Mobily jsou částí soukromí, sdělil soud. Pro NSA to neplatí

ČTK ČTK
25. 6. 2014 23:07
Americká policie smí zjišťovat data z mobilů jen se soudním povolením. Tajné služby můžou dál shromažďovat libovolná data.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Isifa / Thinkstock

Washington - Americká policie smí prohledávat údaje uložené v mobilních telefonech zadržených osob jen na základě soudního povolení. Jednomyslně o tom rozhodl americký nejvyšší soud, podle nějž v současnosti tvoří mobilní telefony významnou součást soukromí lidí, a proto je třeba údaje v mobilech chránit.

"Policie v zásadě nesmí bez rozhodnutí soudu prohledávat digitální informace v mobilních telefonech zadržených osob," uvedl soud.

Ten posuzoval dva sporné případy, v nichž si policie prošla data, videa a fotografie uložené v mobilech zadržených, což později vedlo k jejich odsouzení.

Moderní mobily podle nejvyššího soudu už nejsou jen další technologickou vymožeností usnadňující život. Díky tomu, co všechno v nich lze uložit, znamenají pro mnoho Američanů "soukromou sféru života", argumentoval soud.

Verdikt se týká výslovně jen postupu policie, a nikoli například tajné služby NSA, která po celém světě shromažďovala data z milionů mobilních přístrojů, jak vyplynulo z odhalení bývalého spolupracovníka amerických tajných služeb Edwarda Snowdena.

Americký prezident Barack Obama ale po skandálu navrhl reformu, po níž údaje už nebude ukládat NSA, ale spíš samotní operátoři. NSA má nadále odposlouchávat rozhovory jen na základě tajného soudního rozhodnutí.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy