Dokonáno jest. Raketoplán Atlantis naposledy dosedl na Zemi

Dokonáno jest. Raketoplán Atlantis naposledy dosedl na Zemi
... když v 5:57 místního času (11:57 SELČ) naposledy dosedl na přistávací dráhu na floridském Mysu Canaveral.
Nedlouho před východem Slunce ho na místě přivítaly stovky lidí.
"Vesmírné raketoplány změnily způsob, jakým se díváme na svět a vesmír," prohlásil krátce po přistání kapitán Atlantisu Chris Ferguson.
Další astronaut Barry Wilmore v řídicím středisku řekl: "Využijeme této příležitosti, abychom pogratulovali Atlantisu, jakož i tisícům zanícených lidí v celé zemi, kteří skutečně dodávali sílu tomuto neuvěřitelnému raketoplánu, který po tři desetiletí inspiroval miliony lidí po celém světě."
Foto: Reuters
Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
21. 7. 2011 13:50

Mys Canaveral - Dokonáno jest. Raketoplán Atlantis ukončil po třiceti letech americký program letů těchto strojů, když v 5:57 místního času (11:57 SELČ) naposledy dosedl na přistávací dráhu na floridském Mysu Canaveral. Pět amerických strojů, jež se staly symbolem technické vyspělosti USA, uskutečnilo za tři dekády 135 vesmírných misí.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy