Mrtví ve Středoafrické republice, Francie posílí vojsko

ČTK ČTK
7. 12. 2013 18:05
Francie zvýší počet svých vojáků v násilím zmítané zemi na 1600.
Lidé v Bangui identifikují těla obětí pouličních násilností.
Lidé v Bangui identifikují těla obětí pouličních násilností. | Foto: Reuters

Bangui/Paříž - Francie zvýší počet svých vojáků v násilím zmítané Středoafrické republice na 1600, což je o 400 víc, než francouzská vláda původně plánovala.

Oznámil to v sobotu francouzský prezident François Hollande. Situace v hlavním městě Středoafrické republiky Bangui, kde již nyní působí francouzští vojáci, se oproti předchozím dnům zřejmě poněkud uklidňuje.

Nepokoje v Bangui si od čtvrtka vyžádaly údajně až 300 životů, nové oběti zatím nejsou hlášeny. Situaci se v sobotu v Paříži věnoval summit Francie a některých afrických zemí.

Po schůzce Hollande oznámil, že ještě dnes bude dokončeno rozmísťování francouzského kontingentu, který bude mít celkem 1600 vojáků. Původně francouzská vláda mluvila o 1200 mužích ve zbrani.

Podle prezidenta se vojáci co nejrychleji rozmístí i do dalších oblastí země mimo Bangui. Zůstanou ve Středoafrické republice tak dlouho, jak to bude nutné k obnovení stability, řekl. Úkolem francouzských vojáků bude "odzbrojit všechny milice a ozbrojené skupiny, které terorizují obyvatele", prohlásil na tiskové konferenci Hollande.

Úkryt na letišti

Agentura AFP napsala, že v noci na dnešek se v Bangui ozývala střelba jen sporadicky a v ulicích se pohybovalo očividně méně ozbrojenců.

V pátek se na letiště v Bangui střežené francouzskými silami uchýlily tisíce křesťanů, kteří se obávají odvetných útoků, napsal dnes list The New York Times. Křesťanští obyvatelé hlavního města mají strach z muslimské odplaty poté, co státní rozhlas informoval o nejméně 280 lidech, které prý zabili křesťanští milicionáři.

Francouzské jednotky se připojují k již přítomným africkým silám. V pátek bylo v zemi asi 1000 francouzských vojáků. Francouzské vojenské hlídky byly v ulicích hlavního metra a objevily se i před prezidentským palácem.

Francouzští vojáci dnes také začali zaujímat pozice i na severu a západě země. Na sever se jednotky vydaly z metropole, zatímco misi na západě země zahájili francouzští vojáci ze sousedního Kamerunu.

"Začali jsme s rozmísťováním mimo Bangui," prohlásil mluvčí francouzské armády Gilles Jarron. Cílem je podle něj zajistit bezpečnost na hlavních tazích mimo metropoli a v klíčových městech. V plánu jsou také jako demonstrace síly přelety francouzských stíhaček Rafale nad metropolí.

Neklidná situace

Vedení Středoafrické republiky vyzvalo všechny místní ozbrojené síly a bezpečnostní jednotky, aby se stáhly do kasáren, tak aby ostrahu v Bangui mohli vykonávat jen příslušníci afrických a francouzských sborů.

Zatímco v pátek večer to nevypadalo, že by ozbrojenci výzvu respektovali, během noci se postupně začali stahovat, uvedla AFP s odvoláním na místní obyvatele. Do ulic se po nočním zákazu vycházení postupně vracejí obyvatelé, kteří hledají otevřené obchody, kde by mohli nakoupit. V hlavním městě dnes panovalo nezvyklé ticho a konaly se první pohřby.

Napětí v zemi se vyhrotilo po březnovém svržení prezidenta Françoise Bozizého muslimskými povstalci z hnutí Séléka. Ve čtvrtek se v bojích střetli bojovníci Michela Djotodii, který po převratu prezidentský úřad uzurpoval, a členové převážně křesťanských milicí, kteří se vzbouřili kvůli násilí páchanému příslušníky hnutí Séléka na civilistech.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Manažery viněné kvůli tendrům na ministerstvu práce budou stíhat na svobodě

Policisté budou dva manažery viněné kvůli zadávacím řízením na veřejné zakázky ministerstva práce a sociálních věcí stíhat na svobodě. Ze zadržení je propustili. Informaci České televize potvrdil státní zástupce Zdeněk Matula. Kriminalisté po pondělním zásahu na ministerstvu zadrželi podle médií náměstka ekonomické sekce a sekce pro informační technologie Jana Baláče a vedoucího oddělení bezpečnosti ICT. Muže obvinili z pletich a přípravy zneužití pravomoci při zadání zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy