Bangui/Paříž - Francie zvýší počet svých vojáků v násilím zmítané Středoafrické republice na 1600, což je o 400 víc, než francouzská vláda původně plánovala.
Oznámil to v sobotu francouzský prezident François Hollande. Situace v hlavním městě Středoafrické republiky Bangui, kde již nyní působí francouzští vojáci, se oproti předchozím dnům zřejmě poněkud uklidňuje.
Nepokoje v Bangui si od čtvrtka vyžádaly údajně až 300 životů, nové oběti zatím nejsou hlášeny. Situaci se v sobotu v Paříži věnoval summit Francie a některých afrických zemí.
Po schůzce Hollande oznámil, že ještě dnes bude dokončeno rozmísťování francouzského kontingentu, který bude mít celkem 1600 vojáků. Původně francouzská vláda mluvila o 1200 mužích ve zbrani.
Podle prezidenta se vojáci co nejrychleji rozmístí i do dalších oblastí země mimo Bangui. Zůstanou ve Středoafrické republice tak dlouho, jak to bude nutné k obnovení stability, řekl. Úkolem francouzských vojáků bude "odzbrojit všechny milice a ozbrojené skupiny, které terorizují obyvatele", prohlásil na tiskové konferenci Hollande.
Úkryt na letišti
Agentura AFP napsala, že v noci na dnešek se v Bangui ozývala střelba jen sporadicky a v ulicích se pohybovalo očividně méně ozbrojenců.
V pátek se na letiště v Bangui střežené francouzskými silami uchýlily tisíce křesťanů, kteří se obávají odvetných útoků, napsal dnes list The New York Times. Křesťanští obyvatelé hlavního města mají strach z muslimské odplaty poté, co státní rozhlas informoval o nejméně 280 lidech, které prý zabili křesťanští milicionáři.
Francouzské jednotky se připojují k již přítomným africkým silám. V pátek bylo v zemi asi 1000 francouzských vojáků. Francouzské vojenské hlídky byly v ulicích hlavního metra a objevily se i před prezidentským palácem.
Francouzští vojáci dnes také začali zaujímat pozice i na severu a západě země. Na sever se jednotky vydaly z metropole, zatímco misi na západě země zahájili francouzští vojáci ze sousedního Kamerunu.
"Začali jsme s rozmísťováním mimo Bangui," prohlásil mluvčí francouzské armády Gilles Jarron. Cílem je podle něj zajistit bezpečnost na hlavních tazích mimo metropoli a v klíčových městech. V plánu jsou také jako demonstrace síly přelety francouzských stíhaček Rafale nad metropolí.
Neklidná situace
Vedení Středoafrické republiky vyzvalo všechny místní ozbrojené síly a bezpečnostní jednotky, aby se stáhly do kasáren, tak aby ostrahu v Bangui mohli vykonávat jen příslušníci afrických a francouzských sborů.
Zatímco v pátek večer to nevypadalo, že by ozbrojenci výzvu respektovali, během noci se postupně začali stahovat, uvedla AFP s odvoláním na místní obyvatele. Do ulic se po nočním zákazu vycházení postupně vracejí obyvatelé, kteří hledají otevřené obchody, kde by mohli nakoupit. V hlavním městě dnes panovalo nezvyklé ticho a konaly se první pohřby.
Napětí v zemi se vyhrotilo po březnovém svržení prezidenta Françoise Bozizého muslimskými povstalci z hnutí Séléka. Ve čtvrtek se v bojích střetli bojovníci Michela Djotodii, který po převratu prezidentský úřad uzurpoval, a členové převážně křesťanských milicí, kteří se vzbouřili kvůli násilí páchanému příslušníky hnutí Séléka na civilistech.