* NATO bombardováním oslabuje Kaddáfího síly v Tripolisu. * Podle rebelů se chystá povstání. * Povstalci v otevřeném terénu na vládní jednotky nestačí.
Benghází - Libyjští povstalci i NATO kalkulují s tím, že v metropoli Tripolis propukne do několika týdnů povstání, které zasadí poslední ránu režimu Muammara Kaddáfího.
Severoatlantická aliance se v posledních týdnech zaměřuje při bombardování výhradně na metropoli. Ničí všechna místa spojená s pobytem Kaddáfího nebo jeho blízkých spolupracovníků a stejně tak i objekty, ve kterých sídlí jeho vojáci a bezpečnostní složky.
Jeden z pracovníků povstalecké Národní přechodné rady sídlící v Benghazí řekl televizi Al-Džazíra, že cílem útoků je oslabit Kaddáfího vojenskou a policejní mašinerii pro chvíli, kdy vypukne ve městě povstání.
Povstání vypukne. Ale kdy?
Vedení rebelů je údajně v kontaktu s několika členy odboje, kteří organizují v Tripolisu hnutí odporu.
"Povstání určitě vypukne, otázkou je jen jeho načasování," řekl člen rady Alamín Belhadž. Podle něj ozbrojených hlídek v metropoli ubývá, protože Kaddáfí musel své muže poslat do jiných měst, aby zadrželi postup rebelů.
Povstalci počítají také s tím, že pokud dojde v Tripolisu k rozhodujícímu střetnutí, někteří příslušníci Kaddáfího jednotek se přidají na stranu povstání. Mnoho z nich údajně dosud nedezertovala jenom proto, že k tomu neměli příležitost a obávali se, že by se jim útěk na "druhou stranu" nezdařil.
Na přelomu února a března se konaly v Tripolisu velké demonstrace proti režimu, ale Kaddáfí je nařídil potlačit střelbou ostrými náboji a rozsáhlým zatýkáním.
Deník Wall Street Journal cituje své zdroje z Tripolisu, podle kterých Kaddáfí už nemá ve městě bezpečnou skrýš a často se přesouvá z místa na místo, aby se vyhnul úderu ze vzduchu.
Podobným způsobem se skrýval v roce 1991 v Bagdádu irácký prezident Saddám Husajn v době amerického bombardování.
Odchod z Tripolisu, nebo i z Libye?
Zástupce libyjskébo velvyslance při OSN Ibrahím Dabbáší uvedl, že vůdce se možná pokusí Tripolis opustit a najít si v zemi bezpečnější úkryt, přestože oficiálně říká, že z hlavního města nikdy neuteče a nevzdá se.
Bývalý ministr zahraničí Muhammad Šalghám v rozhovru pro deník Corriere Della Sera řekl, že má zprávy o debatách Kaddáfího s některými arfickými politiky o jeho možném exilu.
Dabbáší i Šalghám se na konci února distancovali od Kaddáfího a reprezentují povstalce. Oba jsou přesvědčení, že pád režimu je otázkou několika týdnů.
Rebelové momentálně kontrolují východní třetinu země, pohoří Džebel Nafúsa jihozápadně od Tripolisu a město Misuráta.
Jejich postup směrem k metropoli komplikuje fakt, že mají mnohem horší výzbroj než jednotky loajální Kaddáfímu a v otevřeném terénu jsou zranitelnější než v městské zástavbě.