Na Sibiři nemají geny na alkohol, chystá se prohibice

Alexandra Malachovská
19. 12. 2012 11:08
Ruské Jakutsko se chystá plošně zakázat výrobu a pití alkoholu
Foto: Jaroslav Jiřička, Aktuálně

Moskva (od naší spolupracovnice) - Ruské Jakutsko se chystá plošně zakázat výrobu a pití alkoholu na svém území. Vedení Republiky Sacha, která se nachází v severovýchodní části Sibiře a je největší v Ruské federaci, má za to, že jen prohibice dokáže potlačit alkoholismus zdejších obyvatel.

Podle expertů totiž Jakuti, podobně jako někteří další obyvatelé severských oblastí, nemají pro pití alkoholu potřebnou genetickou výbavu.

Jako v Chicagu 30 let

Jakutsko, jehož území je rozlohou asi jako pět Francií, se může stát Chicagem 30. let. "V republice se zcela vážně projednává totální zákaz pití alkoholu," uvedl zpravodajský pořad ruské televize Věsti.

Upozornil, že takzvaný suchý zákon, který iniciovalo místní ministerstvo pro záležitosti mládeže a tělovýchovy, předpokládá nejen stažení alkoholu z výroby a obchodu, ale také masivní protialkoholickou osvětu. Místní úředníci už musejí povinně navštěvovat abstinenční školení a na školách by se měla vyučovat jakási nauka o abstinenci, tedy kvazivěda označována jako "sobriologie".

Návrh předpokládá povinnou výuku protialkoholické teorie na základní škole, a dokonce v mateřských školách.

Litr tvrdého měsíčně

Jakutsko patří podle ruských statistik k největším konzumentům alkoholu v Ruské federaci. Podle místních statistik tamní spotřeba alkoholu více než dvojnásobně převyšuje průměrnou celostátní spotřebu. Podle údajů Ruského statistického výboru tam připadá na každého obyvatele, včetně dětí a seniorů, kolem jednoho litru tvrdého alkoholu měsíčně.

Foto: Vojtěch Marek

Iniciátoři zákona upozorňují, že každý rok v Jakutsku umírá na následky alkoholismu kolem 500 lidí, což je zhruba počet obyvatel jedné místní vesnice.

Kontroverzní návrh zákona rozpoltil republiku, která je známá těžbou zlata a diamantů a díky svému nerostnému bohatství si v minulosti dokonce nárokovala svrchovanost v rámci Ruské federace.

Projekt prohibičního zákona navíc naráží na rozpor s federálními normami, i když místní úředníci jsou přesvědčeni, že regulace trhu s alkoholem je úkolem regionálních orgánů. Podle nich by se alkohol neměl prodávat v obchodech, ani v restauracích.

Šamani proti alkoholismu

Do boje s alkoholismem jakutské úřady nasadily šamany i aktivisty nejrůznějších hnutí. Pořádají se protialkoholické pochody a mítinky, při nichž se shromažďují podpisy na podporu abstinence. Při všelidové diskusi ovšem odpůrci navrhované normy upozornili na nedokonalost projektu, gramatické chyby v textu navrhovaného zákona i na jeho rozpor s ruským federálním zákonem.

Alkohol by se totiž nesměl objevit nejen v prodejnách a restauracích, ale ani v reklamách, ve filmech nebo v divadelních představeních.

Jedním z argumentů obránců povinné abstinence je už zmiňovaná údajná genetická nezpůsobilost Jakutů k pití alkoholu. Chybí jim prý speciální enzym, který se podílí na štěpení alkoholu.

Věda se geny nesouhlasí

Odborníci však tvrdí, že je to mýtus, který vznikl z chybných teorií minulého století."Je módní tvrdit, že Rusové pijí proto, že mají nějaké speciální geny. Nic takového jsme ale při výzkumech genetických zvláštností ruských obyvatel neobjevili," uvedla v rozhovoru pro ruskou televizi Dožď genetička Světlana Borinská z Ústavu obecné genetiky.

Zároveň řekla, že obyvatelé některých částí zeměkoule disponují geny, které je před alkoholismem chrání. Když se trochu napijí, je jim špatně a fyzicky další konzumaci nezvládají, vysvětlila. To se prý týká zejména Japonců nebo Číňanů, ale chráněna je tak údajně i čtvrtina obyvatel Jakutska.

Příčiny alkoholismu pak vědkyně vidí zejména v sociálních problémech, způsobu života či nedostatku slunce. Většina území země se nachází v silně chladné oblasti a značná část je pokryta věčně zmrzlou půdou.

Foto: Reuters

Strach z pančovaného alkoholu

Odpůrci zákona tvrdí, že nové opatření způsobí šíření pančovaného alkoholu a zvýšení kriminality. Drobným podnikatelům, kteří s alkoholem obchodují, by to pak zcela zničilo živnost.

Prozatím se tak místní vedení rozhodlo pouze pro částečná opatření. V celém Jakutsku je zakázán prodej alkoholu od 20:00 do 14:00 hodin. Nesmí se také prodávat osobám mladším 21 let.

Jakutský prezident Borisov, který je horlivým zastáncem prohibičního zákona, připouští, že by zákaz "potlačoval práva části občanů". Zároveň upozornil, že problém by se měl řešit na federální úrovni. "Považují návrh zákona za velmi pozitivní, i když plošná prohibice asi schválena nebude. Budeme to ale praktikovat lokálně," uvedl.

Na tiskové konferenci v Moskvě pak zdůraznil, že "alkoholismus je brzdou rozvoje ekonomiky nejen v Republice Sacha, ale v celé Ruské federaci".

 

Právě se děje

Další zprávy