Nekvalitní čínské kondomy ohrožují životy Ghaňanů

ČTK ČTK
18. 4. 2013 19:45
Ve 22milionové africké zemi je rozšířená smrtelná choroba AIDS
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Akkra - Obyvatele 22milionové Ghany ohrožuje na zdraví dodávka asi milionu nekvalitních čínských kondomů. Oznámil to místní úřad pro kontrolu léčiv.

Ten je znepokojen tím, že část zásilky již byla v zemi, kde je rozšířená smrtelná choroba AIDS, distribuována prodejcům. Prezervativy značky Be Safe snadno praskají či obsahují díry již z výroby. Kondomy jsou navíc malé a nedostatečně vlhčené, napsal britský list The Guardian.

"Je to opravdu velký problém. Způsobí to množství nechtěných těhotenství. To dále znamená úmrtí matek při porodu a neodborné potraty. Tyto produkty používají i ti, kteří za peníze poskytují sex, takže následky mohou být nesmírné," řekla Faustina Fynn-Nyameová z ghanské pobočky britské zdravotnické organizace Marie Stopes International. Ta na celém světě pomáhá s reprodukční a sexuální zdravotní problematikou.

Asi milion vadných kusů ochrany proti početí a sexuálně přenosným nemocem dodala na trh ghanská firma, která je koupila od indické společnosti se sídlem v Keni.

Úředníci se již dozvěděli, že v Číně byly prezervativy vyrobeny ve fabrice Che-nan Si-pej Latex Company Ltd. v provincii Che-nan. Stále ale vyšetřují, jak se mohla zatím neznámá část kondomů dostat do distribuce ještě před testováním. To je před zahájením prodeje v Ghaně povinné. Kondomy Be Safe nejsou v Ghaně novinkou a dříve vždy testy prošly.

Podle Guardianu to ale není ojedinělý výskyt špatných prezervativů v subsaharské Africe. Obdobný problém s nekvalitní ochranou řešila v loňském roce například Jihoafrická republika.

 

Právě se děje

Další zprávy