Muž podezřelý ze střelby v synagoze v Pittsburghu byl obviněn z 29 přečinů

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 10. 2018 13:02
Střelec volající "Všichni židé musí zemřít" v sobotu vpadl do synagogy a zabil 11 věřících a dalších šest, včetně čtyř policistů, zranil. Sám pachatel utrpěl zranění a byl zatčen.
Policisté před synagogou, kde došlo ke střelbě.
Policisté před synagogou, kde došlo ke střelbě. | Foto: Reuters

Pittsburgh - Roberta Bowerse podezřelého ze sobotní střelby v pittsburghské synagoze obvinila federální prokuratura z 29 trestných činů včetně násilí a porušení zákonů o střelných zbraních a občanských právech. Informovala o tom agentura Reuters.

Americký prezident Donald Trump nařídil spuštění amerických vlajek na federálních budovách na půl žerdi k vyjádření úcty vůči obětem střelby, napsala agentura AP.

Papež František označil střelbu za nelidské násilí, izraelská vláda zahájila dnešní schůzi chvílí ticha na památku mrtvých v USA.

Střelec volající "Všichni židé musí zemřít" v sobotu vpadl do synagogy a zabil 11 věřících a dalších šest, včetně čtyř policistů, zranil. Sám pachatel utrpěl zranění a byl zatčen.

Obvinění vznesená vůči střelci zahrnují 11 bodů souvisejících s násilím vůči věřícím s následkem smrti. Dalších 11 bodů se vztahuje k použití střelné zbraně s cílem úmyslného zabití, oznámila kancelář federálního ministerstva spravedlnosti v západní Pensylvánii.

Prezident Trump v sobotu večer nařídil stažení vlajek na veřejných budovách, na armádních a námořních základnách i na válečných lodích na půl žerdi, a to až do 31. října.

Mezi šesti zraněnými přeživšími útok je i kaplan při Pittsburghské univerzitě Daniel Leger. Jeho bratr listu Pittsburgh Post-Gazette řekl, že zraněný byl po operaci v pensylvánském Oaklandu v kritickém stavu a možná bude nutná další operace.

Právě Daniel Leger, který je otcem dvou dětí, měl v sobotu ráno vést v synagoze bohoslužbu.

Rozlehlá moderní budova synagogy pojme při bohoslužbách více než 1000 lidí. Uvnitř jako historický poklad věřící opatrují "Tóru holokaustu", která byla zachráněna z tehdejšího Československa v době masového vyhlazování Židů nacisty.

Mezi osobnostmi, které vyjádřily zármutek a čin odsoudily, je i československá rodačka, bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová. "Zatímco truchlíme a modlíme se za oběti střelby v pittsburghské synagoze, máme na paměti, že když politici šíří ďábelské konspirační teorie a podněcují nenávist ostatních, rozdrásávají jizvy po šesti milionech mrtvých, které se nikdy zcela nezhojily," napsala Albrightová na twitteru.

Bývalý americký prezident Barack Obama vyzval k boji "proti vzestupu antisemitismu a nenávistné rétoriky vůči těm, kteří vypadají, milují se nebo modlí odlišně". Kromě toho je podle něj třeba přestat usnadňovat přístup ke zbraním těm, kteří chtějí ubližovat nevinným.

"Cítím se být blízko městu Pittsburgh, Spojeným státům a zejména židovské komunitě, kterou včera postihl hrozný útok v synagoze. Všichni jsme tímto nelidským násilím zraněni. Ať nám bůh pomůže uhasit ohniska nenávisti, která se v naší společnosti šíří, posílením lidskosti, úctou k životu, morálním a občanským hodnotám," prohlásil papež po dnešní polední modlitbě před věřícími ve Vatikánu.

Izraelská vláda zahájila dnešní schůzi chvílí ticha za mrtvé. "Za sebe a za izraelský národ říkám, že truchlíme. Rodinám, které přišly o své blízké, z hloubi svého srdce vyjadřujeme soustrast," řekl premiér Benjamin Netanjahu.

Americký ministr obrany James Mattis, který dnes dorazil do Prahy, označil střelce z Pittsburghu za zbabělce, který zvedl zbraň proti neozbrojeným nevinným lidem. "Je to zbabělec a neodpovídá definici muže, jakou používáme my na ministerstvu obrany," řekl ministr.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Na vládní čtvrť v Bagdádu dopadly tři rakety

Tři rakety dopadly v pondělí večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní budovy i diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje. 

Podobné raketové útoky zažila vládní čtvrť za poslední měsíce již několikrát. Kdo za útokem stojí, nebylo jasné. Nicméně podle Washingtonu měly podobné akce v minulosti na svědomí proíránské milice.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Italský senátní výbor rozhodl, že Salvini má být vyšetřován. Čelí obvinění ze zneužití pravomoci kvůli blokádě lodí s migranty

Výbor italského Senátu schválil žádost soudu o zahájení vyšetřování lídra pravicové Ligy a bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho, jenž čelí obvinění ze zneužití pravomoci v souvislosti s blokádou záchranných lodí s migranty. Pokud by soud shledal lídra nejpopulárnější italské strany vinným, hrozilo by mu až 15 let za mřížemi. Zároveň by mu mohlo být zakázáno zastávat politickou funkci, což by mu zabránilo usilovat o post premiéra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy