Nejstarší americkou civilizaci prý zničilo klima

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
12. 11. 2009 7:48
Vědci tak usuzují podle vykopávek v Peru
Foto: Aktuálně.cz

Lima - Zánik nejstarší civilizace na americkém kontinentu v peruánském Caralu před 3600 lety zavinila kombinace zemětřesení a klimatických jevů. Vyplývá to z výsledků posledních výzkumů, o nichž informovala agentura AFP.

Caral se nachází v peruánském údolí Supe a jeho zlatý věk nastal zhruba ve stejné době jako staroegyptská civilizace. Vědci tvrdí, že Caral byl obydlen v období před 2600 až 2000 lety před naším letopočtem. Mezi experty však nepanuje shoda v tom, zda se jedná skutečně o nejstarší kulturu na západní polokouli.

Leží asi 180 kilometrů severně od Limy na úpatí And a asi 20 kilometrů od tichomořského pobřeží. Na 620 hektarech jsou rozesety pyramidy, terasy, obřadní i obytné komplexy.

Caral ovládal území od pobřeží až po Amazonii, tvrdí peruánská archeoložka Ruth Shadyová, která se před 15 lety podílela na jeho znovuobjevení.

Foto: Aktuálně.cz

Vyspělá společnost disponovala v Americe bezprecedentními urbanistickými plány a měla obdivuhodné znalosti astronomie, lékařství a inženýrství. Její hospodářství bylo založeno na intenzivním rybolovu a systému zavlažování.

Nejpravděpodobnější hypotéza ohledně zániku této civilizace, která ovlivnila všechny následné v regionu, byly před 3600 lety přírodní katastrofa a klimatické změny. Mezinárodní tým vědců publikoval výsledky svého bádání v časopise americké Národní akademie věd (PNAS).

Oblast tehdy zasáhlo zemětřesení sedmého či osmého stupně a sérii následných otřesů doprovázely sesuvy půdy, které destabilizovaly blízké hory. K těmto závěrům vědce dovedlo zkoumání škod na pyramidách z té doby.

Dosavadní vykopávky však skutečně potvrdily těsné spojení mezi klimatem a osídlením v regionu. Už předchozí vědecké bádání umožnilo například vysvětlit částečně rozmach incké civilizace (zhruba od začátku třináctého století do poloviny šestnáctého) obdobím zvýšení teploty v Andách.

 

Právě se děje

Další zprávy