Slovinci povedou EU půl roku. S Kosovem na zádech

Martin Novák Martin Novák
2. 1. 2008 15:42
Unii poprvé předsedá nová členská země: Slovinsko
Slovinský ministr zahraničí Dimitrij Rupel (vpravo) symbolicky přebírá půlroční předsednictví EU od portugalských kolegů na ostrově Madeira.
Slovinský ministr zahraničí Dimitrij Rupel (vpravo) symbolicky přebírá půlroční předsednictví EU od portugalských kolegů na ostrově Madeira. | Foto: Reuters

Lublaň - Už příští rok čeká Českou republiku půlroční předsednictví Evropské unie. Mezi novými členskými zeměmi, které tímto testem projdou, ale nebude první.

Mezi deseti "nováčky," kteří rozšířili EU v roce 2004, drží primát Slovinsko. Bývalá jugoslávská republika s dvěma milióny obyvatel unii předsedá od Nového roku.

Shodou okolností bylo Slovinsko také první novou členskou zemí, která přijala euro.

Priority? Kosovo a Lisabonská smlouva

Půlroční předsednictví bude hlavně ve znamení Kosova. Paradoxně provincie, která byla několik desetiletí spolu se Slovinskem součástí stejného státu jugoslávské federace.

Lublani není co závidět, protože takové řešení kosovského konfliktu, které by alespoň částečně uspokojilo všechny zainteresované strany (kosovské Albánce, kosovské Srby, Srbsko, Albánii, Rusko, EU a USA) není - a patrně ani nebude - nadohled.

Foto: Aktuálně.cz

Kosovští Albánci hrozí, že nezávislost vyhlásí jednostranně. Srbsko v takovém případě zvažuje hospodářský bojkot Kosova a další odvetné kroky.

"Chceme, aby kosovský problém byl do června vyřešen. A také chceme, aby EU pokročila při jednáních o přijetí dalších zemí bývalé Jugoslávie," prohlásil slovinský ministr zahraničí Dimitrij Rupel.

O členství se ucházejí především Chorvatsko, Srbsko a Černá Hora. Bělehrad ale dal najevo, že pokud unie uzná samostatnost Kosova, svoji přihlášku stáhne.

Druhým cílem Lublaně v následujícím půlroce je postupná ratifikace Libanonské smlouvy všemi sedmadvaceti členskými zeměmi EU.

Premiér bojuje s novináři a inflací

Ze států EU, které mají komunistickou minulost, je na tom Slovinsko ekonomicky nejlépe. Jeho HDP na osobu a platy se nejvíce blíží unijnímu průměru, známý slovinský výrobce elektrospotřebičů Gorenje si vede obstojně v globální konkurenci.

Ne všechno je ale na obrázku Slovinska bezproblémové. Někteří ekonomové upozorňují na růst inflace (v listopadu činila 5,8 procent, což je nejvíce ze zemí eurozóny) a málo pružný trh práce.

Foto: Aktuálně.cz

Zemí také otřásá válka konzervativního premiéra Janeze Janši s novináři. Předseda vlády obviňuje média, že jeho kabinet nespravedlivě kritizují.

Šest stovek předních žurnalistů zveřejnilo v říjnu petici, v níž Janšu viní ze snah cenzurovat média.

"Premiér změnil zákony týkající se novinářů tak, aby umožnil a usnadnil vládní zásahy do svobody médií," řekl agentuře Reuters Blaz Zgaga, jeden ze signatářů petice.

"Novináři poškozují obraz Slovinska v zahraničí, protože zveličují marginální problémy," říká ministerský předseda.

Slovinsko, či Slovensko?

Slovinsko, které patří k nejmenším členským zemích EU jak v rozloze, tak v počtu obyvatel, má každopádně velkou šanci se unijním předsednictvím zviditelnit.

A udělat něco pro to, aby si jej cizinci už nepletli se Slovenskem, jako se to stalo před časem například americkému prezidentovi Georgi Bushovi.
 

 

Právě se děje

Další zprávy