NASA tušila, že posílá posádku Columbie na smrt

Petr Jemelka Petr Jemelka
2. 2. 2013 8:40
Jeden z odpovědných pracovníků po 10 letech přiznal, že Houston o nebezpečí věděl
Posádka mise STS-107. O hrozícím nebezpečí do poslední chvíle nevěděla.
Posádka mise STS-107. O hrozícím nebezpečí do poslední chvíle nevěděla. | Foto: NASA

Washington - Chtěli byste vědět, že vám hrozí smrtelné nebezpečí, i kdybyste svůj osud nemohli nijak ovlivnit? Nebo je lepší žít až do poslední chvíle v milosrdné nevědomosti?

Takové etické dilema muselo před deseti lety řešit řízení mise STS-107 raketoplánu Columbia.

Kamery totiž zaznamenaly, že se během startu z nosné rakety odtrhla část tepelné izolace a narazila do levého křídla raketoplánu. Letové středisko záhy zjistilo, že úlomek mohl fatálně poškodit žáruvzdorný povrchový štít, což by znamenalo jediné - že Columbia při návratu do atmosféry shoří.

Od ISS byla Columbia příliš daleko a vypravit záchrannou misi jiného raketoplánu by americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) nestihl.

Letový ředitel Jon Harpold proto rozhodnul: "Víte, že s poškozením systému tepelné ochrany nic nenaděláme. Pokud k němu skutečně došlo, věřím, že by to posádka raději nevěděla. Nemyslíte si, že by pro ně bylo lepší absolvovat úspěšný let a pak nečekaně zemřít při návratu, než aby zůstali na oběžné dráze a čekali, až jim dojde kyslík?" vzpomíná na Harpoldův proslov Wayne Hale, jenž tehdy vedl tým zodpovědný za návrat do atmosféry.

NASA to nikdy nepřiznala

Wayne Hale je podle ABC News jediným představitelem NASA, který přiznal, že se na Zemi o smrtelném nebezpečí, jemuž byli astronauti vystaveni, vědělo. Učinil tak ale až po deseti letech, prostřednictvím svého blogu.

Obrazem: poslední let raketoplánu Atlantis

Řízení provozu tedy sedmičlenné posádce nic neřeklo. Šest Američanů a jeden Izraelec během šestnáctidenního pobytu na oběžné dráze bez jakýchkoliv komplikací plnilo úkoly a po jejich dokončení se, nic netušíc, vydalo k domovu.

Tam už se ale Rick Husband, William McCool, Michael Anderson, Laurel Clarková, David M. Brown, Kalpana Chawlaová a první izraelský astronaut Ilan Ramon nikdy nevrátili. Několik minut před plánovaným přistáním se Columbia odmlčela - tepelný štít nevydržel a raketoplán shořel v atmosféře.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy