reklama
 
 

Na hranicích Irska demonstrovali lidé proti brexitu, nechtějí rušit volné hranice

26. 1. 2019 21:06
Několik stovek lidí v sobotu nedaleko severoirského města Newry u hranice s Irskou republikou uspořádalo demonstraci proti odchodu Británie z Evropské unie. Na přeshraniční silnici symbolicky postavili model hraničního přechodu, aby zdůraznili svůj odpor proti možnému zrušení volného režimu na této linii.

Akci zorganizoval spolek Hraniční komunity proti brexitu, který podle serveru BBC chtěl touto cestou vyslat "jednoznačný signál", že místní lidé nebudou změnu hraničního režimu tolerovat.

Takzvaný protokol o Irsku a Severním Irsku v připravené dohodě o brexitu stanoví, že pokud se nenajde lepší řešení, obnovení hranice mezi těmito dvěma územími se po přechodném období brexitu odvrátí vytvořením společného celního prostoru EU s Británií.

Část britských politiků v takovém scénáři vidí snahu EU trvale připoutat Británii ke svým strukturám a Dolní sněmovna dohodu připravenou britskými a unijními vyjednavači tento měsíc odmítla. Termín britského odchodu z evropského bloku - 29. březen - se nicméně nezměnil.

V severoirském Belfastu se v sobotu konala za účasti irských politiků a aktivistů konference nazvaná "Po brexitu", jejíž účastníci debatovali o budoucnosti Irska po odchodu Spojeného království z EU.

Šéfka severoirské republikánské strany Sinn Féin Mary Lou McDonaldová na konferenci prohlásila, že pokud by došlo k brexitu bez dohody, mělo by být v Severním Irsku uspořádáno referendum o setrvání ve svazku Spojeného království.

Úkolem severoirských nacionalistů, které McDonaldová reprezentuje, je podle političky referendum prosadit a zvítězit v něm. Vláda v Dublinu by měla zahájit "plánování irské jednoty", prohlásila McDonaldová.

autor: ČTK | 26. 1. 2019 21:06

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama