Mlčení v dobách diktatury. Nového papeže stíní minulost

Martin Novák Martin Novák
14. 3. 2013 14:01
V letech 1976 až 1983 ovládala Argentinu armáda. Církev se pak za svou roli omluvila
Archivní fotografie papeže Františka (Jorgeho Maria Bergoglia).
Archivní fotografie papeže Františka (Jorgeho Maria Bergoglia). | Foto: Reuters

Praha - Katolická církev prožila v Argentině nesnadné období na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let. A s ní i nový papež František, bývalý arcibiskup z Buenos Aires Jorge Mario Bergoglio.

V březnu 1976 se k moci v zemi dostala převratem armáda. Skupina plukovníků, která zahájila tvrdé represe hlavně vůči levicovým aktivistům a všem, které nazývala "podvratné živly".

Znamenalo to vraždy, mučení a věznění tisíců lidí. Diktátor Jorge Videla krátce po puči v roce 1977 prohlásil: "Terorista pro nás není jen ten, který hází bomby, ale i ten, kdo šíří ideje odporující západní křesťanské civilizaci."

Role katolické církve v éře diktatury, která trvala do roku 1983, je nejednoznačná. Někteří duchovní včetně tehdejšího argentinského kardinála Raúla Primatesty juntu odmítli kritizovat a jak později před soudem diktátor Videla uvedl, věděli o tom, co se všechno děje, a mlčeli.

Jiní se vzepřeli a zaplatili za to dlouhodobým vězněním, mučením nebo i životem. Zahynuly například dvě francouzské řádové sestry.

Nový papež František byl v té době provinciálem jezuitského řádu pro Argentinu a od roku 1980 rektorem jezuitské fakulty filozofie a teologie v San Miguel.

Později čelil obviněním, že do jisté míry s diktaturou kolaboroval a odňal ochranu jezuitského řádu jeho dvěma kněžím, které pak v důsledku toho vojáci zatkli a věznili jako potenciální odpůrce režimu.

Bývalý diktátor Jorge Videla.
Bývalý diktátor Jorge Videla. | Foto: Wikimedia Commons

Po několika měsících je vysadili na poli, polonahé a v zuboženém stavu. Jeden z těchto kněží Fransisco Jalics v knize El Silencio označil za viníka právě Bergoglia, nynějšího papeže Františka.

Proti tomu ale stojí svědectví jiných lidí, podle kterých František naopak pomáhal disidentům a sám Bergoglio k tomu řekl, že ve skutečnosti svojí intervencí přímo u Videly zachránil zadrženým kněžím život.

Argentinská církev se později národu omluvila za to, že v letech represí a teroru mlčela. "Chceme se zodpovídat před Bohem ze všeho, co jsme udělali špatně," praví se v prohlášení argentinské biskupské konference z roku 2000, které se zúčastnil i František.

Vůdce junty Videla si odpykává dlouholetý trest vězení za zločiny spáchané vojáky. Jeho nástupce Leopoldo Galtieri byl také odsouzen, ale už zemřel.

Foto: Aktuálně.cz

Jorge Bergoglio v procesech nejprve dvakrát odmítl svědčit a až v roce 2010 vypovídal.

Dodnes zůstávají nevyjasněné osudy stovky lidí, které příslušníci ozbrojených složek režimu a tajné policie SIDE unesli, zavraždili a pohřbili na neznámých místech.

Mučení v argentinských věznicích bylo mimořádně brutální. Zadržení vypověděli například o zavírání lidí do malých beden nebo věšení na řeznické háky za kůži. Represe doprovázela velmi přísná cenzura médií.

Pád junty urychlila v roce 1982 prohraná válka o Falklandy s Velkou Británii.

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Slib uspořit 80 miliard v rozpočtu trvá, uvedl Stanjura. Letos očekává inflaci přes osm procent

Ministerstvo financí v nové prognóze zhoršilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 3,1 procenta z listopadových 4,1 procenta. Zároveň úřad čeká proti odhadům z listopadu vyšší průměrnou inflaci za celý letošní rok, a to 8,5 procenta. V listopadu resort počítal pro letošní rok s inflací 6,1 procenta. Prognózu ve čtvrtek zveřejnilo ministerstvo.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) zároveň informoval o tom, že na základě nové predikce může úřad v novém rozpočtu pro letošní rok počítat s vyššími příjmy o zhruba 60 miliard korun. "O tyto příjmy nebudeme snižovat náš slib uspořit v novém rozpočtu na výdajové straně až 80 miliard korun a využijeme je na dodatečné výdaje v letošním roce, jako jsou mimořádná valorizace penzí či zvýšení příspěvků na bydlení kvůli dražším energiím," uvedl Stanjura.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

RegioJet smí opět jezdit mezi Budějovicemi, Krumlovem a Pískem. Kraj se za zákaz omluvil

Žluté autobusy firmy RegioJet budou od 22. ledna znovu vozit cestující mezi městy v jižních Čechách bez omezení. Firma nesměla od poloviny prosince převážet lidi, kteří jedou z Českých Budějovic do Českého Krumlova nebo Písku. Jihočeský kraj to firmě zakázal, podmínil tím novou licenci. Kraj po kritice své rozhodnutí změnil, firma zažádala o novou licenci a získala ji. Ve čtvrtek to v tiskové zprávě sdělila manažerka dopravy firmy RegioJet Kristýna Slezáková.

S autobusy Student Agency jezdily na těchto trasách stovky lidí do práce nebo do školy. Zákaz kraje vyvolal řadu negativních reakcí a ten své stanovisko změnil. RegioJet hned požádal o vydání nové licence a od této soboty plně obnoví vnitrokrajskou přepravu cestujících na lince Praha - Písek - České Budějovice - Český Krumlov.

Podle kraje byl zákaz chybou firmy Jikord, která je jihočeským koordinátorem dopravy. Zaměstnanci Jikordu udělali špatné rozhodnutí, bez vědomí krajského úřadu, uvedl ve čtvrtek na Facebooku jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). 

Zdroj: ČTK
Další zprávy