kněžství.

Klueting je profesorem historické teologie na univerzitě v Kolíně nad Rýnem a přednáší katolickou teologii na univerzitě ve švýcarském Fribourgu. Od nynějška také bude moci poskytovat svým studentům služby jako duchovní rádce.

Poprvé povolil vysvěcení ženatého muže na kněze papež Pius XII. v roce 1950, později jsou známy i případy z Hamburku a Řezna. Každý případ však papež posuzuje zcela individuálně a schválení záleží jen na něm, uvedlo kolínské arcibiskupství.

autor: ČTK | 23. 2. 2011 10:24

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama