Na boj s ropnou skvrnou dal BP jen část svého zisku

Radim Klekner Radim Klekner
24. 5. 2010 13:59
Ropný koncern odsunul obří záchrannou akci o několik dní, zamořeno je již 100 km pobřeží
Ropou je již údajně postiženo na 100 kilometrů pobřeží
Ropou je již údajně postiženo na 100 kilometrů pobřeží | Foto: Reuters

New Orleans - Americké vládě i louisianským úřadům začíná pomalu docházet trpělivost.

Ani po šesti týdnech, jež uplynuly od havárie vrtné plošiny Deepwater Horizon, se koncernu British Petroleum nedaří zastavit proud ropy unikající do moře. Podle louisianského guvernéra Bobbyho Jindala bylo surovinou znečištěno už sto kilometrů pobřeží Mexického zálivu.

Americký ministr pro vnitřní záležitosti Ken Salazar o víkendu dokonce pohrozil, že by se USA mohly ve věci ucpání vrtu obrátit na někoho jiného a britskému koncernu ztížit přístup k licencím na těžbu suroviny.

"Pokud zjistíme, že nečiní to, co se od nich očekává, přiměřeným způsobem se jich zbavíme," řekl Salazar po jednání se zástupci British Petroleum v texaském Houstonu.

BP, Transocean nebo Haliburton?

Ostře se na adresu firem spojených nějakým způsobem s havárií vyslovil o víkendu také prezident Barack Obama. Svým "závazkům" podle něj nedostála jak British Petroleum, tak i provozovatel plošiny, švýcarská společnost Transocean, a americký koncern Haliburton, který před explozí vrtné plošiny prováděl cementování hlubokomořského vrtu.

Prezident Obama je v souvislosti s únikem ropy připraven pohnat příslušné firmy k odpovědnosti
Prezident Obama je v souvislosti s únikem ropy připraven pohnat příslušné firmy k odpovědnosti | Foto: Reuters

"Povoláme příslušné firmy k odpovědnosti," prohlásil Obama. "Nejenom v souvislosti s objasňováním toho, kdo může za únik ropy, nýbrž také v rámci procesu uzavření vrtu, sjednání nápravy a odškodnění Američanů, kteří utrpěli finanční újmu."

Britský koncern již naznačil, že je ochoten zaplatit poškozeným firmám a občanům mnohem více než jen 75 milionů dolarů vyplývajících z obchodní smlouvy. Vedení BP je ochotno krýt náklady na vyčištění pobřeží a odškodnění místních obyvatel až do výše dvou či tří miliard dolarů.

V souvislosti s havárií společnost doposud vynaložila 760 milionů USD. Tato suma je ale vzhledem k loňskému obratu BP, který dosáhl 240 miliard, a zisku, jenž v letošním prvním čtvrtletí činil šest miliard dolarů, pro koncern vcelku zanedbatelná.

Zatím si jednotlivé firmy odpovědnost za únik ropy spíše jen navzájem předhazují. Transocean kupříkladu tvrdí, že British Petroleum souhlasila s tím, aby byl na ústí vrtu před jeho plánovaným dočasným uzavřením nasazen pouze "provizorní" ventil, který neodpovídal bezpečnostním rizikům.

Ve středu chce BP podniknout další pokus o zastavení unikající ropy. Do ústí vrtu hodlá vpravit speciální směs bahna a emulze o vysoké hmotnosti, která by posloužila jako "zátka".

Chybí příslušná technika

Experti na problematiku boje s ropnými skvrnami ale mají čím dál větší pochybnosti o tom, že se to koncernu podaří.

Otazníky visí také nad celkovým množstvím suroviny, která do moře uniká. Na začátku havárie se hovořilo o tisícovce barelů denně, první květnový týden již o pěti tisících barelů (800 tisíc litrů). I tento odhad je ale údajně silně podhodnocen, ačkoliv BP mezitím část unikající ropy odsává a přečerpává do tankeru.

Louisianský guvernér Jindal navíc upozornil, že místním úřadům se zoufale nedostává prostředků nezbytných pro ochranu pobřeží.

"Norné stěny, zařízení na sbírání a odsávání ropy z mořské hladiny, stejně jako speciální plavidla přečerpávající surovinu nám stále chybí," zdůraznil.

Pobřežní hlídka má podle něj zatím k dispozici namísto požadovaných 1500 km norných stěn jen 240 km. 

 

  

 

Právě se děje

Další zprávy