Mladík věděl, že zemře. Užíval si a natočil hit webu

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
23. 5. 2013 13:40
Rád bych se oženil, ale nemá to cenu, když za chvíli zemřu, řekl také Zach
Zach Sobiech v dokumentu "Mé poslední dny".
Zach Sobiech v dokumentu "Mé poslední dny". | Foto: Repro You Tube, SoulPancake

Minnesota - Sedmnáctiletý Zach Sobiech věděl, že mu kvůli agresivní rakovině zbývají poslední měsíce života. Rozhodl se, že si je naplno užije a s blízkými se rozloučí písní.

Ta se stala hitem internetu. Zach Sobiech před několika dny zemřel.

Americký mladík se v listopadu 2009 dozvěděl, že má zhoubné kostní nádory. Bylo mu 14 let a čekala ho série operací a bolestivé léčby. Na konci tohoto utrpení byla místo odměny zdrcující zpráva: Léčba nezabrala a neexistuje možnost, jak nemoc vyléčit.

V květnu 2012 se navíc ukázalo, že rakovina napadla i pánev a plíce. Lékaři dávali Zachovi koncem roku 2012 tři měsíce života.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Oblaka na rozloučenou

Mladík se ke svému osudu postavil čelem. Rozhodl se, že mají-li to být poslední měsíce života, prožije je naplno a pořádně se rozloučí se svými blízkými.

V prosinci 2012 nahrál pro svou dívku a rodinu píseň "Clouds" (Oblaka). Kromě ní natočil celé album, jehož tržby šly na výzkum rakoviny.

V "Clouds" zpívá: "Za chvíli budeme stoupat do oblak, ale já poletím ještě výš, protože odtud je o něco hezčí pohled. Nebude to dlouho trvat." A zazní i prosté přání: "Kdybych s tebou mohl být o chvíli déle…"

Klip má na YouTube k 23. květnu 4,5 milionů zhlédnutí.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Mé poslední dny

Tvůrci serveru SoulPancake natočili o Zachovi dokument do cyklu o umírajících lidech "Mé poslední dny". V něm je k vidění veselý mladík s nakažlivým smíchem, který každý den žije naplno. Baví se s přáteli doma, ve škole, pořádá večírky, tráví čas s rodinou a plní si přání.

Co nejvíce času se snaží trávit i se svou dívkou, o níž říká: "Hrozně moc ji miluji a rád bych si ji vzal. Ale vím, že to nemá cenu, když mám za chvíli umřít…"

V dokumentu hovoří i jeho sourozenci, rodiče, přátelé. Všichni ho popisují jako člověka, který jim změnil život i k lepšímu, protože je naučil jinak chápat život a svět. Zatímco on se směje, oni pláčou.

"Naučil mě hrozně moc. Jsem nesmírně pyšná na to, že jsem matka Zacha Sobiecha," říká mezi slzami jeho maminka.

Zach Sobiech se 3. května 2013 dožil osmnácti let. 20. května zemřel.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Pachatele hanlivých nápisů na Havlově chalupě na Hrádečku policie nezjistila

Pachatele hanlivých nápisů na vratech chalupy bývalého prezidenta Václava Havla na Hrádečku na Trutnovsku policie nezjistila a případ odložila. Škodu policie vyčíslila téměř na 5500 korun. Nápisy neznámý pachatel na vrata nastříkal v noci na 10. října loňského roku.

"Oprávněný správce budovy se s žádnou škodou pro případ náhrady v trestním řízení nepřipojil. Samotné nápisy byly odstraněny hned po zadokumentování ze strany policie," uvedl mluvčí trutnovské policie Lukáš Vincenc. Chalupu na Hrádečku po Havlově smrti vlastní jeho manželka Dagmar Havlová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy