Washington - Odborný poradní výbor Úřadu pro kontrolu potravin a léků (FDA) doporučil pustit na trh ve Spojených státech volně prodejné domácí testy na HIV.
Výhody spojené s tím, že si mohou lidé zcela anonymně a v soukromí ověřit, zda se zhoubnou nemocí nenakazili, podle nich převažují rizika spojená s chybným vyhodnocením testu.
Mezi tato rizika patří zbytečná panika v případě falešně pozitivního testu nebo možnost nakažení dalších lidí v případě falešně negativního testu.
To, že se ale lidem, kteří by se jinak báli jít k lékaři, dostane pomoci dříve, podle členů výborů, kteří odhlasovali doporučení uvést nové testy na trh poměrem 17:0, rizika jednoznačně převyšuje.
Pro případ pozitivního výsledku dali odborníci doporučení, aby bylo na příbalovém letáku číslo na bezplatnou linku, kde by se nakažení lidé mohli poradit, co dál.
Úřad pro kontrolu potravin a léčiv by měl o uvedení testu OraQuick In-Home rozhodnout ještě v průběhu letošního roku.
V českých lékárnách je už podobný lék možné zakoupit, ministerstvo zdravotnictví ale varovalo, že by jej lidé měli používat jen pod dohledem lékaře nebo zdravotníka.
České ministerstvo zneklidňovalo především to, že v příbalovém letáku není dostatečně zdůrazněno, že člověk může být nakažený, ale první tři měsíce, kdy se v jeho těle ještě nevytvořily protilátky (na jejichž detekci je test založen), mohou být infikovaní falešně negativní. Test je tak téměř stoprocentní až 90 dní po rizikovém chování.
V případě léku Oraquick In-home udává výrobce OraSure po 3 měsících 93% jistotu v případě pozitivního výsledku a 99,8% v případě negativního výsledku.
Na rozdíl od domácích testů na českém trhu se ten americký neprovádí z krve, nýbrž ze slin - přiložením pod horní ret. Výsledek je možné vyčíst do dvaceti minut.