Moskvu ozdobila česká světice, Rusy uctívaná Ludmila

Jiří Just Jiří Just
18. 9. 2012 5:00
Svatá Ludmila je v Rusku velmi uctívaná, mnoho lidí ale neví, že byla česká kněžna
Socha svaté Ludmily - dar České republiky ruským věřícím
Socha svaté Ludmily - dar České republiky ruským věřícím | Foto: Jiří Just

Moskva (od našeho spolupracovníka) - Nedaleko Kremlu, v samém historickém centru ruského hlavního města, byla slavnostně odhalena socha první české světice - svaté Ludmily.

Bezmála tři a půl metru vysoká socha stojí na nádvoří chrámu svatého Nikolaje z 19. století, ve kterém sídlí zastupitelství pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku při Moskevském patriarchátu.

"Toto dílo považuji za stěžejní a jedno z nedůležitějších ve své kariéře," prohlásil autor sochy, akademický sochař Michal Moravec, k jehož dílům patří i památník "Bylo nás pět" v Rychnově nad Kněžnou či sousoší Laurina a Klementa v Mladé Boleslavi.

Práce na soše české kněžny trvala Moravcovi osm měsíců. Její podoba se vybírala z osmi návrhů, včetně vyobrazení svaté Ludmily s jejími dvěma vnuky - Václavem a Boleslavem.

Nakonec vyhrála kněžna žehnající věřícím.

Chrám svatého Nikolaje v historickém centru Moskvy
Chrám svatého Nikolaje v historickém centru Moskvy | Foto: Jiří Just

"Mým cílem bylo vytvořit výrazově čistou postavu. Aby obličej a ruce byly čistého provedení vůči drapérii, ve které je socha oblečena, která je pojata poměrně hrubě. Tím chci vyjádřit dobu raného středověku, ve které žila," řekl Moravec.

Skulptura je vytesána ze speciálně vybraného druhu pískovce, který by měl vydržet drsné ruské klima.

Odhalení se, kromě velvyslance v Ruské federaci Petra Koláře, zúčastnili nejvyšší představitelé ruských, českých a slovenských církví a rovněž zástupci ministerstva kultury obou zemí.

Původně se předpokládalo, že do Moskvy přijede i ministryně Alena Hanáková. Ta však nakonec musela svou účast zrušit. A to - neoficiálně - kvůli sporům kolem Národního divadla.

"Socha je vytvořena na vysoké umělecké úrovni. Už si ji přišlo prohlédnout několik ruských sochařů a dílo se jim velmi líbilo. Rovněž z duchovní stránky jde o velice důležitou věc," řekl Aktuálně.cz otec Alexij, představitel české a slovenské pravoslavné církve při Moskevském patriarchátu.

Skulptura se prý líbí i věřícím, kteří si ji před odhalením stihli prohlédnout. Pro všechny, kdo navštěvují chrám svatého Nikolaje, má prý její instalace zvláštní význam.

Přestože chrám nese jméno svatého Nikolaje, slouží jako místo pro uctívání svaté Ludmily a dalšího českého světce - svatého Václava (rusky Vjačeslava).

"Svatá Ludmila, kněžna česká, je v Rusku velmi uctívaná. Velké množství žen nosí její jméno. A proto když, podle juliánského kalendáře 29. září, slavíme památku svaté Ludmily, v našem kostele se sejde více než tisíc Ludmil," říká protojerej výbornou češtinou.

Mnoho Rusů si přitom ještě zhruba před patnácti lety myslelo, že Ludmila byla ruská kněžna. Natolik prý je v Rusku její jméno a kult populární.

"Má ruské jméno, je to ruská světice, proto nikoho nenapadlo, že by mohla pocházet z Česka. Když se to naši věřící poprvé dozvěděli, byli překvapeni," tvrdí otec Alexij.

"Za deset let, co přímo v centru Moskvy zastupitelství (pravoslavné církve v Česku a na Slovensku) existuje, jsme pocítili, že takový památník svaté Ludmily by byl vhodný. Protože to určitým způsobem bude znamenat poděkování za to, že sem lidé přicházejí a modlí se. Pro věřící je tento dar důležitá věc a radost. A to je náš úkol, aby lidé byli šťastní," uzavírá ruský protojerej.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Situace ve Francii se zlepšila, pacienty s koronavirem do Česka nepošlou

Francie lépe zvládá situaci s léčbou komplikovaných případů infikovaných koronavirem, pacienty na plicní ventilaci proto do Česka nepošle. Po telefonátu s francouzským premiérem Édouardem Philippem to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Premiér Philippe českému protějšku nicméně poděkoval za to, že Česko vyslyšelo víkendovou žádost Francie. Na přílet letadla s šesti pacienty se dnes chystala Fakultní nemocnice Brno.

"Moc děkoval, ale řekl, že zatím se u nich situace zlepšila, takže naši nabídku zatím nevyužijí. Že zatím moc děkují za solidaritu, ale zatím to vyřešili jinak," řekl Babiš.

Pacienti v těžkém stavu na plicní ventilaci měli přiletět dnes odpoledne na letiště v Brně-Tuřanech. Babiš o víkendu uvedl, že o pomoc požádala Francie a česká vláda jí vyhověla. Už v minulých týdnech poskytli část svých kapacit nemocným Francouzům Němci.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Hamáček: O letošních Velikonocích nebude žádné koledování ani sousedské přípitky

Tradiční velikonoční koledování nebo připíjení si se sousedy nebude letos možné, řekl v pondělí novinářům ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Současná vládní nařízení kvůli novému koronaviru to nedovolují. Omezení pohybu platí od 12. března. K rozvolňování opatření musí podle něj Česká republika přistupovat opatrně.

"Podle současných opatření to možné není," odpověděl Hamáček na dotaz, zda mohou příští pondělí koledníci vyrazit po vesnici nebo zda si kolegové a sousedé mohou tradičně připít slivovicí. Ministr také zopakoval, že má opatrný postoj k rozvolňování vládních opatření. Již dříve uvedl, že by je vláda neměla výrazně měnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy