Muž podezřelý z vraždy, jehož případ přispěl k protestům v Hongkongu, je na svobodě

ČTK ČTK
23. 10. 2019 7:28
Úřady v Hongkongu propustily muže podezřelého z toho, že na Tchaj-wanu spáchal vraždu. Případ tohoto hongkongského občana přispěl k protestům, které v této zvláštní správní čínské oblasti začaly letos v červnu kvůli zákonu, jenž měl umožnit vydávání lidí podezřelých z kriminálních činů i do Číny.
Chan Tong-kai.
Chan Tong-kai. | Foto: Reuters

Chan Tong-kai je podezřelý, že loni během výletu na Tchajwan zavraždil svoji těhotnou přítelkyni. Její tělo se našlo v kufru pohozeném u stanice metra v Tchaj-peji. Chan se sám do Hongkongu vrátil.

Hongkong tchajwanské žádosti o jeho vydání nevyhověl, protože nemá s Tchaj-wanem příslušnou dohodu. Chan byl ale v Hongkongu uvězněn kvůli finančním podvodům.

Když tento dvacetiletý muž ve středu opouštěl vězení, omluvil se příbuzným své přítelkyně a řekl, že je ochoten se vydat tchajwanské policii a čelit obvinění a následně jít k soudu. Tchaj-pej kritizuje hongkongské úřady za to, že ho nechaly cestovat samostatně, a nabídla, že pošle tým, který by Chana na Tchaj-wan doprovodil. To ale Hongkong odmítl.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová dávala Chanův případ za příklad toho, proč prosazovala vydávací zákon, který měl řešit nedostatky současných právních předpisů ohledně vydávání lidí.

Aktivisté v Hongkongu ale v její snaze spatřovali nebezpečí, že budou moci být do pevninské Číny vydáváni i odpůrci Pekingu a bude s nimi naloženo podle čínského trestního řádu. Z demonstrací se postupně staly masové protesty. Očekává se, že zákon bude ve středu formálně stažen během druhého čtení hongkongského parlamentu.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Litevský prezident dal milost dvojici ruských špionů

Litevský prezident Gitanas Nauséda dal milost dvojici ruských občanů, kteří byli v Litvě předloni odsouzeni za špionáž. Podle agentury AFP informoval prezidentský úřad. Nauséda tak otevřel cestu k možné výměně špionů s Moskvou.

Litevská média s odvoláním na nejmenované zdroje informovala, že Rusové Nikolaj Filipčenko a Sergej Mojsejenko by mohli být vyměněni za Aristidise Tamošaitise a Jevgenije Mataitise.

Filipčenko si v litevském vězení odpykává desetiletý trest za pokusy zverbovat pracovníky litevské rozvědky k instalování odposlechu v rezidenci bývalé prezidentky Dalie Grybauskaitéové a Mojsejenko trest v délce deseti a půl roku za to, že dodával Rusku informace o činnosti litevské armády.

před 1 hodinou

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci. Vítr na horní stanici dosahuje 90 kilometrů v hodině, přípustných je přitom 58 km/h, pak už je provoz nebezpečný. Podle prognóz počasí zřejmě nebude možné kvůli větru jezdit po celý den, řekl přednosta lanovky Vladimír Štěpán.

Kabinová lanovka na Ještěd je oblíbenou turistickou atrakcí, v provozu je přes 85 let. V minulosti stávala kvůli větru zhruba dvakrát až třikrát za rok. V posledních letech ale větrných dnů přibývá.

Silný vítr fouká v pátek také v Jizerských horách a Krkonoších, další problémy ale hlášeny nejsou. Meteorologové vydali na dnešek výstrahu, vítr může na horách dosáhnout v nárazech 70 až 90 kilometrů v hodině.

Další zprávy