Mladík věděl, že zemře. Užíval si a natočil hit webu

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
23. 5. 2013 13:40
Rád bych se oženil, ale nemá to cenu, když za chvíli zemřu, řekl také Zach
Zach Sobiech v dokumentu "Mé poslední dny".
Zach Sobiech v dokumentu "Mé poslední dny". | Foto: Repro You Tube, SoulPancake

Minnesota - Sedmnáctiletý Zach Sobiech věděl, že mu kvůli agresivní rakovině zbývají poslední měsíce života. Rozhodl se, že si je naplno užije a s blízkými se rozloučí písní.

Ta se stala hitem internetu. Zach Sobiech před několika dny zemřel.

Americký mladík se v listopadu 2009 dozvěděl, že má zhoubné kostní nádory. Bylo mu 14 let a čekala ho série operací a bolestivé léčby. Na konci tohoto utrpení byla místo odměny zdrcující zpráva: Léčba nezabrala a neexistuje možnost, jak nemoc vyléčit.

V květnu 2012 se navíc ukázalo, že rakovina napadla i pánev a plíce. Lékaři dávali Zachovi koncem roku 2012 tři měsíce života.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Oblaka na rozloučenou

Mladík se ke svému osudu postavil čelem. Rozhodl se, že mají-li to být poslední měsíce života, prožije je naplno a pořádně se rozloučí se svými blízkými.

V prosinci 2012 nahrál pro svou dívku a rodinu píseň "Clouds" (Oblaka). Kromě ní natočil celé album, jehož tržby šly na výzkum rakoviny.

V "Clouds" zpívá: "Za chvíli budeme stoupat do oblak, ale já poletím ještě výš, protože odtud je o něco hezčí pohled. Nebude to dlouho trvat." A zazní i prosté přání: "Kdybych s tebou mohl být o chvíli déle…"

Klip má na YouTube k 23. květnu 4,5 milionů zhlédnutí.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Mé poslední dny

Tvůrci serveru SoulPancake natočili o Zachovi dokument do cyklu o umírajících lidech "Mé poslední dny". V něm je k vidění veselý mladík s nakažlivým smíchem, který každý den žije naplno. Baví se s přáteli doma, ve škole, pořádá večírky, tráví čas s rodinou a plní si přání.

Co nejvíce času se snaží trávit i se svou dívkou, o níž říká: "Hrozně moc ji miluji a rád bych si ji vzal. Ale vím, že to nemá cenu, když mám za chvíli umřít…"

V dokumentu hovoří i jeho sourozenci, rodiče, přátelé. Všichni ho popisují jako člověka, který jim změnil život i k lepšímu, protože je naučil jinak chápat život a svět. Zatímco on se směje, oni pláčou.

"Naučil mě hrozně moc. Jsem nesmírně pyšná na to, že jsem matka Zacha Sobiecha," říká mezi slzami jeho maminka.

Zach Sobiech se 3. května 2013 dožil osmnácti let. 20. května zemřel.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Koudelka byl v Rašnově osmnáctý, vyhrál lídr SP skokanů Kraft

Také ve druhém závodě Světového poháru skokanů na lyžích v rumunském Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 18. místo. Vyhrál Stefan Kraft z Rakouska a upevnil si vedení v průběžném pořadí seriálu.

Koudelka jako jediný z českých reprezentantů zvládl první kolo. Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek a Vojtěch Štursa se stejně jako v pátek, kdy transylvánské středisko hostilo Světový pohár skokanů úplně poprvé, do nejlepší třicítky nevešli. Koudelka předvedl dva vyrovnané skoky dlouhé 94,5 a 94 metrů a oproti pátečnímu závodu si polepšil o devět míst. V hodnocení Světového poháru mu patří se ziskem 219 bodů 24. příčka.

Kraft si díky skokům 103 a 97,5 metru připsal dvacáté vítězství ve Světovém poháru a počtvrté za sebou skončil na stupních vítězů. V pátek byl v Rašnově třetí a stejnou bilanci jako v Rumunsku zaznamenal i před tím na domácích závodech v Kulmu. V průběžném pořadí seriálu má Kraft náskok 118 bodů před dnes druhým Karlem Geigerem z Německa.

Další zprávy