Mlčení v dobách diktatury. Nového papeže stíní minulost

Martin Novák Martin Novák
14. 3. 2013 14:01
V letech 1976 až 1983 ovládala Argentinu armáda. Církev se pak za svou roli omluvila
Archivní fotografie papeže Františka (Jorgeho Maria Bergoglia).
Archivní fotografie papeže Františka (Jorgeho Maria Bergoglia). | Foto: Reuters

Praha - Katolická církev prožila v Argentině nesnadné období na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let. A s ní i nový papež František, bývalý arcibiskup z Buenos Aires Jorge Mario Bergoglio.

V březnu 1976 se k moci v zemi dostala převratem armáda. Skupina plukovníků, která zahájila tvrdé represe hlavně vůči levicovým aktivistům a všem, které nazývala "podvratné živly".

Znamenalo to vraždy, mučení a věznění tisíců lidí. Diktátor Jorge Videla krátce po puči v roce 1977 prohlásil: "Terorista pro nás není jen ten, který hází bomby, ale i ten, kdo šíří ideje odporující západní křesťanské civilizaci."

Role katolické církve v éře diktatury, která trvala do roku 1983, je nejednoznačná. Někteří duchovní včetně tehdejšího argentinského kardinála Raúla Primatesty juntu odmítli kritizovat a jak později před soudem diktátor Videla uvedl, věděli o tom, co se všechno děje, a mlčeli.

Jiní se vzepřeli a zaplatili za to dlouhodobým vězněním, mučením nebo i životem. Zahynuly například dvě francouzské řádové sestry.

Nový papež František byl v té době provinciálem jezuitského řádu pro Argentinu a od roku 1980 rektorem jezuitské fakulty filozofie a teologie v San Miguel.

Později čelil obviněním, že do jisté míry s diktaturou kolaboroval a odňal ochranu jezuitského řádu jeho dvěma kněžím, které pak v důsledku toho vojáci zatkli a věznili jako potenciální odpůrce režimu.

Bývalý diktátor Jorge Videla.
Bývalý diktátor Jorge Videla. | Foto: Wikimedia Commons

Po několika měsících je vysadili na poli, polonahé a v zuboženém stavu. Jeden z těchto kněží Fransisco Jalics v knize El Silencio označil za viníka právě Bergoglia, nynějšího papeže Františka.

Proti tomu ale stojí svědectví jiných lidí, podle kterých František naopak pomáhal disidentům a sám Bergoglio k tomu řekl, že ve skutečnosti svojí intervencí přímo u Videly zachránil zadrženým kněžím život.

Argentinská církev se později národu omluvila za to, že v letech represí a teroru mlčela. "Chceme se zodpovídat před Bohem ze všeho, co jsme udělali špatně," praví se v prohlášení argentinské biskupské konference z roku 2000, které se zúčastnil i František.

Vůdce junty Videla si odpykává dlouholetý trest vězení za zločiny spáchané vojáky. Jeho nástupce Leopoldo Galtieri byl také odsouzen, ale už zemřel.

Foto: Aktuálně.cz

Jorge Bergoglio v procesech nejprve dvakrát odmítl svědčit a až v roce 2010 vypovídal.

Dodnes zůstávají nevyjasněné osudy stovky lidí, které příslušníci ozbrojených složek režimu a tajné policie SIDE unesli, zavraždili a pohřbili na neznámých místech.

Mučení v argentinských věznicích bylo mimořádně brutální. Zadržení vypověděli například o zavírání lidí do malých beden nebo věšení na řeznické háky za kůži. Represe doprovázela velmi přísná cenzura médií.

Pád junty urychlila v roce 1982 prohraná válka o Falklandy s Velkou Británii.

 

 

Právě se děje

před 12 minutami

Ministerstvo životního prostředí odmítá kritiku, že fond nepočítá se stavbou solárů na brownfieldech

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) odmítá kritiku připravovaného Modernizačního fondu (MdF), ve kterém mají být pro českou energetiku z prodeje emisních povolenek k dispozici desítky miliard korun. Pondělní upozornění Svazu moderní energetiky, že peníze z fondu zřejmě nebude možné použít na stavbu solárních elektráren na brownfieldech a v průmyslově znečištěných lokalitách, podle MŽP není pravdivé a fond s tím počítá, sdělil resort.

Svaz moderní energetiky na to reagoval slovy, že i přes to, co říká nyní ministerstvo, je v materiálu doslovně uvedeno, že se na těchto plochách stavět nebude. 

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy