Letištěm v Bruselu otřásly exploze. Na místě jsou mrtví a ranění, z budovy stoupá dým

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 22. 3. 2016 9:03
Odletovou halou letiště v belgické metropoli Bruselu otřásly krátce před osmou hodinou ráno dvě exploze. Příčina zatím není známá. Podle dostupných informací bylo zraněno nejméně deset lidí. Objevují se i dosud nepotvrzené zprávy o mrtvých. K výbuchu došlo u přepážky společnosti American Airlines. V celé zemi byl vyhlášen nejvyšší stupeň ohrožení.
Letiště Zaventem v Bruselu.
Letiště Zaventem v Bruselu. | Foto: Repro Twitter

Brusel - Nejméně deset zraněných si podle prvních informací vyžádala dvojice výbuchů, k níž došlo krátce před osmou hodinou ranní v odletové hale bruselského letiště Zaventen.

Zatím nepotvrzené informace hovoří i o mrtvých. "Jeden člověk zemřel a je možné, že mrtvých je více," řekl agentuře AP policejní důstojník s tím, že situace se stále vyvíjí.

Kvůli podezření na teroristický útok je v celé Belgii vyhlášen nejvyšší stupeň pohotovosti.

Server Politico.eu s odvoláním na federálního prokurátora informuje o "několika" mrtvých.

Neoficiální informace hovoří až o 25 mrtvých, píše na Twitteru bruselský zpravodaj britského listu Sunday Times Bojan Pancevski.

Příčina výbuchů doposud není známa. Předcházela jim ale střelba a křik v arabštině, informuje Reuters s odvoláním na belgickou zpravodajskou agenturu Belga.

Exploze se odehrály u přepážky společnosti American Airlines. Na letišti byla  údajně objevena ještě třetí bomba. 

První záběry ukazují zničenou fasádu a dým stoupající z budovy. Policie nyní terminál evakuuje, byl zastaven provoz vlaků ve směru na letiště.

Na místě jsou sanitky i policejní vozy.

K výbuchům došlo pouhé čtyři dny poté, co belgická policie zadržela v bruselské čtvrti Molenbeek Salaha Abdeslama, jednoho ze strůjců loňských teroristických útoků v Paříži.

Belgický ministr vnitra Jan Jambon v pondělí varoval, že zatčení islamisty může vyvolat odvetný útok jiné teroristické buňky, a proto jsou bezpečnostní složky v pohotovosti.

Úřady ale možnou souvislost mezi oběma událostmi zatím nekomentovaly.

Událost sledujeme.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Státní zástupce znovu podal obžalobu kvůli úniku odposlechů Béma s Janouškem

Státní zástupce znovu podal žalobu na bývalého předsedu Věcí veřejných Víta Bártu a policistu Jana Petržílka kvůli úniku odposlechů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Žalobce viní Bártu s Petržílkem ze zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace. O znovupodání žaloby informovala pondělní Mladá fronta Dnes (MfD).

Nově podaná obžaloba už v utajeném režimu není. "Jediná odstraněná vada je, že obžaloba již není utajována. Spis je i přes výhrady městského soudu a vrchního soudu utajován stále stejně," řekl MfD Petržílkův advokát Václav Němec. Důkazně se podle něj spis vůbec nikam neposunul.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Venezuelský opoziční předák López, který je blízkým spolupracovníkem Guaidóa, uprchl do Španělska

Venezuelský opoziční předák Leopoldo López v neděli dorazil do Španělska poté, co se rok a půl ukrýval v rezidenci španělského velvyslance ve venezuelské metropoli Caracasu. Lópezovi se nejprve podařilo utéci do Kolumbie, odkud odletěl do Madridu, kde se znovu shledal se svou rodinou. López je blízkým spolupracovníkem šéfa parlamentu Juana Guaidóa, jehož uznává na šest desítek zemí prozatímním prezidentem Venezuely. Guaidó se snaží přimět k demisi autoritářskou vládu Nicoláse Madura s cílem uspořádat v zemi svobodné volby.

López slíbil, že i z exilu bude podporovat politickou opozici v její snaze sesadit Madura. "Venezuelci, toto rozhodnutí nebylo jednoduché. Ujišťuji vás ale, že můžete počítat s tím, že budu bojovat odkudkoli. Nebudeme odpočívat a budeme pokračovat dnem i nocí ve snaze dosáhnout svobody, kterou si všichni Venezuelci zasluhují," uvedl López.

Zdroj: ČTK
Další zprávy