Mugabeho odpůrce u soudu tvrdí, že je nevinen

Naďa Straková
16. 11. 2009 16:37
Členu opoziční strany MDC Royi Bennettovi obviněnému z terorismu hrozí trest smrti

Harare - Člen opoziční strany Hnutí za demokratickou změnu (MDC) Roy Bennett obviněný z terorismu u dnešního soudní přelíčení prohlásil, že je nevinen.

Roy Bennett, který je velkým spojencem opozičního premiéra Morgana Tsvangiraie, byl letos v únoru krátce po návratu z několikaletého exilu v Jižní Africe zatčen. Nyní čelí obvinění z držení zbraní, terorismu a spiknutí proti prezidentu Robertu Mugabemu s úmyslem jej svrhnout.

Soud o jeho vině měl rozhodnout už minulý týden, ale případ byl několikrát odložen.

Atentát na Mugabeho

Generální prokurátor Johannes Tomana u dnešního přelíčení prohlásil, že Bennett spolu s Peterem Hitschmannem se chystali v období 2002 - 2006 vládu Roberta Mugabeho destabilizovat a na samotného prezidenta spáchat atentát.

Bennett měl podle Tomanových slov poslat na Hitschmanův účet 5 tisíc amerických dolarů (asi 85 tisíc korun) na nákup zbraní, nábojů a granátů.

"Jejich plán počítal i s atentáty na jisté klíčové osoby ve vládě," řekl Tomana u soudu.

Prezidenta Mugabeho měli obvinění chtít zabít na narozeninové slavnosti ve městě Mutare na východě země v roce 2006.

Premiér Morgan Tsvangirai soud s Bennetem označuje za
Premiér Morgan Tsvangirai soud s Bennetem označuje za | Foto: Archiv EK

Obchodník se zbraněmi Peter Hitschmann, který byl za držení zbraní v minulosti několikrát souzen, měl Bennetta udat. Obhajoba ale tvrdí, že Hitschmann uvedl Bennettovo jméno pod tlakem. Přiznání z něj prý dostali mučením.

Sám Bennett veškerá obvinění odmítá. Jeho obhajoba soud od počátku považuje za "politickou perzekuci".

Pokud soud shledá Bennetta vinným, hrozí mu až trest smrti.

Soudní líčení netrpělivě sledují okolní země, jelikož rozsudek rozhodne o životaschopnosti vlády národní jednoty mezi MDC Morgana Tsvanigiraie a Africkým národním svazem Zimbabwe a Vlasteneckou frontou (ZANU-PF) Roberta Mugabeho.

Tento bývalý farmář se měl ve vládě národní jednoty stát náměstkem zemědělství, ale těsně před inaugurací byl zadržen. Tsvangirai tvrdí, že celý případ slouží Robertu Mugabemu podrýt vládu národní jednoty a očernit MDC.

Bennett byl v tomto roce již dvakrát zatčen a dvakrát propuštěn na kauci. Kvůli poslednímu zatčení letos v říjnu se premiér Tsvangirai rozhodl opustit kabinet. Jeho třítýdenní bojkot v zemi vyvolal politickou krizi.

Robert Mugabe v New Yorku, kde se letos v září zúčastnil zasedání Valného shromáždění OSN
Robert Mugabe v New Yorku, kde se letos v září zúčastnil zasedání Valného shromáždění OSN | Foto: Reuters

Exil v JAR

Roy Bennett odjel ze Zimbabwe poté, co mu zimbabwská vláda zabrala farmu v rámci Mugabeho pozemkové reformy.

Ministr spravedlnosti Patrick Chinamasa mu v roce 2004 oznámil, že vláda se chystá zabavit jeho statek Charleswood nacházející se v provincii Chimanimani ve východní části země. Za to Bennett Chinamasu slovně i fyzicky napadl. Nakonec skončil ve vězení.

Do rodného Zimbabwe se vrátil letos v lednu, aby se účastnil debaty o vládě národní jednoty., která nakonec světlo světa spatřila letos v únoru. Kabinet je však velmi křehký a reformy, které ekonomicky zkrachovalá země urgentně potřebuje, zatím není možné provádět.

Jednou z brzd reforem je neshoda mezi Mugabeho ZANU-PF a Tsvangiraivou MDC na obsazení dvou klíčových postů - guvernéra centrální banky a generálního prokurátora. Zatímco Mugabe chce mít v křesle guvernéra centrální banky Gideona Gona a generálního prokurátora Johannese Tomanu, MDC žádá o jejich výměnu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy