NASA vystaví osly radiaci. Kvůli letům do vesmíru

Zahraničí Zahraničí
19. 11. 2009 10:30
Cílem experimentu je zjistit, co čeká astronauty při velmi dlouhém pobytu v kosmu
Foto: Aktuálně.cz

Miami - Oslové pomohou lidem při bádání, co udělat pro to, aby mohli úspěšně cestovat na dlouhou dobu do vesmíru. Třeba na několik let.

Americká Národní agentura pro vesmír a kosmonautiku (NASA) chce zhruba tři desítky zvířat vystavit radioaktivnímu záření, srovnatelnému s tím, co mohou zažít lidé při delším pobytu ve vesmíru.

Bude to poprvé od padesátých let minulého století, kdy bude NASA takovým způsobem experimentovat se zvířaty, napsal deník Florida Today.

Snímky zaznamenal infračervený teleskop NASA umístěný na Manua Kea
Snímky zaznamenal infračervený teleskop NASA umístěný na Manua Kea | Foto: Reuters

"Cílem ozařování je zjistit neurobehaviorální účinky kosmické radiace na primáty. Dosud totiž o tomto jevu víme velmi málo a je třeba zjistit, co to může při astronauty znamenat," citoval server SPACE.com mluvčího NASA Billa Jeffse.

Experiment má stát 1,75 milionu dolarů a zvířata budou vystavena účinkům radiace, údajně srovnatelné s tříapůlletým pobytem ve vesmíru. Podle Florida Today je to přesně doba, kterou může trvat expedice na Mars.

Ne všichni jsou plány nadšeni. Někteří ochránci zvířat proti pokusu protestují, napsal list. Podle mluvčího NASA se ale budoucí lidské mise do vesmíru bez tohoto výzkumu neobejdou.


 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zábranský bude hrát ve Finsku za Jukurit Mikkeli

Hokejový obránce Libor Zábranský bude působit ve finském klubu Jukurit Mikkeli. Dvacetiletý hráč, který v této sezoně hostoval z Komety Brno v Karlových Varech, na severu Evropy podepsal dvouletou smlouvu.

Bývalý kapitán juniorské reprezentace se loni vrátil do Evropy po třech sezonách, které strávil v zámoří. Nezamířil ale do mateřské Komety, kterou vlastní jeho otec, ale hrál za Karlovy Vary. V dresu Energie nasbíral v 51 zápasech základní části extraligy 14 bodů za sedm branek a stejný počet asistencí. Ve čtyřech utkání play off se neprosadil.

Do Jukuritu si Zábranského vybral nový trenér a hvězda finského hokeje Olli Jokinen. "Je mi ctí hrát za klub s takovou historií. Vždy jsem chtěl působit ve Finsku a už se nemohu dočkat, až do Mikkeli přijedu. Věřím, že příští sezonu dokážeme velké věci," uvedl Zábranský na webu svého nového zaměstnance. V současnosti se seniorskou reprezentací chystá na přípravné zápasy proti Rakousku.

V aktuální sezoně oblékali dres předposledního týmu finské soutěže obránce Jakub Galvas a útočník Šimon Stránský. Oba by měli mít smlouvu i na příští sezonu, Galvas se však zřejmě bude snažit prosadit v zámoří, kde jej draftovalo Chicago.

Další zprávy