Nejohroženější jsou kvůli ploutvím žraloci kladivouni

Lucie Kalivodová
26. 6. 2009 5:30
Polovině žraloků, kteří žijí na širém moři, hrozí vyhynutí. Kvůli rybolovu.

Ženeva - Mnoha druhům žraloků, kteří žijí na širém moři, hrozí vyhynutí. Uvádí to zpráva Mezinárodního svazu pro uchování přírody (UICN) se sídlem ve Švýcarsku.

Dnes o tom informoval zpravodajský server BBC News. Červený seznam, tedy seznam ohrožených živočichů a rostlin, vydává IUCN každé dva roky. 

64 druhům žraloků a rejnoků, které tato instituce studovala, hrozí podle ní z 32 procent vyhynutí.

Dalších 24 procent zkoumaných druhů je v ohrožení. Druhům žijícím na širém moři hrozí vyhynutí z 52 procent. Hlavní příčinou je podle IUCN nadměrný rybolov.

K ohroženým druhům patří například dva druhy žraloka kladivouna, který je často obětí rybářů. Ti rybám uřezávají ploutve a následně je hází zpět do vody, kde uhynou.

Tato praxe byla sice ve většině světových vod zakázána, ale úsilí o respektování zákazu je podle UICN slabé. Na světě se ročně uloví asi 100 milionů žraloků. Jsou loveni kvůli masu a ploutvím, z nichž se dělá polévka zvláště oblíbená v Asii.

Stupeň ohrožení na červeném seznamu je určován několika kategoriemi a podkategoriemi - od kategorie vyhynulých přes střední stupně ohrožení až po kategorii označující takové druhy, které nejsou téměř vůbec ohroženy.

Foto: www.greatwhiteadventures.com

Kategorie se celosvětově přiřazují nejen ohroženým druhům, ale i těm, u nichž se jedná například o ohrožení na regionální úrovni.

UICN je největší světovou organizací pro ochranu přírody. Sdružuje více než 80 zemí, 110 vládních organizací, více než 800 neziskových organizací a zhruba 10 tisíc  odborníků ze 181 zemí.

Úkolem Mezinárodního svazu pro uchování přírody je mezinárodní podpora úsilí o ochranu přírody a zachování druhové rozmanitosti. Svaz se také snaží přispívat k tomu, aby byly přírodní zdroje užívány stejnoměrně a udržitelně.

Nicméně závěry IUCN představují pouze doporučení, která nejsou závazná. "Žraloci nejsou na širém moři téměř vůbec chráněni," řekla BBC Sonja Fordhamová, specialistka zabývající se životem žraloků.

Podle ní je vzhledem ke zranitelnosti a dlouhým migračním trasám oceánských žraloků nutné vypracovat jednotný mezinárodní plán jejich ochrany.


 

 

Právě se děje

Další zprávy