Migranti z "nechtěné" lodi Aquarius dostanou ve Španělsku status uprchlíka

ČTK ČTK
13. 6. 2018 12:14
Běženci tak ve Španělsku nebudou internováni v zařízeních pro migranty. Do Valencie by měli dorazit o víkendu.
Část z 620 migrantů z lodi Aquarius převzala dvě italská plavidla. Všichni míří do Španělska. | Video: Reuters

Valencie (Španělsko) - Migranti z lodě Aquarius, které odmítly přijmout Itálie a Malta a kteří nyní míří do Španělska, zřejmě dostanou status uprchlíka, minimálně dočasný. Nepřijedou totiž o víkendu do Valencie ilegálně, ale "na pozvání vlády". Informoval o tom deník La Vanguardia s odvoláním na zdroje ze španělské vlády.

I další místní média píší, že tito běženci nebudou internováni v zařízeních pro migranty.

Na 620 Afričanů, které minulý týden nalodila francouzská nezisková organizace u libyjských břehů, míří nyní do přístavu Valencie na východě Španělska. Do metropole stejnojmenné autonomní oblasti se přesune i vicepremiérka Carmen Calvová, která bude s tamním regionálním premiérem Ximem Puigem jejich přijetí koordinovat.

Loď Aquarius a dvě doprovodná italská plavidla, na něž byla část běženců naloděna v úterý, by měly do Valencie dorazit o víkendu, možná už v pátek, odhadují španělská média.

Až migranti, z nichž většina pochází zřejmě ze subsaharské Afriky, dorazí do Valencie, ujmou se jich pracovníci Červeného kříže. Běženci budou nejprve umístěni v několikapatrové přístavní budově o ploše asi 1600 metrů čtverečních, kde je prohlédnou zdravotníci. Tam také úředníci provedou jejich registraci.

Posléze budou dočasně ubytováni v zařízeních od valencijské vlády. Nakonec by měli být rozmístěni i do ostatních autonomních regionů, přijmout je nabídly například vlády Katalánska, Baleár či Baskicka.

Většina ze 123 nezletilých bez doprovodu by měla zůstat ve Valencii.

V souvislosti s kauzou lodi Aquarius apelují nevládní organizace na španělskou socialistickou vládu, která je u moci teprve týden, aby změnila odmítavý přístup k migrantům, jímž proslula předchozí vláda lidovců.

Vicepremiérka nové vlády Carmen Calvová ale v úterý zopakovala, že přijetí migrantů z lodě Aquarius je pouze solidární reakcí Španělska na výjimečnou humanitární situaci. Nejde tedy o precedent, na jehož základě by Madrid přijímal všechny migranty, které někde odmítnou.

 

Právě se děje

Další zprávy