reklama
 
 

Na severu Jemenu se bojuje. Domov opustilo 17 000 lidí

16. 8. 2009 23:00
Prezident Sálih chce šíitské povstalce rozdrtit "železnou pěstí"

Sa'ada - Na severu Jemenu znovu zuří otevřené boje mezi šíitskými povstalci a vládními jednotkami.

Okolí města Sa'ada připomíná v těchto dnech válečnou zónu. Vojenské jednotky bombardují místa, kde se rebelové mají skrývat. Armáda do bojů proti rebelům nasadila i těžkou techniku.

Podle katarské stanice Al Džazíra zemřelo při srážkách šestnáct rebelů a dva vojáci a několik desítek lidí bylo zraněno.

Hornatá provincie Sa'ada na severozápadě Jemenu již několik let patří k nejméně stabilním oblastem země a dochází tam k častým přestřelkám mezi armádními jednotkami a následovníky zdejšího vzbouřeného klerika Abdulmálika al-Húthího.

Ti patří k šíitské sektě zaídíů, kteří se stěžují, že ze strany vlády většinově sunnitské země čelí diskriminaci a vojenské agresi. Nezamlouvá se jim ani spojenectví jemenské vlády se Spojenými státy americkými.

Vláda oponuje tvrzením, že zaídíové usilují ve své oblasti o obnovení imamátu, jaký v Jemenu existoval až do vyhlášení republiky v roce 1962. Vláda má také za to, že tuto severojemenskou šíitskou odnož islámu podporuje Írán (kde vládnou šíité).

Od roku 2004, kdy konflikt vypukl, zahynuly v ozbrojených střetech a při bombardování stovky lidí a tisíce dalších opustily své domovy.

Návrh na příměří

Ve středu jemenský prezident Ali Abdullah Sálih předložil severním vzbouřencům příměří, podle kterého musejí opustit všechny doposud obývané vládní budovy, odevzdat zbraně a propustit rukojmí, včetně patnácti pracovníků Červeného půlměsíce, zadržených tento týden a devíti cizinců unesených v červnu.

Jak informuje jemenská tisková agentura Saba News, vláda také slíbila, že propustí všechny vězně, kteří měli být napojeni na stoupence al-Húthího.

Sám al-Húthí podmínky ke smíru odmítl a popřel všechny únosy civilistů. „Vláda to s radikálním řešením nemyslí vážně. … Jejich podmínky mají odvést pozornost veřejnosti od zločinů proti lidskosti, kterých se vláda dopustila ve vesnicích kolem Sa'ada," cituje prohlášení al-Húthího agentura Reuters.

Boje se mezitím přelily do provincie Amran, pouhých 70 kilometrů severně od hlavního města Sana'a.

„Za poslední čtyři dny muselo své domovy opustit až 17 000 rodin," řekl Al Džazíře guvernér provincie Sa'ada Hassan Mohammed Maná. Armáda podle něj zabila asi patnáct civilistů, mezi nimi ženy a děti.

Oč jde vzbouřencům na severu?

V roce 1962 ukončila revoluce tisíciletou vládu rodu Zaídíů, kteří o sobě tvrdili, že jsou potomci proroka Muhameda. Ten rok se tato severní část země (jih byl v té době pod koloniální správou Velké Británie) stala republikou.

Britové jih opustili v roce 1967 a obě země se formálně spojily až v roce 1990. Mezitím si jih prošel svou socialistickou fází.

Stoupenci al-Húthího sice nejsou napojeni na Al-Káidu, jejíž vůdce Usáma bin Ládin má kořeny v jemenském údolí Hadramút na východě země, protestují ale proti zapojení Jemenu do Američany vedené protiteroristické aliance, k němuž došlo po útocích z 11. září.

Provincie Sa'ada patří mezi nejméně rozvinuté části země. Stoupenci al-Húthího si mimo jiné stěžují na nedostatek vládních peněz potřebných na rozvoj infrastruktury a náboženskou diskriminaci.

V roce 2007 uzavřely obě strany příměří, které ale po celou dobu zůstávalo křehké. 10. srpna tohoto roku prezident Sálih obvinil druhou stranu z nedodržení podmínek dohody a ničení farem a domů civilistů a blokování přísunu potravin do regionu.

autor: Naďa Straková | 16. 8. 2009 23:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama