NASA vypustil satelit, pomůže lépe předvídat sucha i záplavy

ČTK ČTK
31. 1. 2015 22:00
Bezmála tunový satelit bude z výšky 685 kilometrů po nejméně tři roky měřit množství vody ve svrchních zhruba pěti centimetrech zemského povrchu
Nový satelit NASA vynesla raketa Delta II.
Nový satelit NASA vynesla raketa Delta II. | Foto: Reuters

Mys Canaveral (USA) - Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) dnes úspěšně vypustil první satelit pro měření množství vody v půdě po celé Zemi.

Systém by měl pomoci lépe předvídat sucha a záplavy a sledovat podnební změny. Satelit SMAP (Soil Moisture Active Passive) vynesla raketa Delta II.

Malé množství vlhkosti obsažené v půdě spojuje tři celoplanetární cykly týkající se životního prostředí, totiž cyklus vody, energie a uhlíku. Odvíjí se od něj i to, které oblasti bude trápit sucho nebo velká voda.

"Je to metabolismus systému," řekl podle agentury Reuters Dara Entekhabi, šéf vědeckého týmu v projektu nového satelitu.

Bezmála tunový satelit bude z výšky 685 kilometrů po nejméně tři roky měřit množství vody ve svrchních zhruba pěti centimetrech zemského povrchu. Zemi obkrouží každých 98,5 minuty.

Nosná raketa společnosti United Launch Alliance odstartovala v 15:22 SEČ z letecké základny Vandenberg v Kalifornii. Start byl dvakrát odložen, jednou kvůli silnému větru a podruhé kvůli drobným opravám rakety. SMAP se od rakety oddělil po 57 minutách po startu a začal rozevírat solární panely pro výrobu elektřiny.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Schodek rozpočtu stoupl ke konci července na rekordních 279,4 miliardy korun

Schodek státního rozpočtu ke konci července stoupl na 279,4 miliardy korun z červnových 265,1 miliardy korun. Informovalo o tom v tiskové zprávě ministerstvo financí (MF). Jde o nejhorší červencový výsledek od vzniku Česka. Loni ke konci července byl schodek 205,1 miliardy korun.

Celkové příjmy rozpočtu ke konci července meziročně stouply o 19,3 miliardy na 836,3 miliardy korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení vzrostly meziročně o 32,4 miliardy na 721,9 miliardy korun. Celkové výdaje rozpočtu ke konci července pak meziročně stouply o 93,6 miliardy na 1,1 bilionu korun.

Na celý letošní rok je schválen schodek státního rozpočtu 500 miliard korun. Loni, kdy byl výsledek ovlivněn dopady pandemie, skončil státní rozpočet ve schodku 367,4 miliardy korun. Na příští rok MF navrhuje schodek 390 miliard korun

Zdroj: ČTK
Další zprávy