Nacistovy sté narozeniny v Římě provázely demonstrace

ČTK ČTK
29. 7. 2013 18:19
Pozůstalým Priebkeho obětí vadí, že se i přes domácí vězení může volně pohybovat
Protestující se pustili do Priebkova příbuzného (vlevo), který na oslavu přinesl láhev šampusu.
Protestující se pustili do Priebkova příbuzného (vlevo), který na oslavu přinesl láhev šampusu. | Foto: Reuters

Řím - Desítky demonstrantů, mezi nimi i členové římské židovské komunity, protestovaly v italské metropoli před domem, ve kterém bydlí nacistický válečný zločinec Erich Priebke.

Bývalý velitel nacistických oddílů SS, který má na svědomí smrt mnoha civilistů, v pondělí oslavil 100. narozeniny.

V Římě žije v domácím vězení, může se však naprosto volně pohybovat po městě, nakupovat či chodit na večeře s přáteli, což mnohým pozůstalým vadí, napsala britská zpravodajská stanice BBC. Za své činy se navíc podle nich nikdy neomluvil.

Priebke byl jedním ze strůjců brutálního masakru civilistů v Ardeatinských jeskyních poblíž Říma v březnu 1944, kde nacisté povraždili 335 civilních rukojmí, z toho 75 Židů, odvetou za partyzánský útok proti jednotce SS.

Po válce žil dlouhá desetiletí spokojeně a nepozorovaně v Argentině, objeven byl až v 90. letech minulého století. V roce 1998 ho soud poslal do vězení na doživotí, nicméně ze zdravotních důvodů si může berlínský rodák odpykat trest v domácím vězení.

Před domem, kde Priebke žije, došlo v pondělí i k menším potyčkám, když na místo dorazil údajný zločincův vnuk s lahví šampaňského v ruce. Demonstranti na něj pokřikovali slova jako Hanba či Skandál! "To je provokace! Přijít s lahví šampaňského," citovala agentura Reuters jednoho z protestujících.

Příbuzným obětí masakru vadí, že se Priebke za svůj čin dosud veřejně neomluvil. Navíc jeho život domácí vězení vůbec nepřipomíná. Bydlí v posledním patře domu s překrásnou střešní terasou poblíž centra italské metropole. A může si odejít a přijít, kdy se mu zlíbí. Sice s ochrankou, ale přesto může chodit nakupovat, do parku i večer do restaurace s přáteli.

"Židé v Římě, ale i celé město, nemůže tomuto muži dovolit jen tak se procházet po sousedství, nakupovat a využívat různých výhod," uvedl jeden z římských židovských představitelů Angelo Sermoneta.

"Je mu sto let. Nikdo neříká, že by měl jít pod gilotinu, do plynové komory či na elektrické křeslo. Ale ať je doma a neukazuje se! V mnohých to vyvolává vzpomínky na hrůzy, které spáchal," dodal Sermoneta.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Brémy na úvod baráže doma remizovaly 0:0 s Heidenheimem

Fotbalisté Brém v úvodním zápase baráže o účast v německé lize remizovali 0:0 s Heidenheimem a nevyužili výhodu domácího prostředí. Za Werder nastoupili brankář Jiří Pavlenka a obránce Theodor Gebre Selassie. Odveta se hraje v pondělí.

Brémy v posledním bundesligovém kole deklasovaly Kolín nad Rýnem 6:1, ale třetí tým druhé ligy na svém stadionu přehrát nedokázaly. Domácí mužstvo navíc v 87. minutě oslabil kapitán a obránce Niklas Moisander, který byl vyloučen po druhé žluté kartě.

Heidenheim si v závěrečné přesilovce vytvořil tlak i šance, ale Pavlenka udržel čisté konto. I tak Werderu dál hrozí první sestup po 40 letech.

Baráž o účast v německé fotbalové lize - úvodní zápas:

Brémy - Heidenheim 0:0.

Odveta se hraje v pondělí.

před 3 hodinami

Senát USA schválil sankce za bezpečnostní zákon pro Hongkong, zbývá už jen podpis prezidenta Trumpa

Americký Senát schválil sankce proti bankám, jež spolupracují s čínskými představiteli, kteří se podíleli na přijetí kontroverzního bezpečnostního zákona pro Hongkong. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž ke vstupu normy v platnost zbývá už jen podpis prezidenta Donalda Trumpa. Zákon podle Washingtonu a dalších kritiků podrývá autonomii Hongkongu coby finančního centra pod čínskou správou.

Senát sankce přijal jednohlasně poté, co je ve středu rovněž bez výhrad podpořili členové Sněmovny reprezentantů. Schválená právní norma zavádí postihy subjektů, které pomáhají omezovat autonomii Hongkongu, i finančním institucím, které těmto subjektům pomáhají v podnikání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy