Mugabeho odpůrce u soudu tvrdí, že je nevinen

Naďa Straková
16. 11. 2009 16:37
Členu opoziční strany MDC Royi Bennettovi obviněnému z terorismu hrozí trest smrti

Harare - Člen opoziční strany Hnutí za demokratickou změnu (MDC) Roy Bennett obviněný z terorismu u dnešního soudní přelíčení prohlásil, že je nevinen.

Roy Bennett, který je velkým spojencem opozičního premiéra Morgana Tsvangiraie, byl letos v únoru krátce po návratu z několikaletého exilu v Jižní Africe zatčen. Nyní čelí obvinění z držení zbraní, terorismu a spiknutí proti prezidentu Robertu Mugabemu s úmyslem jej svrhnout.

Soud o jeho vině měl rozhodnout už minulý týden, ale případ byl několikrát odložen.

Atentát na Mugabeho

Generální prokurátor Johannes Tomana u dnešního přelíčení prohlásil, že Bennett spolu s Peterem Hitschmannem se chystali v období 2002 - 2006 vládu Roberta Mugabeho destabilizovat a na samotného prezidenta spáchat atentát.

Bennett měl podle Tomanových slov poslat na Hitschmanův účet 5 tisíc amerických dolarů (asi 85 tisíc korun) na nákup zbraní, nábojů a granátů.

"Jejich plán počítal i s atentáty na jisté klíčové osoby ve vládě," řekl Tomana u soudu.

Prezidenta Mugabeho měli obvinění chtít zabít na narozeninové slavnosti ve městě Mutare na východě země v roce 2006.

Premiér Morgan Tsvangirai soud s Bennetem označuje za
Premiér Morgan Tsvangirai soud s Bennetem označuje za | Foto: Archiv EK

Obchodník se zbraněmi Peter Hitschmann, který byl za držení zbraní v minulosti několikrát souzen, měl Bennetta udat. Obhajoba ale tvrdí, že Hitschmann uvedl Bennettovo jméno pod tlakem. Přiznání z něj prý dostali mučením.

Sám Bennett veškerá obvinění odmítá. Jeho obhajoba soud od počátku považuje za "politickou perzekuci".

Pokud soud shledá Bennetta vinným, hrozí mu až trest smrti.

Soudní líčení netrpělivě sledují okolní země, jelikož rozsudek rozhodne o životaschopnosti vlády národní jednoty mezi MDC Morgana Tsvanigiraie a Africkým národním svazem Zimbabwe a Vlasteneckou frontou (ZANU-PF) Roberta Mugabeho.

Tento bývalý farmář se měl ve vládě národní jednoty stát náměstkem zemědělství, ale těsně před inaugurací byl zadržen. Tsvangirai tvrdí, že celý případ slouží Robertu Mugabemu podrýt vládu národní jednoty a očernit MDC.

Bennett byl v tomto roce již dvakrát zatčen a dvakrát propuštěn na kauci. Kvůli poslednímu zatčení letos v říjnu se premiér Tsvangirai rozhodl opustit kabinet. Jeho třítýdenní bojkot v zemi vyvolal politickou krizi.

Robert Mugabe v New Yorku, kde se letos v září zúčastnil zasedání Valného shromáždění OSN
Robert Mugabe v New Yorku, kde se letos v září zúčastnil zasedání Valného shromáždění OSN | Foto: Reuters

Exil v JAR

Roy Bennett odjel ze Zimbabwe poté, co mu zimbabwská vláda zabrala farmu v rámci Mugabeho pozemkové reformy.

Ministr spravedlnosti Patrick Chinamasa mu v roce 2004 oznámil, že vláda se chystá zabavit jeho statek Charleswood nacházející se v provincii Chimanimani ve východní části země. Za to Bennett Chinamasu slovně i fyzicky napadl. Nakonec skončil ve vězení.

Do rodného Zimbabwe se vrátil letos v lednu, aby se účastnil debaty o vládě národní jednoty., která nakonec světlo světa spatřila letos v únoru. Kabinet je však velmi křehký a reformy, které ekonomicky zkrachovalá země urgentně potřebuje, zatím není možné provádět.

Jednou z brzd reforem je neshoda mezi Mugabeho ZANU-PF a Tsvangiraivou MDC na obsazení dvou klíčových postů - guvernéra centrální banky a generálního prokurátora. Zatímco Mugabe chce mít v křesle guvernéra centrální banky Gideona Gona a generálního prokurátora Johannese Tomanu, MDC žádá o jejich výměnu.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Lidé v Praze i v Brně demonstrují proti turecké ofenzivě na severu Sýrie

Na podporu Kurdů na severu Sýrie se dnes vpodvečer sešlo v Praze na Klárově asi 700 lidí, demonstrují proti turecké ofenzivě. Chtějí podpořit zákaz vývozu zbraní do Turecka a vyzývají k uvalení ekonomických sankcí na Turecko s cílem zastavit vojenskou agresi na severu Sýrie. Průvod demonstrantů se kolem 18:45 vydal za doprovodu policistů na Malostranské náměstí. Akci pořádá Výbor na obranu revoluce v Rojavě.

V Brně na Dominikánském náměstí se na podporu Kurdů sešlo podle odhadu strážníků kolem 400 lidí. Turecko zahájilo vojenskou operaci v severovýchodní Sýrii před týdnem.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Édouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11 000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzivě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita. Ambasáda USA tvrdí, že o cestě diplomatů na sever ruské úřady předem informovala.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy